Polka w rankingu „Time” obok Harry’ego i Meghan! Lidia Morawska zwróciła na siebie uwagę światowych mediów. Dokonała niezłego wyczynu

Lidia Morawska na liście Time

Lidia Morawska na liście Time

Polka znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. według redakcji magazynu Time. Czym się zajmuje i za co została wyróżniona?

Lidia Morawska znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku. To jedyna Polka, którą wyróżniono. Na oficjalnej stronie internetowej Timesa czytamy:

Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie.

Polka została jedną z wyróżnionych osób w kategorii Innowatorzy, tuż obok m.in. Elona Muska, Sary Menker czy Adrienne Banfield Norris, Willow Smith i Jady Pinkett Smith. Lidia Morawska została doceniona za pracę w rozpoznawaniu znaczenia transmisji aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Kim jest Lidia Morawska, Polka z listy 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r.?

Lidia Morawska to pracującą w Australii naukowiec, która od lat w swoich badaniach zajmuje się problemem jakości powietrza i jej wpływu na zdrowie człowieka. Związana jest z Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, którego jest dyrektorem od 2020 r. Poza tym wykłada na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland.

Jest ponadto autorką przeszło 800 publikacji naukowych, a także doradcą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mówiąc o swojej pracy nad jakością powietrza w wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauki, wyznała:

To coś, z czego kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ przyzwyczailiśmy się do zanieczyszczonego powietrza.

Lidia Morawska na co dzień mieszka i pracuje w Australii. Kiedy zjawia się w Polsce, spotyka się z miłośnikami nauki i dzieli wynikami swoich badań. Już jako dziecko marzyła o byciu naukowcem w dorosłym życiu.

Rozwijałam swoje zainteresowanie fizyką. Już od czwartej, piątej klasy szkoły wiedziałam, że będę fizykiem – powiedziała w wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauki.

Lidia Morawska urodziła się w 1952 r. Ma młodszą o pięć lat siostrę, Aleksandrę, która na co dzień mieszka w Holandii. Jest córką Zofii Jaskuły i kpt. Henryka Jaskuły, kapitana jachtowego, który w maju 1980 r. został pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię.


Lidia Morawska

Lidia Morawska

Lidia Morawska

Lidia Morawska

Meghan Markle i książę Harry na okładce magazynu Time

Meghan Markle i książę Harry na okładce magazynu Time

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

×