Szukaj

Królowa Elżbieta II wydała komunikat pięć dni po pogrzebie. Poruszające słowa w dniu 95. urodzin

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II wydała krótkie oświadczenie związane ze swoimi 95. urodzinami. Monarchini zdobyła się na przejmujące słowa.

Królowa Elżbieta II przechodzi ostatnio bardzo trudny czas. Pierwszym wydarzeniem, które mocno naruszyło jej spokój była informacja o tym, że jej wnuk książę Harry i jego żona Meghan Markle zdecydowali się udzielić wywiadu i opowiedzieć o swoim życiu w rodzinie królewskiej i kulisach odejścia z monarchii. W tym samym czasie do szpitala trafił jej ukochany mąż Filip, który od kilku lat miał problemy ze zdrowiem. Książę Edynburga w 2107 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. W szpitalu przebywał niemal miesiąc, a zaledwie kilka dni po jego opuszczeniu świat obiegła smutna informacja o jego śmierci.

Dla monarchini był to ogromny cios. Zakochani spędzili razem 82 lata, a przez 73. byli małżeństwem. Królowa Elżbieta II często podkreślała, jak wiele jej mąż znaczył nie tylko dla niej, ale także dla całej rodziny królewskiej. Dzisiaj monarchini świętuje swoje 95. urodziny. Zawsze z tej okazji odbywała się huczna parada, ale ze względu na pandemię oraz żałobę po mężu wszystkie uroczystości zostały odwołane. Seniorka rodu Windsorów zdecydowała się jednak zabrać głos w tym ważnym dniu.

Królowa Elżbieta II wydała oświadczenie w dniu 95. urodzin

Jeszcze przed śmiercią księcia Filipa wiadomo było, że monarchini nie spędzi swoich urodzin tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. W całym Zjednoczonym Królestwie było to wielkie wydarzenie. W Londynie każdego roku odbywały się huczne obchody i parada zwaną przez Brytyjczyków Trooping the Colour. Ustalono, że członkowie najbliższej rodziny pojawiają się w Zamku Windsor, gdzie obecnie przebywa monarchini, by zjeść z nią uroczysty lunch.

W tym ważnym dniu królowa Elżbieta II postanowiła jednak wydać oświadczenie, które pojawiło się w brytyjskich mediach i na Instagramie.

Z okazji moich dzisiejszych 95. urodzin otrzymałam wiele życzeń, które bardzo sobie cenię. Jako rodzina przeżywamy okres wielkiego smutku, ale dla nas wszystkich pocieszeniem było, to kiedy mogliśmy zobaczyć i usłyszeć wyrazy uznania dla mojego męża od osób z Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i z całego świata. Razem z rodziną chcielibyśmy podziękować za wsparcie i życzliwość, jakie okazaliście nam w ostatnich dniach. Byliśmy głęboko poruszeni i wciąż pamiętamy, że Filip przez całe swoje życie miał tak niezwykły wpływ na niezliczoną liczbę ludzi – napisała Królowa.

Pomimo wielkiego ciosu, jakim była śmierć księcia Edynburga, jego żona napisała kilka słów, w których nie tylko wspomniała o swoich urodzinach, ale także podziękowała wszystkim za ogrom wsparcia, które w czasie żałoby otrzymała jej rodzina. Chociaż żałoba narodowa po śmierci księcia Filipa już się zakończyła, to królowa Elżbieta II jeszcze przez 30 dni po pogrzebie nie będzie wypełniała swoich obowiązków względem monarchii.


Królowa Elżbieta II - oświadczenie z okazji 95. urodzin

Królowa Elżbieta II - oświadczenie z okazji 95. urodzin

Urodziny Elżbiety II - Trooping The Colour

Urodziny Elżbiety II - Trooping The Colour

Urodziny Elżbiety II - Trooping The Colour

Urodziny Elżbiety II - Trooping The Colour

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×