Krzysztof Krawczyk ma nowy grób. Kształtem przypomina scenę i jest pełen nawiązań do jego twórczości

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk

Super Express pokazał zdjęcia przedstawiające nowy pomnik Krzysztofa Krawczyka. Fani artysty kilka miesięcy czekali na prezentację nagrobku swojego idola. Jest spektakularny.

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Twórca przebojów takich jak ParostatekByle było takBo jesteś ty czy Trudno tak, zmarł niedługo po przejściu koronawirusa. Pogrzeb piosenkarza odbył się 10 kwietnia. Został pochowany w miejscowości Grotniki nieopodal Łodzi, gdzie spędził on ostatnie 30 lata swojego życia. Teraz, gdy od śmierci gwiazdora minęło pół roku, jego żona, Ewa Krawczyk, zadbała o to, aby jej mężowi postawiono nowy pomnik, który wizualnie nawiązuje do jego twórczości muzycznej i występów na estradzie.

Nowy grób Krzysztofa Krawczyka. Jak wygląda?

Autorem projektu nowego pomnika jest przyjaciel Krawczyków – ksiądz Krzysztof Niespodziański. Za bezpośrednie zrealizowanie projektu odpowiada z kolei mistrz kamiennictwa – Andrzej Woźniak.

Pomnik przypomina kształtem scenę. Dodatkowo na stopniach pomnika zamieszczono tytuły najbardziej hitowych utworów gwiazdy polskiej muzyki. Ważnym elementem pomnika jest też autograf Krzysztofa Krawczyka.

Na płytach nagrobnych umieszczono element przedstawiający zdjęcie piosenkarza z mikrofonem. Tuż obok niego znajduje się monumentalny krzyż, który został opleciony koroną cierniową, symbolem męki Jezusa Chrystusa, co ma odnosić się do żarliwej wiary rzymskokatolickiej zmarłego.

Całość została wykonana z granitu. Poszczególne elementy pomnika pokryto czerwonym (symbol miłości) i zielonym (symbol harmonii oraz łączności ze światem przyrody) kolorem.

Nowy grób Krzysztofa Krawczyka – okładka Super Expressu

Nowy grób Krzysztofa Krawczyka – okładka Super Expressu

Realizator projektu, Andrzej Woźniak, więcej o swoim dziele opowiedział w rozmowie z dziennikarzami pisma Super Express. Wyjaśnił, że praca artysty nagrobkowa jest zaskakująco podobna do zawodu piosenkarza. Taki artysta – podobnie jak muzyk – nadaje ostateczny kształt przygotowanemu wcześniej projektowi.

SE udało się również porozmawiać z partnerką życiową Krzysztofa – Ewą, która nie kryje tego, że jest bardzo zadowolona z finalnego efektu pracy duchownego i mistrza kamieniarstwa. Ewa Krawczyk szczegółowo wyjaśniła redaktorom znaczenie poszczególnych elementów tego pięknego pomnika.

(…) ulubionymi naszymi kolorami były zieleń – symbol nadziej, symbol natury, a czerwony – miłości, miłości do mnie, miłości do Pana Boga. Krzyż z koroną cierniową to największy symbol wiary – opowiedziała.

Grób Krzysztofa Krawczyka nie spodoba się każdemu?

Dodała, że niektórym osobom pomnik może się nie spodobać. Dlaczego?

(…) bo nikt się taki nie urodził, kto by wszystkim dogodził – skwitowała. Rozmawialiśmy z Krzysztofem o tym, jak ma wyglądać ten pomnik. Tak go sobie wyobrażaliśmy. Krzyś nie chciał, żeby ten grobowiec  był w centrum. Kochał ludzi (…), nie chciał się wyróżniać – podsumowała.

Ponadto – jak uzupełniła – wkrótce obok nowego pomnika mają stanąć ławeczki, dzięki którym fani twórczości Krzysztofa Krawczyka będą mogli spędzić nieco więcej czasu przy grobie swojego idola. Piosenkarz niewątpliwie zasłużył na chwilę zadumy i modlitwy ze strony najwierniejszych fanów swoich przebojów.

