Szukaj

Jak królowa mogła napisać coś takiego? List Elżbiety II rzuca nowe światło na rozwód Diany i Karola

Księżna Diana dostała od królowej Elżbiety II list, którego treść po latach wywołała ogromne kontrowersje w brytyjskiej prasie. Monarchini-teściowa nakazała jej rozwodu z księciem Karolem. Dlaczego?
Księżna Diana, książę Karol, królowa Elżbieta II

Księżna Diana, książę Karol, królowa Elżbieta II

Po latach okazuje się, że zaledwie kilka tygodni po tym, jak księżna Diana udzieliła przełomowego wywiadu na temat rozpadu małżeństwa z księciem Karolem, królewski posłaniec zapukał do jej drzwi, aby doręczyć jej list od samej królowej.

W rozmowie z Martinem Bashirem wyemitowanej w listopadzie 1995 r. Diana ujawniła, że w jej małżeństwie z Karolem było „trzech z nas”, nawiązując w ten sposób do wieloletniej miłości księcia Camilli Parker, którą do dziś oskarża się o rozbicie małżeństwa Karola i Diany.

Co królowa napisała w liście do księżnej Diany?

W wywiadzie, który obejrzało prawie 23 miliony widzów, Diana opisała środowisko księcia Karola jako „wrogie” i dodała, że monarchia desperacko potrzebuje modernizacji – powodując w ten sposób ogromne zakłopotanie w rodzinie królewskiej.

Ton listu Jej Królewskiej Mości nie pozostawiał Dianie wątpliwości co do jej głębokiego rozdrażnienia udzielonym wywiadem, który pogrążył monarchię w kryzysie, gdy społeczeństwo stanęło po stronie Diany. Królowa napisała:

Skonsultowałam się z arcybiskupem Canterburym i premierem oraz oczywiście z Karolem i zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla ciebie jest rozwód.

Mimo że para żyła już od trzech lat osobno, technicznie się nie rozwiedli. Diana upierała się, że nie chce rozwodu, i publicznie powiedziała o swoim „głębokim smutku” z powodu ich separacji oraz że potrzebowała jedynie „jasności co do sytuacji, która była przedmiotem ogromnej dyskusji”. Ale list Królowej nie pozostawiał wątpliwości co do tego, jak powinno być.

Księżna Diana i książę Karol rozstali się w 1992 roku, czyli 4 lata przed oficjalnym ogłoszeniem rozwodu

Księżna Diana i książę Karol rozstali się w 1992 roku, czyli 4 lata przed oficjalnym ogłoszeniem rozwodu

Księżna Diana rozgoryczona listem od królowej

Po otrzymaniu korespondencji od Królowej – Diana była podobno wściekła, że została zmuszona do wyrażenia zgody na rozwód, którego nie chciała. Podobno powiedziała swojemu lokajowi:

Na bogato! To oni decydują, czy się rozwodzę!

Zaledwie kilka dni później Pałac Buckingham przekazał światu „decyzję”, stwierdzając w oświadczeniu, że „po rozważeniu obecnej sytuacji Królowa… wyraziła opinię, popieraną przez księcia Edynburga, że najlepszym wyjściem jest wcześniejszy rozwód.”

List królowej zakończył ostatecznie „bajkowe” małżeństwo księcia i księżnej Walii, które oczarowało miliony na całym świecie, poczynając od wystawnego ślubu w katedrze św. Pawła w dniu 29 lipca 1981 r.

Co księżna Diana dostała po rozwodzie z księciem Karolem?

Diana i Karol rozwiedli się ostatecznie osiem miesięcy później – 28 sierpnia 1996 r. Księżna otrzymała podobno ryczałt w wysokości 87 milionów złotych i dodatkowo prawie 2 miliony złotych rocznie na prowadzenie swojego prywatnego biura. Pozwolono jej również zachować mieszkania w pałacu Kensington. Diana i Karol zgodzili się na wspólną opiekę nad swoimi synami.


Książę Karol i królowa Elżbieta II, październik 2019

Książę Karol i królowa Elżbieta II, październik 2019

Księżna Diana z królową Elżbietą II

Księżna Diana z królową Elżbietą II

Księżna Diana z synami - Williamem i Harrym i mężem Karolem

Księżna Diana z synami - Williamem i Harrym i mężem Karolem

Dodaj komentarz

Polecane dla Ciebie

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×