Zamieszanie z tytułami na królewskim dworze. Dlaczego księżna Diana nosiła inny niż księżna Camilla?

Księżna Camilla księżna Diana

Księżna Camilla księżna Diana

Dlaczego księżna Diana nosiła inny tytuł niż księżna Camilla?

Rodzinę królewską obowiązuje cała masa zasad, reguł i zakazów – powszechnie znana jako protokół królewski. Dla miłośników i fanów brytyjskiej monarchii nie jest to tajemnicą. Podobnie jak nie jest tajemnicą, że kwestia dziedziczenia tytułów jest równie zawiła co przestrzeganie etykiety. Różnica pomiędzy księżną Dianąksiężną Camillą w kwestiach tytularnych zawsze wzbudzała spore kontrowersje. Dlaczego noszą inne tytuły?

Gdy księżna Diana została żoną księcia Karola 29 lipca 1981 roku, oficjalnie była znana jako Jej Królewska Wysokość Księżna Diana z Walii. Podobny tytuł nosi obecnie jej syn, książę Harry. Diana odziedziczyła – o czym wie niewiele osób – również tytuł księżnej Rothesayhrabiny Cheshire. Należał do niej niegdyś również tytuł księżnej Kornwalii, którego obecnie używa Camilla.

Księżna Camilla została żoną księcia Karola w 2005 roku i od tego czasu jest oficjalnie znana jako księżna Kornwalii – tytuł ten uprzednio nosiła nie tylko Diana, ale również królowa Maria, żona króla Jerzego V – babka królowej Elżbiety II. Dlaczego Camilla nie została księżną Walii?

Dlaczego księżna Camilla nie nosi tytułu księżnej Walii?

Mówi się, że gdy księżna i książę ustalali szczegóły swojego ślubu, Camilla Parker-Bowles nalegała na tytuł księżnej Kornwalii, nie chcąc przejmować tytułu po byłej żonie swojego męża, która zmarła w tragicznym wypadku kilka lat wcześniej. Podobno chciała okazać jej szacunek, choć wychodząc za mąż za księcia Walii, sama teoretycznie stała się księżną Walii.

Pomiędzy Dianą i księżną Camillą jest również inna znacząca różnica. Gdyby księżna Diana nie rozwiodła się z księciem Karolem, po ślubie zostałaby królową Zjednoczonego Królestwa. Tymczasem Camilla może liczyć jedynie na tytuł królowej małżonki. Prawdopodobnie ze względu na fakt, że koronowanie jej na królową mogłoby wywołać potężną falę niezadowolenia wśród poddanych.

Księżniczka Eugenia wybrała kwiaty, a Kate i Diana? Czym było „coś niebieskiego” na królewskich ślubach?

Książę Karol to niezłe ziółko! Świeżo po ślubie z księżną Dianą świntuszył z inną kobietą przez telefon

Księżna Diana ukryła zakodowała sekretną wiadomość w swoim ślubnym stroju. Odkryto ją po 21 latach


Księżna Diana prawie wpadła w anoreksję przez księcia Karola

Księżna Diana prawie wpadła w anoreksję przez księcia Karola

Meghan Markle i księżna Camilla – 70 urodziny księcia Karola, pierwsze wyjście po ślubie

Meghan Markle i księżna Camilla – 70 urodziny księcia Karola, pierwsze wyjście po ślubie

Książę William, książę Harry, księżna Diana

Książę William, książę Harry, księżna Diana

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×