Szukaj

Tajemnicze ciąże królowej Elżbiety II. Dlaczego ukrywała je przed światem?

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Namacalnym dowodem ciąż królowej są jej dzieci. Karol, Anna, Andrzej i najmłodszy Edward. Ciąże te były obwieszczane w specjalnym komunikacie pałacu Backingham, po czym Elżbieta znikała aż do porodu. Wstydziła się, że zostanie matką?

Przy żadnym porodzie nie zdarzyło się, żeby Elżbieta II zaprezentowała poddanym nowo narodzone dziecko, tak jak to miała w zwyczaju np. księżna Diana, a później księżna Kate. Nie widziano jej w ekstraciążowych kreacjach, jakie jeszcze przed rokiem nosiła Meghan. U Elżbiety zawsze panował tak zwany „angielski zimny wychów”.

Kiedy w 1948 roku królowa była w ciąży z Karolem, przyszłym zdradliwym mężem Lady Di, do prasy trafił niezwykle wylewny komunikat z pałacu Backingham:

Jej Królewska Wysokość, księżniczka Elżbieta, nie podejmie żadnych publicznych zobowiązań od końca czerwca.

Jeśli porównać to z tym, co działo się przy narodzinach Williama i Harry’ego, a potem ich dzieci, to widać nie tyle różnicę epok, ile galaktyk. Oczywiście, po tym komunikacie słuch o Elżbiecie zaginął. Wiadomo tylko, że kiedy Karol wreszcie przyszedł na świat po bardzo bolesnym i trudnym porodzie, ojciec następcy tronu, książę Filip, nie raczył przerwać gry w squasha i zdecydowanie odmówił oglądania noworodka. Oficjalne zaprezentowanie pierworodnego nastąpiło ponad miesiąc po porodzie, gdyż Karol nie był okazem zdrowia.

Z następnymi ciążami Elżbieta postępowała podobnie. Suchy komunikat i miesiące nieobecności. Pierwsze zdjęcia jej potomstwa publikowano z okazji chrztów. Skąd w księżniczce, późniejszej królowej, takie histeryczne unikanie prasy i uwielbienia tłumów, z którymi od dziecka była oswojona?

Królowa Elżbieta z dziećmi

Królowa Elżbieta z dziećmi

Dlaczego królowa Elżbieta II ukrywała ciąże?

W latach 50. i 60. prezentowanie widocznego brzucha ciążowego i pozowanie w tym stanie do zdjęć było traktowane przez dworską etykietę jako wyjątkowo niestosowne. To z tego powodu królowa przez prawie 9 miesięcy ciąży, w zasadzie odcięta od świata, szykowała się do porodu w jednej ze swoich posiadłości.

Panowała wówczas zupełnie inna atmosfera społeczna i inny stosunek do kobiety i ciąży. Elżbieta starała się więc wejść w męskie buty i sprawować władzę jak król. Książę Karol do tej pory ma pretensje, że kiedy miał sześć miesięcy, matka zostawiła go i na kilka tygodni wyjechała w oficjalną podróż do Australii – tłumaczy w Fakt24 ekspertka od brytyjskiej rodziny królewskiej, Elżbieta Królikowska-Avis.

Trzeba dodać, że Królowa Elżbieta II jest ostatnią kobietą i matką z rodziny królewskiej, która tak twardo trzymała się zasad i w sumie wypierała się swojej kobiecości. Być może chciała, żeby poddani widzieli w niej istotę królewską, a nie kobietę, która puchnie w ciąży i ma ciążowe zachcianki?

Siostra Elżbiety, księżniczka Małgorzata, swoje dzieci rodziła już w szpitalu i nie kryła się z brzuszkiem. Ale Małgorzata miała w tamtych czasach na drugie imię „kłopoty”. Elżbieta nieraz przywoływała wyzwoloną siostrę do porządku. Diana, żona Karola, także wybrała poród poza pałacem, a jej urokliwe ciążowe sukienki do dziś są otoczone kultem wielbicieli księżnej i znawców mody. Podobnie było na pozostałych europejskich dworach.

Wygląda na to, że Elżbieta jest ostatnią z królowych, które nie chciały się pokazać poddanym jako zwykły człowiek – ze smutkami, z cierpieniami, ale i radościami. Czy monarchini przejdzie do historii jako ofiara dworskiej etykiety?


Elżbieta II w młodości

Elżbieta II w młodości

Elżbieta II w młodości

Elżbieta II w młodości

Królowa Elżbieta II z księciem Williamem, księciem Karolem i księciem George'm

Królowa Elżbieta II z księciem Williamem, księciem Karolem i księciem George'm

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×