Jak podoba się nam nowy pomnik Krzysztofa Krawczyka? My musimy przyznać, że robi on duże wrażenie. Jego zdjęcie możecie zobaczyć w galerii zdjęć poniżej tekstu. Zamieszczamy też filmik udostępniony przez Andrzeja Kosmalę, który pokazał nowy pomnik za pośrednictwem profilu na Facebooku.

Każdy dźwiga Swój Krzyż.Wczoraj prace przy pomniku nagrobkowym Krzysztofa Krawczyka na Cmentarzu w Grotnikach. A dzisiaj więcej w Super Expressie!Krzysztof ma już swój dom doczesnego spoczynku…Dziś mija 6 miesięcy gdy odszedł z tego łez padołu…

Posted by Andrzej Kosmala on Monday, October 4, 2021

Andrzej Kosmala, były menadżer Krzysztofa Krawczyka i dziennikarz, skomentował filmik następującymi słowami:

Każdy dźwiga Swój Krzyż.Wczoraj prace przy pomniku nagrobkowym Krzysztofa Krawczyka na Cmentarzu w Grotnikach. A dzisiaj więcej w Super Expressie! Krzysztof ma już swój dom doczesnego spoczynku… Dziś mija 6 miesięcy gdy odszedł z tego łez padołu…
Piękna niespodzianka upamiętniająca artystę przed 1 listopada.


Zdjęcie pomnika Krawczyka na okładce

Zdjęcie pomnika Krawczyka na okładce "SE"

Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali

Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali

Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali

Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali

Komentarze

 • Gość pisze:

  pomnik dwu osobowy, zapewne to miejsce obok to dla Krzysztofa juniora zostawione. Rodzina powinna leżec obok siebie.

 • Gość pisze:

  grób jak grób stac ich to stawiają i tyle, bo fani w sumie mieli racje ze przez 6 miesiecy nic robione nie było ledwie sprzątane stare znicze i kwiaty

 • Gość pisze:

  A obok spocznie Ewka.

 • Gość pisze:

  Krzysztof Krawczykma nowy grób czy on był ekshumowany może ma nagrobek ale czy nowy chyba nowy przecież używanego by mnie postawili

 • Gość Szanowna pani pisze:

  Z. Alym szacunkiem do nieżyjącego pana Krzysztofa ale uważam że już stanowczo za cu,o przesady o wspomnieniach o. ImNie tylko on zmarł umarło wielu piose marzy między innymi pan Wodę ki.E rodzinie u pana Wodę kiego pełna kultura bez szumu bez mściwości ze strony ,ony.A u pana Krawczyka wygląda tak jakby tylko on był najpiękniejszy najmądrzejsi y i najpiękniej ideal.Nie mówiąc już o jego żonie która uważa że tylko ona została wdowa. Przepraszam ale robi pani szum wokół siebie i swojego męża niszcząc jego syna.No. Oz mają powiedzieć ci którzy utracili dzieci.Tak dzieci w wieku 41 lat.Mnie to spotkało.Nihdy nie pokazywałam publicznie co przeżywam i jak przezywam Szanowna pani opamietania

 • Gość pisze:

  Porażka,opis zupełnie odstaje od tego,co widzimy

 • Gośćkoszmar pisze:

  A czerwony miłości do mnie, powiedziała pani Ewa. Przez tę zaborczość tej pani, zabrakło miłości Krzysztofa do swojego syna. Jeszcze przy pomniku tym się afiszuje. Miałam jeszcze wątpliwości co do jej charakteru, teraz już nie mam żadnych.

 • Gość pisze:

  Strasznie to coś wygląda..masakra.
  Gdyby nie było tak poetycko opisane, pewnie bym nie zajrzała nawet..ale skusiłam się i niestety nie widzę tu nic co przypomina ten super opis. Najgorsze,że tego nie da się odzobaczyć

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×