Szukaj

Relacja Filipa z Dianą. Sekretne listy mówią wszystko. Na pogrzebie księżnej zdobył się na nadzwyczajny gest

Księżna Diana i książę Filip

Księżna Diana i książę Filip

Książę Filip nie żyje. Informacje o śmierci sędziwego męża królowej Elżbiety II  zasmuciły nie tylko Brytyjczyków. Książę Edynburga zyskał sobie niemałą sympatię, a jakie stosunki łączyły go z najbardziej lubianą z rodziny królewskiej – księżną Dianą?

W piątek nad ranem zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II odszedł dwa miesiące przed setnymi urodzinami. O tym smutnym fakcie poinformowano w oficjalnym komunikacie. Przekazano w nim, że ostatnie chwile życia spędził na Zamku Windsor.

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor – napisano w komunikacie Pałacu Buckingham.

Podobne wiadomości opublikowano w social mediach pozostałych członków rodu, w tym Kate i Williama. Pisaliśmy o tym tutaj.

Pogrzeb księcia Filipa z pewnością będzie ważnym wydarzeniem państwowym. Wiadomo jednak już, że będzie znacznie skromniejszy, niż planowano.

Ojciec Karola była bardzo ciekawą postacią w rodzinie królewskiej, nie zawsze poprawny politycznie, czasem porównywany do księżnej Diany. Jakie relacje ich łączyły?

Jakie relacje łączyły księcia Filipa i księżną Dianę?

Filip był ojcem księcia Karola, którego małżeństwo z Dianą było przedmiotem skandalu w latach 80. i 90. Relacja księcia Edynburga z matką jego wnuków była przez lata przedmiotem wielu spekulacji. Pojawiały się sprzeczne doniesienia. Lubili się, czy niekoniecznie?

Książę Filip i księżna Diana byli w bardzo różnym wieku i pochodzili z różnych środowisk. Książę Edynburga był synem księcia Andrzeja z Grecji i Danii, podczas gdy żona Karola, choć arystokratka, nie mogła równać się z rodziną królewską i była przez wielu złośliwie uważana za zbyt zwyczajną dziewczynę.

Jednak jest coś, co ich łączyło – oboje weszli w związek małżeński z członkami rodziny królewskiej, byli z zewnątrz, co czyniło ich swoistego rodzaju outsiderami.

Tobias Menzies, który gra księcia Filipa w królewskim dramacie Netflixa The Crown, zwrócił uwagę na tę cechę w zeszłorocznym wywiadzie dla magazynu People:

Sądzę, że są w tym pewne podobieństwa, wiesz, to kolejny outsider, pozycja, w której on także najwyraźniej był. Może miał jakieś uznanie dla wyzwań, przez które przechodziła [Diana, red.] – powiedział – Myślę, że na bardzo podstawowym poziomie, on po prostu uważał, że ​​to dobrze pasowało. W nieco staroświecki sposób myślę, że po prostu lubił także jej kobiecość, jej urodę. On też został przez nią uwiedziony.

Po śmierci Diany doniesiono, że wymieniła z Filipem listy, omawiając jej problemy małżeńskie z jego synem, księciem Karolem. W 2003 roku były królewski kamerdyner Paul Burrell ujawnił je, pozwalając The Mirror na ich wydrukowanie.

Teść Diany podobno napisał do niej latem 1992 roku, mówiąc jej, że nie pochwala romansu jego syna z Camillą Parker-Bowles. Miał podpisywać korespondencję słowami: Z miłością, Ojciec.

Wydawało się, że Diana również darzy ojca Karola atencją. Księżna Walii nazwała swojego teścia Najdroższy tato, a kiedy powiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by pomóc jej i Karolowi w ich małżeńskich nieszczęściach, miała powiedzieć:

Widać, że naprawdę ci zależy.

W innym liście, przedstawionym przez prywatnego sekretarza księcia Edynburga, Sir Milesa Hunt-Davisa, żona Karola napisała:

Chciałabym, żebyś wiedział, jak bardzo cię podziwiam za cudowny sposób, w jaki starałeś się pogodzić ten niezwykle trudny problem rodzinny.

Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Nieco później pojawiły się doniesienia, że korespondencja między synową i teściem nie zawsze była taka serdeczna. Miały się pojawić listy, w których Filip ubliżał Dianie. On zdementował wielokrotnie te doniesienia, podkreślając, że nigdy by czegoś takiego nie zrobiłby matce swoich wnuków.

Książę Filip na pogrzebie księżnej Diany wspierał Williama i Harry’ego

Po tragicznej śmierci księżnej Walii w wypadku samochodowym w 1997 roku książę Filip bardzo mocno się zaangażował, żeby wesprzeć wnuków, księcia Harry’ego i księcia Williama.

Była redaktorka Vanity Fair, Tina Brown, pisała o zachowaniu księcia Edynburga po śmierci Diany w swojej książce z 2007 roku The Diana Chronicles.

Członek sztabu Balmoral zauważył, że książę Filip, który sam stracił matkę w wieku dziesięciu lat, kiedy została umieszczona na trzy lata w azylu w Szwajcarii, był niesamowicie skuteczny w działaniach w stosunku do swoich wnuków, oferując im szorstką czułość i zajęcia na świeżym powietrzu, jak podchody i wędrówki, aby ich zmęczyć fizycznie – napisała.

Kiedy toczyły się dyskusje na temat pogrzebu Diany i tego, jak jej synowie, którzy mieli wtedy 15 i 12 lat, powinni być zaangażowani, Brown powiedział, że Filip zabrał głos w imieniu chłopców.

Przestańcie nam mówić, co mamy robić z chłopcami – miał powiedzić podniesionym głosem. – Stracili matkę! Mówisz o nich, jakby byli towarem. Czy masz pojęcie, przez co przechodzą?

Brown powiedziała również, że pocieszył Williama po tym, jak ten wyznał, że nie chce iść w procesji pogrzebowej swojej matki, którą mąż królowej nazwał krwawą paradą.

Jeśli pójdę, czy pójdziesz ze mną? – miał się go zapytać.

Dotrzymując słowa, szedł obok 15-letniego księcia Williama i 12-letniego księcia Harry’ego podczas procesji z Pałacu Kensington do Opactwa Westminsterskiego w Londynie. Dołączył do nich także ich ojciec, książę Karol i młodszy brat ich matki, hrabia Spencer. Postawa męża królowej Elżbiety II wykraczała poza zasady protokołu, który mówi, że ten powinien dotrzymywać kroku monarchini. Nadzwyczajna postawa księcia spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem ze strony ludu.

Książę Filip, książę Karol, książę William i książę Harry na pogrzebie księżnej Diany

Książę Filip, książę Karol, książę William i książę Harry na pogrzebie księżnej Diany

Książę Harry wspominał ten trudny dzień w wywiadzie dla BBC w 2017 roku, wspominając, jak również jego ojciec wspierał go i jego brata w tym czasie.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla rodzica jest powiedzenie swoim dzieciom, że drugi rodzic umarł – powiedział. – Jak sobie z tym poradził, nie wiem, ale wiesz, był tam dla nas.

Książę William również mówił o dniu pogrzeby Diany, wyjaśniając, że była to wspólna decyzja rodziny, aby włączyć go i księcia Harry’ego do konduktu:

Nie była to łatwa decyzja i był to rodzaj zbiorowej decyzji rodzinnej, aby to zrobić… istnieje równowaga między obowiązkiem a rodziną i to właśnie musieliśmy zrobić – powiedział w filmie dokumentalnym z 2017 roku Diana: 7 dni, które wstrząsnęły światem.

Jak więc wyglądała relacja Diany i Filipa? Z informacji, które udało się zgromadzić biografom, a także patrząc, jak troskliwie książę Edynburga zajął się wnukami po śmierci mamy, należy wnioskować, że była bardzo serdeczna.


Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Listy księżnej Diany do księcia Filipa

Księżna Diana, książę Filip

Księżna Diana, książę Filip

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×