NBP szykuje banknot z Kaczyńskim. Kiedy wejdzie do obiegu?

Nowy banknot z Lechem Kaczyńskim

Nowy banknot z Lechem Kaczyńskim

NBP planuje wprowadzić nowy banknot. Będzie na nim Kaczyński. Kiedy zostanie wprowadzony do obiegu i z jakim będzie nominałem?

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego znajdzie się na banknocie wyemitowanym przez NBP. Ma być to jeden z elementów uczczenia 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego na banknocie

Wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajdzie się na banknocie. Tak wynika z planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2021 r. opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Będzie to banknot kolekcjonerski o nominalne 20 zł.

Już w styczniu 2020 roku portal wp.pl informował, że posłowie PiS- u chcą upamiętnić 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na banknocie.

Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie – mówiła Ewa Cicholska z PiS.

Pomysł poparła jej koleżanka partyjna Barbara Dziuk.

Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy – powiedziała wtedy Super Expressowi.

Wtórował im Jan Warzecha:

Wiele osób zasłużonych pojawia się na monetach, banknotach, także okolicznościowych. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji w sprawie banknotu, ale na pewno trzeba się temu przyjrzeć.

Okazuje się, że pomysł grupy posłów PiS prawdopodobnie wejdzie w życie w listopadzie 2021 r. Narodowy Bank Polski opublikował plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2021 r. Wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajdzie się na banknocie kolekcjonerskim pod tytułem „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” o nominale 20 zł. Szacowana wielkość emisji to 60 000 sztuk.

W przeszłości prezydent Lech Kaczyński znalazł się na srebrnej monecie, która została wybita w 2010 roku i miała upamiętniać tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia.


Lech Kaczyński na banknocie NBP

Lech Kaczyński na banknocie NBP

Lech Kaczyński - ulubione zdjęcie Marty Kaczyńskiej

Lech Kaczyński - ulubione zdjęcie Marty Kaczyńskiej

Marta Kaczyńska i Jarosław Kaczyński na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego

Marta Kaczyńska i Jarosław Kaczyński na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×