Szukaj

Gwiazdor kultowych polskich produkcji nie żyje. „W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, dzisiaj Michał Szewczyk”

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje. Zmarł aktor, któremu popularność przyniosły role w filmach i serialach takich jak m.in. Klan, Na Wspólnej oraz Na dobre i na złe. Miał 86 lat. 

Michał Szewczyk był absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Występował na scenie. Popularność przyniosły mu jednak role w filmach i serialach, wśród których warto wymienić tytuły takie jak m.in. Klan, Na dobre i na złe oraz Na Wspólnej. Wcielał się głównie w drugoplanowych bohaterów. Łącznie zagrał w około 100 filmach.

Michał Szewczyk nie żyje

W poniedziałkowe popołudnie media obiegły smutne wieści. Michał Szewczyk nie żyje, o czym za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Aktor od wielu lat był związany z tą placówką. Udostępniła archiwalne zdjęcie mężczyzny, w opisie przekazała smutne wieści:

To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk – legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako „chłopak z Bałut” (jak sam o sobie mówił) odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej (zagrał w około 100 filmach). Łodzianie kochali Michała za jego role w Teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych.

Pilawska w dalszej części wpisu dodała, że kończy się pewna epoka w teatrze. W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, w poniedziałek Michał Szewczyk:

W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, dzisiaj Michał Szewczyk. Kończy się pewna epoka w Teatrze – epoka hierarchii w wielopokoleniowym Zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Michał był niezwykłym profesjonalistą, uprawiał etos aktora teatralnego. Do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora.

Dyrektor teatru dodała, że jeszcze niedawno rozmawiała z aktorem, który kochał ludzi i teatr:

Nie tak dawno rozmawialiśmy z Michałem. Często dzwonił do mnie, również bez specjalnych okazji. Zawsze był bardzo życzliwy, wspierał mnie – a nie musiał tego robić, bo był w półce Mistrzów. Był mentorem. Kochał życie, kochał ludzi i Teatr. Kilka miesięcy temu w roku Jubileuszu 75-lecia Teatru odsłanialiśmy Gwiazdę Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd, niewiele później Michał został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis.

To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk – legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w…

Posted by Teatr Powszechny w Łodzi on Monday, February 8, 2021

Kim był Michał Szewczyk?

Szewczyk urodził się 29 lipca 1934 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Od 1958 roku był związany z łódzkim Teatrem Powszechnym. Stworzył ponad 125 ról m.in. Igraszkach z diabłem Józefa Grudy oraz Damach i huzarach Agnieszki Glińskiej. Popularność przyniosły mu udział w filmach i serialach takich jak m.in. Prawo i pięść, Klan, Na Wspólnej, Na dobre i na złe.


Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Michał Szewczyk nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×