Szukaj

Mama Ani Lewandowskiej ma niezwykły talent – tworzy ikony. Te najbardziej wyjątkowe napisała dla córki i wnuczek

Maria Stachurska i Anna Lewandowska

Maria Stachurska i Anna Lewandowska

Mama Anny Lewandowskiej jest kobietą wielu talentów. Jest pisarką, reżyserką, a okazuje się jeszcze, że także pięknie maluje.

Mama Anny Lewandowskiej, jest bardzo utalentowana. Zajmuje się reżyserią. Pisze książki. Pani Maria Stachurska wzięła na warsztat nietuzinkową postać, położną z Auschwitz. Nakręciła o niej film, a także napisała książkę o tej wspaniałej kobiecie, która prywatnie była jej ciotką. Dzięki jej pracy poznamy niepublikowane wcześniej fakty z życia Stanisławy Leszczyńskiej, które nie było usłane różami, ale ona zmieniła je swoją wiarą we wspaniałe świadectwo człowieczeństwa, które wygrywa w nawet ekstremalnych warunkach.

Mało tego, okazuje się też, że ma talent malarski i w wolnych chwilach pisze ikony. Ani Anna Lewandowska, ani jej mama nigdy nie ukrywały, że są bardzo religijne i wierzące. Nie dziwi więc pasja Marii Stachurskiej, o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN

Mama Anny Lewandowskiej pisze ikony

W rozmowie w Dzień Dobry TVN Maria Stachurska opowiedziała o swojej niezwykłej pasji. Nigdy nie interesowała się ikonami, ale pewnego dnia u przyjaciela zobaczyła taką, która ją zachwyciła.

Powiedziałam: „ja tak chcę”. To pragnienie było tak wielkie, że postanowiłam zapisać się do szkoły pisania ikon. Znalazłam jezuitów, to było 8-9 lat temu – wspominała w programie.

Wybrała deskę, dostała wizerunek Chrystusa do napisania i tak się to wszystko zaczęło.

Mówi się, że pierwsza ikona zawsze powinna zostać dla pisarza. Zostałam uzdrowiona podczas pisania tej ikony, dlatego mój Pantokrator jest tutaj – mówiła.

Mama Lewandowskiej postanowiła, że ikonami obdaruje najbliższe sobie osoby. Dla starszej wnuczki Klary wykonała taką z wizerunkiem Matki Boskiej niosącej w chuście Jezusa, a na pierwsze urodziny ze św. Klarą.

Dla Laurki też zrobiłam Matkę Bożą (…) Dla mojej córki św. Annę na imieniny – mówiła.

Klara Lewandowska dostała w prezencie od Marii Stachurskiej ikonę

Klara Lewandowska dostała w prezencie od Marii Stachurskiej ikonę

Wyznała, że podczas pracy nad ikoną modli się, najczęściej przy muzyce prawosławnej lub Chorałów Gregoriańskich.

Te ikony mają wtedy troszkę charakter tych osób, za które to robię – tłumaczy autorka.

Wiele prac autorstwa Marii Stachurskiej trafiło w różne miejsca na świecie, m.in. do Niemiec, Brazylii i Afryki. Jednak najbardziej wzruszające jest to, że podarowała swoim dziewczynom tak piękne i oryginalne prezeny, jakimi rzadko kto jest w stanie się pochwalić.

Dlaczego mówi się o ikonach, że się je pisze? Są dwie teorie

Mówi się, że ikony się pisze, nie maluje. Dlaczego? Na ten temat w Czwórce wypowiedziała się malarka Alicja Tuz. Mówi, że ma dwie teorie. Pierwsza jest taka, że jest to kalka z języka rosyjskiego, gdzie „pisać” znaczy „malować”:

O ikonach mówi się, że się je pisze, bo z języka rosyjskiego „pisać” oznacza „malować”, a poza tym w ikonach zawarta jest treść, zawierają bardzo bogatą symbolikę i odczytuje się je poprzez te symbole – mówiła w Czwórce malarka Alicja Tuz.

Artystka ma też swoją prywatną koncepcję pojęcia. Uważa, że ikonę pisze się wtedy, gdy towarzyszą temu pogłębione studia teologiczne. Gdy jednak tworzenie obrazu ogranicza się wyłącznie do sfery technicznej, w jej ocenie wówczas ikony się maluje.


Klara Lewandowska dostała w prezencie od Marii Stachurskiej ikonę

Klara Lewandowska dostała w prezencie od Marii Stachurskiej ikonę

Maria Stachurska tworzy ikony

Maria Stachurska tworzy ikony

Anna Lewandowska i Maria Stachurska

Anna Lewandowska i Maria Stachurska

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×