Szukaj

Gwiazda „Kiepskich” żyje na granicy ubóstwa. Apeluje o pomoc: „Mam same długi i już nie mam skąd pożyczać”

Świat według Kiepskich

Świat według Kiepskich

Aktor znany z serialu Świat według Kiepskich poprosił internautów o pomoc. Spotkała go ogromna tragedia. Zmarła jego matka, a on nie ma pieniędzy na pogrzeb.

Mariusz Czajka jest polskim aktorem teatralnym, dubbingowym, telewizyjnym i filmowym. W przeszłości był także prezenterem telewizyjnym. Na początku lat 90. podkładał głos pod postać Kaczora Donalda w wersji polskojęzycznej. Sporą popularność przyniósł mu prowadzony przez niego program Maraton uśmiechu, który był emitowany w latach 1997-2007 na antenie TVN.

Mariusz Czajka prosi o pomoc. Ruszyła zbiórka online

Czajka jest znany z wielu produkcji komediowych, jednak w pamięci widzów najbardziej zapadł z epizodycznych ról odgrywanych w latach 1999-2003  w serialu Świat według Kiepskich. Zagrał także w takich przebojach jak Ekstradycja, Chłopaki nie płaczą, Tryumf pana Kleksa czy Futro z misia. Na co dzień występował na deskach Teatru Buffo, który z powodu pandemii koronawirusa musiał zostać zamknięty. Prowadził tam zajęcia na kierunku teatralnym dla dzieci i młodzieży oraz aktywnie udziela się na obozach teatralno-wokalnych pod patronatem Studia Buffo.

Wielu aktorów już na początku zeszłego roku, gdy rząd wprowadzał pierwsze obostrzenia, skarżyło się na trudną sytuację materialną. Mariusz Czajka nie jest pierwszym aktorem występującym w Świecie według Kiepskich, którego oszczędności szybko stopniały. Marzena Kipiel-Sztuka już kilka miesięcy temu opowiadała o tym, że nie ma pieniędzy na życie. Wówczas pomocną dłoń wyciągnął do niej serialowy kolega, Andrzej Grabowski. Niestety sytuacja Czajki jest o tyle gorsza, że właśnie odeszła jego mama, a on nie ma środków na zorganizowanie pogrzebu.

Aktor postawiony pod ścianą zdecydował się poprosić ludzi o pomoc i założył internetową zbiórkę. Na wstępie wyjaśnił, na jaki cel zbiera 15 tysięcy złotych:

Witam nazywam się Mariusz Czajka (aktor). Dnia 14.01.21 roku, po długotrwałej chorobie w wieku 81 lat, odeszła z tego świata moja mama , Krystyna  Maria  Teresa Czajka , ur.21.12 1939 r. w Lisewie. Córka Stefana Truszkowskiego i Gertrudy z/d Wilmańskiej. Praktycznie od urodzenia borykała się z problemami zdrowotnymi aż do końca. Miała osteoporozę, Parkinsona , nadciśnienie a na koniec raka płuca. Mieszkaliśmy we trójkę, na 40 metrach w bloku: ona, ja i mój kot. Codziennie się ze mną żegnała, ale nie spodziewałem się, że jej odejście tak mnie załamie. Odeszła we śnie.

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

W dalszej części tekstu opowiedział o swojej matce, która była nauczycielką języka polskiego w szkole podstawowej. Wyjaśnił, że to dzięki jej pomocy udało mu się skończyć szkołę teatralną:

Od dzieciństwa czytała bardzo dużo książek, a potem zgodnie z rodzinną tradycją po zakończeniu edukacji została nauczycielką języka polskiego klas 1-4.  W latach 60 -tych uczyła w szkole podstawowej w Konstancinie, potem w latach 70-80 uczyła w Warszawie. […] Była wymagająca, ale uczciwa i sprawiedliwa. Uczniowie ją cenili i szanowali. Wychowała i wykształciła wiele pokoleń Polaków na przestrzeni 35 lat. Udzielała korepetycji z gramatyki i ortografii, była w tym najlepsza. Uwielbiała Teatr do którego często chodziła. W 1961 roku urodziła mnie Mariusza, którego po śmierci mego ojca Zenona w 1970 r. samotnie wychowywała.  Gdy miałem 14 lat zaprowadziła mnie do psychologa , który skierował mnie do ogniska teatralnego przy Teatrze Ochoty p. Machulskich. Od 1976 r. do dziś gram na scenie i jestem aktorem. Zagrałem ponad 6 tys. przedstawień. […] Stworzyłem ponad 100 postaci w Teatrze, TV, filmie i dubbingu.

Tragedia, która dosięgnęła jego rodzinę, postawiła go pod ścianą. Już wkrótce musi dokonać pochówku matki, jednak na tę chwilę nie ma wystarczających środków. W tej trudnej sytuacji postanowił otworzyć się przed ludźmi i na jaw wyszło, że przez ostatnie 10 miesięcy żył na granicy ubóstwa:

Wracając do meritum , aby pochować mamę musze mieć 12 tys. zł. ZUS zwraca 4 tys. zł, a 8 tys. muszę dodać. Jak powszechnie wiadomo, przez pandemię koronawirusa od marca 2020 do dziś teatry są zamknięte. Ja straciłem 138 przedstawień i praktycznie nie mam dochodów od 10 mies. Mama miała emeryturę nauczycielska 1600 zł i nie miała oszczędności. Ja mam same długi i już nie mam skąd pożyczać. Brakuje 8 tys. zł. i zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w pochowaniu mamy bo nie mam tego za co zrobić.

