Okładka płyty Maty to plagiat! Porównanie zdjęć nie zostawia złudzeń. Jak tłumaczy się fotografka?

Mata

Mata

Mata wydał niedawno swój drugi album. Po jakimś czasie internauci dopatrzyli się, że zdjęcie okładkowe łudząco przypomina inną fotografię. Doszło do plagiatu?

Michał Matczak, znany szerszej publiczności jako Mata, szturmem podbił polski rynek muzyczny. W trakcie swojej trzyletniej kariery wydał dwa albumy studyjne: 100 dni do matury oraz Młody Matczak. Raper wylansował wiele hitów takich jak: Patointeligencja, Kiss tam (podryw roku), 100 dni do matury czy Papuga we współpracy z Quebo i Malikiem Montaną.

Drugi z wymienionych krążków ukazał się niedawno, ale już wywołał spore zamieszanie. Dowodem może być fakt, że piosenki, które się na nim znajdują, przez pewien czas utrzymywały się na wysokich miejscach na karcie czasu w serwisie YouTube.

Tak naprawdę czego Mata się nie dotknie, osiąga sukces. Gdy tylko jego płyta ukazała się w serwisie YouTube, przez wiele dni nie znikała ze szczytu rankingu najchętniej wyświetlanych filmów na karcie Na czasie. Poza tworzeniem numerów, które w mig podbijają serca jego fanów, nawiązuje współprace z różnymi firmami. Ostatnio głośno było o kolaboracji rapera z McDonald’s. Jak szacują eksperci, na jego konto mogła wpłynąć potężna kwota:

Szacuję, że wynagrodzenie liczy minimum sześć zer, ponieważ artyści tego kalibru nie przyjmują zbyt wielu współprac, a ekskluzywność w zakresie utożsamiania ich z marką podlega dodatkowej wycenie – mówi Olivia Drost, partner zarządzająca Spotlight Agency.

Okładka płyty Maty to plagiat?

21-letni raper ma na swoim koncie pierwszy skandal. Zdjęcie, które zdobi jego najnowszą płytę, jest łudząco podobne do pracy argentyńskiej fotografki Rominy Ressi.

Fotografie wyglądają niemal identycznie. Na obu wykorzystano te same rekwizyty, które rozciągają usta. Nawet kadr został ustawiony tak samo. Spostrzegawczy fani dopatrzyli się tych podobieństw i zalali wiadomościami Zuzannę Krajewską – autorkę zdjęcia Maty. Ta zapewniła, że nigdy nie dopuściłaby się plagiatu:

Nie robię plagiatów, moi drodzy. Nie znam prac artystki, do której porównują okładkę Michała. Właśnie ją obczajam.

Nie wszystkich internautów jednak przekonało zapewnianie autorki zdjęcia:

  • O kur**ści. Wolska w pełnej krasie.
  • Piękny plagiacik.
  • Identycznie ustawiona twarz, identyczny kąt/ogniskowa i wyraz twarzy. Przypadek, jasne.

Zmartwiona Zuzanna Krajewska udostępniła zdjęcie na swoim Instagramie i oznaczając Matę, wyraziła zmartwienie:

Mata, martwię się, że może Ci być niefajnie. Nie, to nie plagiat. Nie robię plagiatów.

Dla porównania zdjęcie, które według internautów mogło być inspiracją dla stworzenia okładki płyty Maty.


Okładka Maty to plagiat. Porównanie

Okładka Maty to plagiat. Porównanie

Fotograf Maty

Fotograf Maty

Mata

Mata

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×