Oscary 2023: Polski kandydat wybrany! Nasz reprezentant pokonał aż sześć innych produkcji

Oscary: kto z Polski dostał?

Oscary: kto z Polski dostał?

Polski kandydat do Oscara 2023 ogłoszony. Jaki film w tym roku powalczy o prestiżową Nagrodę Akademii Filmowej? Kto jest jego twórcą?

O prestiżowej Nagrodzie Akademii Filmowej marzą filmowcy z całego świata. W 93-letniej historii Oscara zapisali się również Polacy. To nie tylko Wajda, Polański, Holland – choć rzeczywiście są to nazwiska najbardziej rozpoznawane. Był przecież Oscar Jana A.P. Kaczmarka za muzykę do Marzyciela. Sporo osób kojarzy także nagrody dla Polaków pracujących przy Liście Schindlera: Janusza Kamińskiego za najlepsze zdjęcia oraz Allana Starskiego i Ewy Braun w kategorii najlepsza scenografia i dekoracja zdjęć. Za przygotowanie kostiumów nominowana była także Anna Biedrzycka-Sheppard, którą dostrzeżono również i nominowana za pracę przy Czarownicy. To jednak tylko ułamek historii…

Ostatnim przyznanym Oscarem, którym mogą szczycić się Polacy, jest statuetka Pawła Pawlikowskiego za film Ida. Kto w tym roku będzie miał szansę powalczyć o tę prestiżową nagrodę?

Oscary 2023: Jaki film z Polski?

We wtorek o godzinie 15:00 odbyła się specjalna konferencja PISF, w trakcie której ogłoszono, że w tym roku szansę na walkę o Oscara otrzymał obraz IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłonił zwycięzcę spośród siedmiu mocnych tytułów – takich jak Film balkonowy (Paweł Łoziński), Iluzja (Marta Minorowicz), Broad Peak (Leszek Dawid), Kobieta na dachu (Anna Jadowska), Fucking Bornholm (Anna Kazejak), Cicha ziemia (Aga Woszczyńska).

Współfinansowany przez PISF film „IO” Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Informację przekazano na konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – można przeczytać w komunikacie.

Polska premiera IO zaplanowana jest dopiero na 30 września. O czym jest film?

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności – czytamy w opisie w serwisie Filmweb.

Zdjęcia do filmu zostały wykonane w Polsce oraz we Włoszech. Współautorką scenariusza jest Ewa Piastowska. W obsadzie zobaczymy Sandrę Drzymalską, Tomasza Organka, Mateusza Kościukiewicza, Isabelle Huppert i Lorenzo Zurzolo. Poniżej trailer.


EO Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara 2023

EO Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara 2023

Jerzy Skolimowski na konferencji PISF

Jerzy Skolimowski na konferencji PISF

Jerzy Skolimowski na konferencji PISF

Jerzy Skolimowski na konferencji PISF

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×