Małgorzata Kidawa-Błońska rezygnuje z wyborów prezydenckich. Opublikowała oficjalne oświadczenie

Małgorzata Kidawa-Błońska nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich

Małgorzata Kidawa-Błońska nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich

Małgorzata Kidawa-Błońska nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich, jeśli te odbędą się w formie głosowania korespondencyjnego. O swojej decyzji poinformowała we wtorek, 28 kwietnia.

W tym roku dobiega końca pięcioletnia kadencja Andrzeja Dudy na stanowisku Prezydenta RP. Zgodnie z prawem powinny się więc odbyć wybory, w których Polacy wybiorą głowę państwa. Chociaż przez długi czas kandydaci mogli swobodnie prowadzić kampanie, wszystko zmieniło się prawie dwa miesiące temu.

Na początku marca w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2. Odwołano imprezy masowe, tym samym utrudniono spotykanie się z potencjalnymi wyborcami. Pomimo sporego zagrożenia, wybory nie zostały odwołane.

Na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego podczas wyborów prezydenckich 2020. Pracownicy Poczty Polskiej w terminie 7 dni przed dniem głosowania dostarczą komplet dokumentów. W wybranym przez państwo dniu można będzie nie tylko zagłosować, ale trzeba będzie podpisać oświadczenie i umieścić dane osobowe na wyznaczonej karcie.

Małgorzata Kidawa-Błońska nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich

Małgorzata Kidawa-Błońska, która ubiega się o fotel prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, podczas ostatniej konferencji prasowej podkreślała, że w wyborach korespondencyjnych udziału nie weźmie:

Powtarzam jeszcze raz: w wyborach korespondencyjnych robionych w taki sposób jak to przygotowało PiS, czyli nie w wyborach, ale usłudze pocztowej, i w maju, gdy rośnie liczba zakażonych, udziału nie wezmę (…). To, co jest przygotowywane jako „wybory” w maju to jeden wielki skandal i wielka hańba. Warto być przyzwoitym – oficjalnie przyznała Kidawa-Błońska.

Jan Kidawa-Błoński, Małgorzata Kidawa-Błońska

Fotografia: AKPA

Wyborów prezydenckich w formie zaproponowanej przez rząd nie popiera także Donald Tusk. Wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że w głosowaniu nie weźmie udziału. Zauważył, że nikt nie zagwarantuje ich tajności:

Te wybory nie są wyborami w sensie ustrojowym, ponieważ nie będą ani wolne ani równe. Zmiany, wprowadzane w kodeksie wyborczym są niekonstytucyjne. Już nie mówię o tym, co wyprawiają media publiczne. I to, że kampania wyborcza była bardzo nierówna. (…) A ludzie chcą mieć pewność, że głosują nie po to, aby władza wiedziała, jak dany obywatel głosuje.

Czy wybory w nowej formie rzeczywiście odbędą się 10 maja? O tym powinniśmy przekonać się na dniach.


Magdalena Adamowicz, Małgorzata Kidawa-Błońska

Magdalena Adamowicz, Małgorzata Kidawa-Błońska

Jan Kidawa-Błoński, Małgorzata Kidawa-Błońska - premiera opery

Jan Kidawa-Błoński, Małgorzata Kidawa-Błońska - premiera opery "Król Roger"

Małgorzata Kidawa-Błońska – Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2018

Małgorzata Kidawa-Błońska – Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2018

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×