Szukaj

Legenda filmoznawstwa zdobyła się na mocny coming out. „Powiem to jako homoseksualny Polak i chrześcijanin…”

Michał Oleszczyk jest gejem

Michał Oleszczyk jest gejem

Michał Oleszczyk, były dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów w Gdyni, zdecydował się na coming out. W mocnym wpisie przyznał się do swojej orientacji. Jak zareagowali internauci?

Michał Oleszczyk od dawna jest związany z filmem. Jest krytykiem, konsultantem scenariuszowym, tłumaczem i wykładowcą akademickim. Przez cztery lata był dyrektorem Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jest wykładowcą Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Michał Oleszczyk o wydarzeniach w Polsce

W obliczu bieżących wydarzeń, gdzie media obiegają zdjęcia brutalnie pacyfikowanych przez policję, aresztowanych obrońców środowisk LGBT, znane osoby zabierają głos. Swoje wsparcie okazała Małgorzata Rozenek, Michał Szpak nie wytrzymał i wypalił kilka ostrych słów. Do tego grona dołączył też Michał Oleszczyk.

Krytyk filmowy na swoim Facebooku dodał długi, w którym odniósł się do tej sytuacji. Przy okazji zdradził, że jest gejem. Podkreślił, że dodaje ten wpis tutaj, bo nie może być w Warszawie. Zwraca się do wszystkich, którzy szczują środowiska LGBT+, by nie zapominali z kim mają do czynienia:

Powiem to jako homoseksualny Polak i chrześcijanin, który nie wyjedzie z tego kraju, bo za mocno kocha jego historię, kulturę i tradycję, by pozwolić na ich lżenie przez politycznych żołdaków, dla których PRL-owski feudalizm umysłowy jest cenniejszy od idei wolności i społeczeństwa obywatelskiego. […] Mianowicie: wy, którzy szczujecie na LGBT+, nie zapominajcie, że macie do czynienia z siłaczkami i z siłaczami. […] Jesteśmy jako LGBT+ siłaczkami i siłaczami, bo od najwcześniejszych lat szkolimy się w wytrzymałości na szczególny rodzaj bólu. Ten ból nie jest lepszy, niż wasz, by zacytować pewien słynny song. Ale jest… inny. Bardziej całościowy, bardziej podskórny; mniej punktowy i lepiej rozdystrybuowany w krwiobiegu.

Oleszczyk podkreśla, że mowa m.in. o bólu ignorowania samego siebie, bycia pomijanym w przemowach rządzących oraz duszpasterzy, którzy woleliby, by nie zabierać głosu w obronie godności.

Znamy najlepiej na świecie ból powściągania własnych impulsów bliskości, czułości, miłości — umiejętność owego powściągania wyrobiliśmy we wpojonym nam toksycznym lęku, że „ludzie zobaczą”. Tego bólu na wasze szczęście wy nigdy nie poznacie. Ale on towarzyszy nam tak długo i tak uparcie, że zahartował nas jak najlepszą stal.

Michał wie, że chociaż wiele osób nie mówi o tym publicznie, wspiera homoseksualistów. Właśnie dlatego apeluje, by wreszcie zacząć reagować:

Musimy jako obywatele wysłać czytelny sygnał w stronę polityków, którzy na wykluczającej i homofobicznej retoryce zbijają swój dosłowny i symboliczny kapitał. Musimy ich dosłownie odciąć od koryta. Bo oni żrą te nasze podziały; nasze społeczne strachy spłacają ich kredyty, budują wille i nabijają kabzy.

Michał Oleszczyk zdecydował się na coming out

Krytyk przyznaje, że pierwszy raz przyznał się do orientacji w wieku 22 lat, gdy powiedział o niej przyjaciołom i rodzicom. Pięć lat później poinformował szersze grono:

Potem w różnych miejscach i komentarzach (między innymi na stronie Rogera Eberta i w dyskusjach na profilu Witolda Jurasza) pisałem o swojej orientacji otwarcie, nigdy jednak nie decydując się na oddzielny tekst lub post na ten temat. Dziś mam 38 lat i piszę taki samodzielny post po raz pierwszy, mimo że kiedyś obiecałem sobie nigdy nie włączać się w tożsamościowe wojny naszych czasów (bo ogólnie rzecz biorąc uważam je za bardziej destrukcyjne, niż budujące). Ale nie ma rady; sytuacja wyeskalowała tak, a nie inaczej, a ja nie zamierzam wymontowywać lustra znad umywalki w łazience.

