Camilla od kilku dni jest królową i już wprowadza zmiany. Zrezygnowała z wiekowej tradycji. Elżbieta II nie byłaby zadowolona

Królowa Elżbieta II, księżna Camilla

Królowa Elżbieta II, księżna Camilla

Królowa małżonka Camilla już wprowadza zmiany na dworze. Wiadomo, że zrezygnuje z bardzo ważnej i uwielbianej przez królową Elżbietę II tradycji. To koniec pewnej epoki. 

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września, a w chwili jej śmierci królem natychmiast został jej najstarszy syn, pierwszy w kolejce do tronu Karol. Przyjął imię Karola III, a do pierwszych zadań nowego monarchy należało przygotowanie państwowego pogrzebu jego matki. Ostatnie pożegnanie królowej, w którym uczestniczyło ponad 2 tys. zaproszonych gości, w tym prezydent Polski z żoną, odbyło się 19 września.

Matka króla Karola III była najdłużej panującym monarchą na tronie Wielkiej Brytanii. Zasiadała na nim aż 70 lat. Na początku czerwca świętowała platynowy jubileusz, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie rodu Windsorów. Właśnie wtedy też ogłosiła, że chce, aby po jej śmierci księżna Camilla otrzymała tytuł „królowej małżonki”.

Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie jemu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służby – powiedziała Jej Królewska Mość.

Królowa małżonka Camilla wprowadza zmiany na dworze

Związek Camilli i Karola należał do bardzo burzliwych. Z drugą żoną spotykał się on, zanim jeszcze poznał księżną Dianę. Podobno przez cały okres małżeństwa z matką Williama i Harry’ego miał romansować z Parker-Bowles, która była obiektem jego westchnień. Na ich związek miała nie zgodzić się królowa, zwłaszcza że Diana wydawała jej się idealną kandydatką na żonę przyszłego króla. Jak tragicznie skończyła się ta historia, wszyscy doskonale wiemy.

Po latach Karolowi i Camilli dane było w końcu się pobrać, a ich miłość przetrwała wiele przykrych sytuacji. Od 2005 roku są małżeństwem, a kilka dni temu objęli najważniejsze funkcje w Wielkiej Brytanii.

Żona króla Karola III zgodnie z życzeniem jego matki nosi tytuł królowej małżonki i w związku z tym, pozwoliła już sobie na wprowadzenie pierwszych zmian na dworze. Wiadomo, że rezygnuje z tradycji tak zwanych dam dworu, które towarzyszą królowej lub księżnym. Nie zdecydowała się na nie, wychodząc za Karola, a eksperci oceniają, że teraz również nie będzie chciała pomocy z ich strony.

Myślę, że pozostanie coś w rodzaju biura zajmującego się korespondencją, będzie grupa osób odpisujących na listy. Ale nie sądzę, że otrzymają jakiś konkretny tytuł – mówi ekspertka Koenig.

Damy dworu są odpowiedzialne za wsparcie. Mają wiele codziennych obowiązków, jak na przykład pomoc w ubieraniu się, myciu, czy doborze kreacji. Są one wybierane z arystokratycznych rodzin, ale za swoją służbę nie otrzymują wynagrodzenia. Co ciekawe funkcja ta jest dożywotnia i nie mogą z niej zrezygnować. Królowa Elżbieta II miała kilka dam dworu.

Z takiej możliwości od samego początku nie korzysta też księżna Kate. Zdaje się, że ta tradycja na królewskim dworze skończyła się wraz z odejściem królowej Elżbiety II.


Camilla Parker-Bowles i księżna Kate na Trooping The Colour 2022

Camilla Parker-Bowles i księżna Kate na Trooping The Colour 2022

Charlotte na pogrzebie Elżbiety II

Charlotte na pogrzebie Elżbiety II

Król Karol III i królowa Camilla zaliczyli wpadkę

Król Karol III i królowa Camilla zaliczyli wpadkę

Komentarze

 • Bez komentarza pisze:

  To są problemy…

 • Gość pisze:

  Tu nie ma Diany

 • Gośćbaba pisze:

  Udowodnili że ich miłość była prawdziwa i gdyby nie wtrącała się królowa,to byliby szczęśliwi bez tych całych zawirowań w życiu. Camila bardziej pasuje do Karola co udowadnia cały czas. Wreszcie skończyły się skostniałe ,średniowieczne nawyki i traktowanie służby jak niewolników. Życzę im dużo zdrowia i powodzenia. Brawo !!!!!

  • Gość pisze:

   W punkt

  • Gość pisze:

   Elżbieta bardziej szanowała służbę i pracowników niż własną rodzinę. Jubileuszowe zdjęcie zrobila sobie z końmi, a nie z rodziną.
   Natomiast Karol, Andrzej i William traktują służbę jak z pozycji wysokiego stołka, wrzeszczą i rozstawiają po katach, czego pokaz publicznie dał król Karol już dwa razy, chociaż tym królem. Był raptem 7 dni. Bez kamer pozwalają sobie na więcej. Andrzej, oprócz tego że drze mordę, to wali w służbę czym popadnie, jak jego kilkadziesiąt plus owych misiów, nie jest na łóżku ułożonych tak, jak być powinny.

 • Gość pisze:

  No i bardzo dobrze czasy niewolnictwa się skończyły ,a ubierać się sama może przecież to robiła przez 70 lat

 • Gość pisze:

  Na pierwszym zdjęciu jest Kamila i Katarzyna a nie Dajana😁

  • Gość pisze:

   Zajmijcie się sobą ludzie macie dość swoich kłopotów jak wszędzie kasa nie milosct

 • Gość pisze:

  No i bardzo dobrze, ma prawo urządzić swoje życie na dworze jak chce

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×