Kogo w rodzinie królewskiej chroni immunitet? Nie wszyscy na dworze mogą liczyć na specjalne względy

Rodzina królewska

Rodzina królewska

Rodzina królewska może liczyć na wiele udogodnień związanych z codziennym funkcjonowaniem. Okazuje się jednak, że nie wszystkich na dworze chroni immunitet. Kto z nich może uniknąć problemów z prawem?

Członkowie rodziny królewskiej mogą się pochwalić wieloma przywilejami. Ich życie wygląda zdecydowanie łatwiej niż przeciętnego obywatela. Mogą liczyć bowiem na służbę, kucharzy, osobistych stylistów, a także wiele udogodnień, które są niedostępne dla innych ludzi na świecie. Dotyczy to także osób, które dołączają do monarchii, jak na przykład księżna Kate. W momencie, gdy poślubiła ona Williama, otrzymała nie tylko wszystkie należne jej tytuły i godności, ale raz na zawsze zmieniła swoje życie. Od ponad dekady może wybierać wśród stylizacji pochodzących od najlepszych projektantów oraz nosić drogie klejnoty pochodzące ze skarbca Windsorów.

Księżna Cambridge ma wokół siebie mnóstwo służby, która jest gotowa na każde jej zawołanie. Nie musi zajmować się prozaicznymi domowymi obowiązkami, jednak to, że jest członkiem rodziny królewskiej, nie zwalnia jej z przestrzegania prawa, a co za tym idzie surowych konsekwencji. Których członków monarchii chroni immunitet?

Członkowie monarchii, których chroni immunitet. Kto może liczyć na specjalne względy?

Wydawać się może, że wszyscy z rodu Windsorów mają życie usłane różami. Okazuje się, że nie mogą liczyć na żadne szczególne przywileje jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa. Tak zwany immunitet głowy państwa chroni tylko i wyłącznie królową Elżbietę II. Gwarantuje on monarchini ograniczenie odpowiedzialności cywilnej i karnej. Na oficjalnej stronie należącej do rodziny królewskiej znajduje się oświadczenie w tej sprawie.

Chociaż cywilne i karne postępowania nie mogą zostać podjęte wobec osoby objętej immunitetem głowy państwa, królowa bardzo troszczy się, by wszelkie jej działania były zawsze zgodne z prawem.

Pozostali członkowie monarchii odpowiadają przed sądem, jak każdy inny obywatel Wielkiej Brytanii. Niektórzy z nich mają już na swoim koncie konflikt z prawem. Dwukrotnie skazana została między innymi jedyna córka monarchini, czyli księżniczka Anna. Jednym z jej przewinień było przekroczenie prędkości o 23 mile, za co musiała zapłacić grzywnę w wysokości 400 funtów. Drugie zdarzenie było znacznie bardziej poważne. Jeden z należących do niej psów zaatakował grupę dzieci. W wyniku tego zdarzenia sąd nakazał jej zapłacić grzywnę w wysokości 500 funtów, a także wypłatę odszkodowań dla pogryzionych.

Wiedzieliście, że jedynie królowa pod tym względem może liczyć na specjalne przywileje?


Księżniczka Anna i Zara Tindall

Księżniczka Anna i Zara Tindall

Royal Ascot 2017

Royal Ascot 2017 ©David Parker/Daily Mail/Solo Syndication

Królowa Elżbieta II - Trooping the Color 2021

Królowa Elżbieta II - Trooping the Color 2021

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×