NewsyNagle przerwana transmisja i rezygnacja prezenterki z poprowadzenia koncertu. Festiwal w Opolu dostarczył widzom niezapomnianych emocji

Nagle przerwana transmisja i rezygnacja prezenterki z poprowadzenia koncertu. Festiwal w Opolu dostarczył widzom niezapomnianych emocji

Ciekawostki o festiwalu w Opolu
Ciekawostki o festiwalu w Opolu
Weronika
17.06.2022 06:00, aktualizacja: 17.06.2022 16:06

Już w piątek, 17 czerwca odbędzie się 59 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W związku z tym, że jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce zbliża się wielkimi krokami, przygotowaliśmy kilka ciekawostek, o których mogliście nie mieć pojęcia.

Ciekawostki o festiwalu w Opolu. Najgłośniejsze wydarzenia w historii

Festiwal w Opolu to jedna z najstarszych imprez muzycznych w naszym kraju, a jej początki sięgają już 1963 roku. Od tej pory na deskach Amfiteatru Tysiąclecia prawie każdego roku występują największe polskie gwiazdy muzyki, rodzą się najpopularniejsze przeboje i rozwijają kariery wielu artystów. Jest jednak jeden wyjątek, bowiem festiwal nie odbył się tylko raz, w 1982 roku. Przyczyną braku organizacji wydarzenia był stan wojenny.

Na festiwalu nie zabrakło także spektakularnych występów, które do dziś pozostają w pamięci fanów polskiej muzyki. Do takich z pewnością można zaliczyć koncert Czesława Niemena w 1967 roku, który przyprawił widzów o ciarki. Artysta zaprezentował wówczas przebój Dziwny jest ten świat. Było to historyczne wydarzenie, które na stałe zapisało się na kartach polskiej muzyki.

Interesujący jest również fakt, że gospodyni pierwszego polskiego talk-show Tele-Echo Irena Dziedzic odmówiła poprowadzenia festiwalu. W tej roli pojawili się zatem Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab. Nieżyjący już Lucjan Kydryński jest uważany za ikonę opolskiego festiwalu.

Niewiele osób wie, że festiwal z 1974 roku rozpoczął się 27 czerwca z opóźnieniem. Wszystko za sprawą mundialu, podczas którego dzień wcześniej polska reprezentacja grała ze Szwecją. Wygraliśmy 1:0 po golu Grzegorza Lato, a finalnie zajęliśmy w mistrzostwach trzecie miejsce. Hitem festiwalu z 1974 roku był utwór Tyle słońca w całym mieście Anny Jantar.

Kolejną ciekawostką związaną z festiwalem w Opolu jest przerwanie transmisji radiowej i telewizyjnej podczas występu Jacka Kaczmarskiego w 1980 roku, spowodowane cenzurą. Muzyk wykonywał wówczas utwór Obława, jednak usłyszeć go mogły jedynie osoby oglądające występ z widowni. Artysta zdobył nagrodę dziennikarzy.

Podczas zbliżającej się 59. edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 25-lecie działalności artystycznej będzie świętować Justyna Steczkowska. Scena opolskiego Amfiteatru Tysiąclecia jest dla wokalistki szczególnie bliska, ponieważ to właśnie tutaj wygrała konkurs Debiutów w 1994 roku – jest on nieodłącznym punktem każdej edycji imprezy. Listę uczestników Debiutów i Premier znajdziecie tutaj.

Czy podczas tegorocznej edycji festiwalu również wydarzy się coś nieoczekiwanego?

Justyna Steczkowska, Opole 2015, fot. ONS
Justyna Steczkowska, Opole 2015, fot. ONS
Gwiazdy na konferencji festiwalu w Opolu
Gwiazdy na konferencji festiwalu w Opolu
Festiwal w Opolu
Festiwal w Opolu
Obraz
Fotografia: AKPA
Fotografia: AKPA
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także