Od państwa dostałem 1800 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2000 zł z ZUS i to wszystko na te 10 mies. bezrobocia.

Będąc w tragicznej sytuacji finansowej bardzo proszę o pomoc.

Mariusz Czajka prosi o kolejne wpłaty

Po kilku godzinach od publikacji zbiórki w sieci rozgorzała prawdziwa afera. Aktor początkowo ustawił cel na 12 tysięcy złotych, który już po kilku godzinach udało się osiągnąć. Czujni internauci jednak szybko zauważyli, że artysta już kilkukrotnie podniósł stawkę, wzrosła do 29 tys. zł.

Czy to oznacza, że śmierć matki traktuje jako okazję do zdobycia dodatkowych pieniędzy na życie? Czajka zapewnia, że zebrane pieniądze przeznaczy także na inne cele, m.in. na nagrobek dla rodziców, a jeśli coś zostanie, to trafi na cele artystyczne. O wszystkim napisał w zaktualizowanym opisie zbiórki:

Jeśli zebrana kwota będzie większa, to będę mógł kupić Mamie i Tacie nową płytę nagrobną, a jeżeli jeszcze coś zostanie, to pozwoli mi to na start z nowym projektem aktorskim w sieci i może zacznę normalnie zarabiać.

Nie wszystkim internautom pomysł gwiazdy Kiepskich przypadł do gustu.


Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Mariusz Czajka błaga o pomoc. Nie ma pieniędzy na pogrzeb matki

Dodaj komentarz

 • GośćRyszard pisze:

  Popieram wszystkich zniesmaczonych tą prośbą.

 • Gość pisze:

  Oceniacie gościa, prawie nic o nim nie wiedząc. Piszecie żeby znalazł pracę – on ma 59 lat, nie sądzę, żeby ktoś chciał zatrudnić gdzieś podstarzałego aktora. To jest zbiórka, nikt was nie zmusza, żeby to zrobić, ja na przykład nie robię, ale nie uważam, że powinien się wstydzić

 • Gość pisze:

  Ja pochowałam dwóch mężów i nie prosiłam o pomoc

  • Gość pisze:

   Ale kto pytał? Gratuluję Pani, bo to nielada wyczyn, ale dlaczego pani musiała to wtrącić?

 • Mike Miklowicz pisze:

  Jest mi bardzo przykro z powodu śmierci oraz trudnej sytuacji. Sytuacja nie do pozazdroszczenia.
  Ale, o ile na to pierwsze nie mamy wpływu, o tyle na to drugie już bardzo. Zwłaszcza aktorzy i inne osoby zarabiające nieprzeciętnie. Ja zarabiam mniej od nich ,ale zawsze z żoną staram się by coś zostało – czy to na nowe auto czy to na czarną godzinę. A mamy do dyspozycji tylko kilka tysięcy miesięcznie. Nie wspomnę już o tych ,którzy są znacznie gorzej sytuowani. P. Mariusz znalazł się w takiej sytuacji na własne życzenie.

  • Gość pisze:

   Z całym szacunkiem ale wydaje mi się że nie ma Pan pojęcia o tym ile zarabiają teatralni aktorzy a najczęściej jest to najniższa krajowa. Panuje powszechne przekonanie, ze jest to lukratywny zawód i JEST ale tylko dla tych którym powiodło się na arenie serialowo- filmowej.

 • Gośiu pisze:

  10 miesięcy bez pracy ok a te lata przepracowane to już przejedzone?

 • Monahijczyk pisze:

  Politycy, Media i koncerny szczegolnie farmaceutycznr oklamuja ludzi doprowadzaja do smierci i okradaja wszystkich to jest dopiero hanba i nikt sie nie skarzy !!!

 • Gość pisze:

  fajny aktor,pomuscie…

 • Dawid pisze:

  Niech każdy ocenia siebie i swoje życie nie kogoś. W życiu różnie bywa tyle w temacie pozdrawiam.

 • widz pisze:

  Gdzie link do zbiórki?

 • Gość anulka pisze:

  Trochę godności panie Czajka…….wszyscy mamy gorzej

  • Gość pisze:

   W tych Kiepskich chyba kiepsko płacili hehe. Zgodnie ze słowami naszego byłego prezydenta niech Pan zmieni pracę wyjedzie za granicę lub weźmie kredyt. Jest tyle wspaniałych możliwości.

 • Gość pisze:

  Przestan dziadować Przestan

 • Gość pisze:

  Jak mu nie wstyd

 • Gość pisze:

  Nie rozumiem całego jadu, który przez większość została wylana. Nikt nie wie co się dzieje u niego tak naprawdę. Dlaczego jak łatwo każdemu oceniać… jeżeli uważałabym, że nie należy się pomóc takiej osobie to po prostu nie wysylalabym pieniążków a nie wylewala swoje żale na forum „bo on przecież ma lepiej niż ja a mi nikt nie pomoże”… skoro tak uważacie to czemu sami nic z tym nie robicie? Człowiek wystawia się na krytykę milionów ludzi, jestem pewna, że zdaje sobie z tego sprawę, że będzie się to za nim ciągnęło do końca kariery/życia a Wy jeszcze kogoś dobijacie zamiast wesprzeć chociaż słowem lub w ogóle się nie odzywać…

 • Gość pisze:

  Panie Mariuszu Czajka do biedronki na kasę.

 • Gość pisze:

  Ja pochowałam niedawno mamę ,nie był to koszt o którym pan „aktor „mówi.Jestem emerytką i jakoś było mnie stać na nie robienia publicznej zbiórki