Jakie jest prawdziwe nazwisko księcia Williama? To bardziej zagmatwane, niż mogłoby się wydawać

Książę William

Książę William

Książę William w przyszłości zostanie królem Wielkiej Brytanii. Jednak niewielu jego poddanych wie, jak ma na nazwisko. Sprawa jest nieco zagmatwana. Wyjaśniamy.

Następcą królowej Elżbiety II jest oczywiście książę Karol, ale ponad połowa Brytyjczyków pragnie, by na tronie zasiadł jego syn. William, w przeciwieństwie do kapryśnego i ekscentrycznego ojca, jawi się przyszłym poddanym jako idealny władca. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, jak ma na nazwisko? Sprawa jest dosyć skomplikowana. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Jak ma na nazwisko książę William?

Da się zauważyć fakt, że książę William – a właściwie Wilhelm Artur Filip Ludwik – wydaje się nie mieć nazwiska. W epoce, w której tytuły zdają się mieć coraz mniejsze znaczenie, mogłoby być praktyczne, legitymować się nazwiskiem. Jednak przez tysiąclecia królowie i książęta nie posiadali ich. Dlaczego mieliby tego potrzebować? W razie czego mogli używać nazw swojego domu, ale wystarczy tytuł. Tak jest do dziś.

Król Jerzy V zmienił nieco to wszystko w 1917 roku. Zamiast nazywać się od swojego domu, Saxe-Coburg i Gotha, zmienił królewski pseudonim na Windsor, od zamku oczywiście. Dotyczyło to wszystkich jego męskich potomków. Nazwisko pozostawało niezmienne przez dziesięciolecia. Królowa Elżbieta II ponownie zaingerowała w sytuację, kiedy ona i książę Filip połączyli nazwy swoich domów. Ona była Windsor, on Mountbatten. Ta nazwa była więc przekazywana z pokolenia na pokolenie, przynajmniej do 2021 roku.

Więc dlaczego nie nazwiemy Williama księciem Mountbatten-Windsorem? Cóż, tytuł wystarczy, aby nazwisko nigdy nie musiało zostać użyte. Dlatego też książę Harry nie może po prostu stracić tytułowego księcia: to jego przyrodzone prawo i nie można go zabrać. To bardzo oficjalne oznaczenie, które zwykle idzie w parze z jego wysokością.

Moglibyśmy męża Kate nazywać „William Mountbatten-Windsor” i nie popełnilibyśmy błędu, ale to trochę niepotrzebne i nie jest to nazwisko, które widnieje w jego akcie urodzenia, w którym jest wiele nazwisk, ale nie Mountbatten czy Windsor. Ponieważ jednak jest to złożona historia rodziny królewska z jej niejasnymi zasadami i przestarzałymi tradycjami, sprawa staje się skomplikowana.

William i Harry służyli w wojsku i wykorzystali okazję, by trzymać się starych zasad. Obaj wybrali nazwę po swoim ojcu Karolu, księciu Walii [ang. Wales, red.]. William został porucznikiem lotnictwa Walesem, a jego młodszy brat majorem Walesem.

Książę William może mieć 1 lub 2 nazwiska albo wcale, w zależności od tego, jak sobie zażyczy. Oficjalnie nie ma nazwiska, ale ma też opcję, jeśli zechce. Gdyby został królem, miałby moc, tak jak jego babcia i prapradziadek, by zmienić to jeszcze raz. Ostatecznie jednak mąż Kate mógłby napisać np. na czeku – książę William i wszystko i tak by się zgadzało.


książę William przyjął szczepionkę

książę William przyjął szczepionkę

Książę William i księżna Kate uczcili 10. rocznicę ślubu

Książę William i księżna Kate uczcili 10. rocznicę ślubu

Książę William i księżna Kate uczcili 10. rocznicę ślubu

Książę William i księżna Kate uczcili 10. rocznicę ślubu

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×