Szukaj

Nie żyje legendarny reżyser. Zdobywca Oscara przegrał walkę z chorobą

Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Niezwykle smutne wieści dotarły do fanów filmowego świata w sobotni poranek. Milos Forman, reżyser czeskiego pochodzenia, zdobywca Oscara za fenomenalny Lot nad kukułczym gniazdem zmarł w piątek 13 kwietnia po krótkiej walce z chorobą. Twórca na zawsze zapisał się w kartach światowego kina jako miłośnik innowacyjnego podejścia do reżyserii, a jego filmy – jak między innymi Amadeusz – stanowią prawdziwe perełki. Forman miał 86 lat.

Jak wyjawiła żona reżysera, Martina, w rozmowie czeską prasą:

Odszedł w spokoju, przez cały czas otoczony rodziną i najbliższymi przyjaciółmi

Forman nie był oczywistym wyborem na reżysera Lotu nad kukułczym gniazdem, bo w tamtych czasach miał na koncie zaledwie jeden film, który zdobył wiele pochwał od krytyków, ale nie przypadł do gustu publiczności. Niemniej jednak, gdy wybrano go w drodze eliminacji na twórcę Lotu… okazało się, że był to wybór najlepszy z możliwych. Wniósł do historii balans i obiektywizm, a krytycy byli zachwyceni. Gdy Forman i Jack Nicholson, który grał w filmie główną rolę, pojawili się na rozdaniu Oscarów w 1934 roku, zupełnie nie spodziewali się, że wyjdą z niego z aż pięcioma statuetkami. Film nagrodzono za zdjęcia, reżyserię, główną rolę damską i męską oraz adaptację scenariusza.

Kolejnym wielkim sukcesem Milosa był bez wątpienia Amadeusz. Film zgarnął aż osiem statuetek, w tym tę najważniejszą dla twórcy – Forman dostał kolejnego Oscara za reżyserię.

Rodzinie i fanom serdecznie współczujemy.

Antoni Pszoniak nie żyje. Odeszła gwiazda największych scen teatralnych

Nie żyje 32-letni polityk Kukiz’15. Ogłoszono żałobę

Tomasz Chada nie żyje. Furia fanów w komentarzach! Głos zabrała jego partnerka: “Był bardzo pogubiony. Problem tkwił w…”


Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Milos Forman nie żyje

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

Polecane dla Ciebie

×