Szukaj

Ależ wiadomość, mąż królowej ma polskie korzenie! Wiemy, kim jest jego kuzyn – wciąż mieszka nad Wisłą

Królowa Elżbieta II, książę Filip

Królowa Elżbieta II, książę Filip

Królowa Elżbieta II i książę Filip, mają nie tylko brytyjskich przodków. Ich rodziny wywodzą się między innymi z Francji, Niemiec, a nawet Polski. Mąż monarchini nadal ma polskich krewnych. 

Losy brytyjskiej rodziny królewskiej cały czas wzbudzają ogromne zainteresowanie na całym świecie. Rodzina Windsorów ma na swoim koncie wiele perypetii, które chętnie są śledzone nie tylko przez Brytyjczyków. Na czele królewskiej dynastii stoi królowa Elżbieta II i jej mąż książę Filip. Doczekali się oni czworga dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Niedawno małżonkowie obchodzili 73. rocznicę swojego ślubu. Jest to jubileusz, którego zdecydowanie można im pozazdrościć.

Przez ten czas w rodzinie królewskiej wydarzyło się bardzo dużo. Na podstawie ich losów powstało co najmniej kilka filmów i seriali, które cały czas cieszą się ogromną popularnością. Sporo osób interesuje się nie tylko aktualnymi wydarzeniami z życia monarchini i jej rodziny, ale także zawiłościami z przeszłości. Szczególne zainteresowanie cały czas budzą losy nieudanego małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany. Chociaż mogłoby się wydawać, że Windsorowie nie mają już przed światem zbyt wielu tajemnic, to okazuje się, że pochodzenie księcia Filipa może nas zaskoczyć.

Przodkowie księcia Filipa pochodzą z Polski

Królowa Elżbieta II swoich przodków ma we Francji. Jest ona bowiem wnuczką francuskiej kucharki, którą w swoim domu zatrudnili jej dziadkowie. Mąż monarchini może się jednak pochwalić tym, że jego rodzina po części pochodzi z Polski.

Wszystko zaczęło się od Maurycego i Zofii Hauke, mieli oni aż jedenaścioro dzieci. Ich prawnukowie związali się z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Córka królowej Wiktorii, księżniczka Beatrice, poślubiła jednego z prawnuków – Henryka, natomiast jej wnuczka Wiktoria zakochała się w jego bracie. Obydwie pary osiadły na stałe w Wielkiej Brytanii.

Książę Filip natomiast ma polskie korzenie dzięki wnuczce Maurycego i Zofii Hauke. Zofia, bo o niej mowa, poślubiła swojego dalekiego kuzyna Aleksandra Hauke. Była Warszawianką i księżną Battenberg. Z kraju wyjechała, mając zaledwie 6 lat, ale nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. W czasie I wojny światowej jej rodzina zamieszkała w Anglii i zrzekła się niemieckiego tytułu książęcego. Rodzina zmieniła też nazwisko na Mountbatten. W 1947 roku przyjął je także książę Filip. Po jego ślubie z królową Elżbietą dynastia królewska nosi nazwisko Moutbatten-Windsor. Oznacza to, że w żyłach Williama i Harry’ego płynie również polska krew.

W Polsce nadal żyją krewni księcia Filipa. Jednym z nich jest dominikanin, Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski. Jest on najbliższym polskim krewnym męża brytyjskiej królowej. Są kuzynami czwartego stopnia. Ma on także dwie kuzynki, które należą już do dalszej rodziny.


Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski

Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski

Królowa Elżbieta II, Książę Filip, rodzina królewska

Królowa Elżbieta II, Książę Filip, rodzina królewska

Królowa Elżbieta II i Książę Filip na przedświątecznej kolacji dyplomatycznej w Pałacu Buckingham

Królowa Elżbieta II i Książę Filip na przedświątecznej kolacji dyplomatycznej w Pałacu Buckingham

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×