Książę Karol – dwa śluby. Diana kontra Camilla. Jak wyglądały?
Wirtualna Polska

On jeden – one dwie: Diana kontra Camilla. Przypominamy oba śluby księcia Karola

Książę Karol i księżna Diana

Książę Karol i księżna Diana

9 kwietnia mija 15 lat od ślubu księcia Karola i Camilli Parker-Bowles. Wydarzenie nie było tak huczne jak w przypadku ślubu następcy brytyjskiego tronu z Dianą Spencer. Mimo to ceremonia skupiła na sobie uwagę całego świata. Przypominamy, jak wyglądały oba śluby księcia Walii.

Dwa śluby księcia Karola. Diana kontra Camilla

Wirtualna Polska

On jeden – one dwie. Książę Karol dwukrotnie składał słowa przysięgi na ślubnym kobiercu. Za pierwszym razem u jego boku stanęła piękna i zmysłowa księżna Diana Spencer, za drugim – ukochana Camilla Parker Bowles. Przypominamy, jak prezentowały się tego dnia obie panny młode oraz jak wyglądała ceremonie zaślubin.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy pierworodny syn królowej Elżbiety II skończył 30 lat, rodzina orzekła, że najwyższa pora na to, żeby się ustatkował i ożenił. Królewski syn nie miał łatwego zadania. Na swoją małżonkę musiał wybrać kobietę, która spełniała następujące warunki: byłą arystokratką, protestantką i dziewicą jednocześnie. Diany Spencer – bardzo młoda wówczas przedszkolanka spełniała te wymagania.

Ślub księcia Karola z Camillą Parker Bowles

Ślub księcia z wieloletnią kochanką Camillą nie był już tak spektakularny, jak z pierwszą żoną. Zarówno Karol jak i Camilla byli po rozwodzie, ich ślub zatem ograniczył się do skromnej ceremonii o charakterze cywilnym w siedzibie rady miejskiej w Windsorze, do którego tego dnia przybyło ok. 20 000 osób. W czasie trwających uroczystości wielką nieobecną była królowa, która ogłosiła, że nie weźmie udziału w ślubie cywilnym, bo istotniejsza jest dla niej rola głowy Kościoła Anglikańskiego niż rola matki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

„Panna młoda” zaprezentowała się w prostych kreacjach ślubnych, zaprojektowanych przez Annę Valentine i Antonię Robinson. Obydwie były wytworne, eleganckie i miały swój własny styl.

Pierwsza z jedwabiu, w ostrygowym kolorze, sięgała nieco poniżej kolan. Do niej dobrany został płaszcz, idealnie pasujący dla kobiety wychodzącej po raz drugi za mąż.

Druga kreacja, porcelanowo-niebieska z delikatnym złotym haftem, bardziej przypominała płaszcz niż suknię. Do obydwu kreacji Camilla wybrała dwa różne nakrycia głowy od Camilli Philip Tracey.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pierwotnie uroczystość zaślubin miała odbyć się 8 kwietnia, ale z powodu śmierci i pogrzebu papieża Jana Pawła II, została przełożona o jeden dzień. Książę Karol i Camilla stanęli zatem na ślubnym kobiercu 9 kwietnia 2005 r. Od tamtej pory tworzą bardzo udany związek. Książę zawsze czule wyraża się o swojej małżonce, nazywając ją swoją ukochaną żoną.

Ślub księcia Karola i księżnej Camilli

Ślub księcia Karola i księżnej Camilli

Wirtualna Polska

Ślub księcia Karola i Diany Spencer

Ślub książęcej pary odbył się 29 lipca 1981 roku w katedrze pod wezwaniem św. Pawła w Londynie. Diana miała wtedy zaledwie 20 lat. Podobno dzień przed samą uroczystością jeździła na rowerze, śpiewając, a jej „dziewczęcym radościom” towarzyszyli zdezorientowani sytuacją ochroniarze.

Ich ślub był jednym z największych wydarzeń medialnych XX wieku, był transmitowany niemalże przez wszystkie światowe telewizje. Zatłoczony od gapiów Londyn, wiwatował na cześć nowożeńców. W ceremonii uczestniczyło 3,5 tys. osób, a przed ekranami telewizorów zasiadło miliard widzów. Trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie. Cóż… w końcu Lady Di spełniała marzenie milionów kobiet.

Księżna Diana tego dnia miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Davida Emmanuela. Była ona tak strojna, że w powozie, którym jechała do katedry, ledwo zmieścił się jej ojciec. Kreacja ślubna była naprawdę olśniewająca. Jedwabną tkaninę w kolorze kości słoniowej zdobiło 10 tys. pereł i cekinów. Biorąc pod uwagę ewentualność jej uszkodzenia, uszyto „kopię” sukni. W 2005 roku została sprzedana na aukcji za ok. 525 tys. zł. Tren, który ją zdobił, liczył sobie ponad 7,5 metra. długości. Na uwagę zasługiwał również okazały ślubny bukiet z orchidei, róż, lilii i frezji, który panna młoda trzymała w dłoni. Jej przyszły małżonek, książę Karol, ubrany był z kolei w galowy mundur oficera marynarki wojennej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Owiany aurą skandalu związek małżeński Diany i Karola zakończył się rozwodem. Księżna, komentując sytuację, wyjawiła bezpośredni powód ich rozstania. Mając na myśli swoją odwieczną rywalkę Camillę Parker Bowles, powiedziała:

Ale my zawsze byliśmy w tym związku we troje. I to zmieniło wszystko.

Wirtualna Polska
Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu


Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×