Zwrócił się też z apelem do osób, dla których LGBT+ to ideologia, a nie człowiek:

Pomyślcie o nas, bo jesteśmy waszymi braćmi i siostrami, synami i córkami, wujkami i ciotkami, etc. A ponieważ, co starałem się przypomnieć w tym poście, jesteśmy także twardzielami i twardzielkami (bo innej opcji egzystencjalnej nigdy nam nie zaoferowano), rozważcie proszę, jak mocne społeczeństwo obywatelskie moglibyśmy budować razem, gdybyśmy współdziałali tak sprawnie, żeby to politycy i inni dysponenci władzy się nas wszystkich po równo bali i nam wszystkim po równo służyli — zamiast tuczyć się na społecznych strachach w sposób równie bezwstydny i destrukcyjny dla tkanki społecznej, jak to ma miejsce obecnie.

Jestem w tym momencie w Gdańsku, nie mogę stanąć pod PKiN; pozwolę więc sobie napisać kilka słów tutaj.Do was, którzy…

Opublikowany przez Michała Oleszczyka Sobota, 8 sierpnia 2020

Internauci w komentarzach gratulują Michałowi odwagi i dziękują, że zdecydował się na to wyznanie.

 


Michał Oleszczyk jest gejem

Michał Oleszczyk jest gejem

Michał Oleszczyk przyznał się do orientacji

Michał Oleszczyk przyznał się do orientacji

Michał Oleszczyk przyznał się do orientacji

Michał Oleszczyk przyznał się do orientacji

Dodaj komentarz

 • Ateistka pisze:

  Panie katolik. To „Dla mnie jesteście chorzy pod każdym względem nienawiść obruci się przeciwko wam.” jest spełnieniem przykazania „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”?? Ten grzech nietolerancji OBRÓCI sie przeciwko tobie

 • Gość pisze:

  To Twoje zdanie, też jestem katoliczka, hetero i dla mnie flagi nie były profanacja jak i dla wielu bliskich mi księży. My odebraliśmy to jako zwrócenie uwagi, że Jezus jest również ich, wszystko co nasze polskie również ich bo są zwykłymi ludźmi a ktirych Ty tak nie traktujesz. Zostawić w sypialni? Przypomnę Ci, że 90 %facetow hetero robi sobie dobrze ogladajac dwie kobiety uprawiające seks ale Ci sami faceci jak już widzą pocałunek kobiet na ulicy najchętniej by na nie spluneli. Brak słów

 • Gość pisze:

  A niby dlaczego ma się wyrzec wiary, orientacji zazwyczaj się nie wybiera, a kto poza tym powiedział, ze jest czynnym gejem. Proszę swój umysł otworzyć na wiedzę i nie ograniczać się do stereotypów.

 • Gość pisze:

  Wg LGBT+ tolerancja idzie tylko w jedna strone. Ja musze tolerowac ich, ale oni nie musza juz tolerowac mnie. Ja znam osoby homoseksualne i dla nich to wstyd co LGBT+ robi. Protestuje i broni osobe ktora popelnila przestepstwo!! Ludzie, czy wy jestescie slepi, czy widzicie to co chcecie zobaczyc.

 • Kropka pisze:

  Swoim zachowaniem lgbt budzi coraz większe obrzydzenie! Pieprzenie , że facet jest kobietą bo tak się czuje to jakiś matrix. Opanujcie się!

 • Gośćxx pisze:

  Mnie to bawi jak ktoś podaje się za chrześcijanina i geja. W Biblii jest napisane, że to obrzydlistwo. Nie chodzi by napiętnować te osoby, ale żyjąc w takich związkach rezygnują ze zbawienia. Nie powinni podawać się za osoby wierzące.

  • plum pisze:

   A kim ty jesteś by oceniać kto jest godny Zbawienia a kto nie?

   „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.

 • Katolik pisze:

  To kim kto jest i jaką ma orientację seksualną nic mnie nie obchodzi do czasu gdy te orientacje zamykają się za drzwiami sypialni. Nie życzę sobie jednak by osoby propagujące lgbt dewastowaly symbole religijne i wpisy typu jestem gejem ale katolikiem A za razem nie reagujacych na profanacje symboli katolików to obłuda i zaklamanie. Krzyczycie o tolerancji miłości A tak na prawdę nastawiacie jedynych przeciw drugim .Taka strategię przyjeliscie, może spróbujcie zaatakować w tak obrzydliwy i obceniczny sposób innych wyznawców innych religii powiem wam co by się stało już by Was nie bylo wśród żywych i Bruksela nawet by się odwróciła. Plujecie niszczycie szydzicie wysmiewacie nas bo jesteśmy katolikami i z założenia właśnie bardzo tolerancyjni Ale i to jest na wyczerpaniu i mimo stosowania się do zasad nie nadstawimy drugiego policzka lecz oddamy z nawiązką agresję stosowaną wobec nas. Nie liczcie na to że celebryci przyznając się do orientacji homoseksualnej będą jakimś wyznacznikiem. Dla mnie jesteście chorzy pod każdym względem nienawiść obruci się przeciwko wam.

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×