NewsyMistrz z Polski oklaskiwany przez Elżbietę II. Na oczach członków rodziny królewskiej wygrał prestiżowe zawody

Mistrz z Polski oklaskiwany przez Elżbietę II. Na oczach członków rodziny królewskiej wygrał prestiżowe zawody

Elżbieta II
Elżbieta II
Elwira Szczepańska
07.01.2022 18:00, aktualizacja: 07.01.2022 19:12

Królowa Elżbieta II ma kilka przyzwyczajeń. Na przykład od lat nosi ten sam model torebki, nie ukrywa, że nie znosi czosnku oraz ma osobę odpowiedzialną za rozchodzenie nowo zakupionych butów. Przy sobie ma też zawsze szminkę w ulubionym kolorze. Dzwoni tylko do dwóch osób, a lato spędza w Szkocji w Balmoral. To właśnie wówczas zwykła odwiedzać ważne dla Szkotów zawody sportowe Highland Games. Miała okazję podziwiać, jak w tradycyjnych zmaganiach tryumfuje mistrz z Polski.

Mistrz z Polski oklaskiwany przez królową Elżbietę II i księcia Karola

Zawody w Braemar (Highland Games) to szczególna impreza, a to dlatego, że rokrocznie na trybunach wśród 20 tys. widzów zasiada także królowa Anglii Elżbieta II i jej syn książę Karol. Kiedy po zwycięstwo sięgał Polak, Łukasz Wenta, członkowie rodziny królewskiej również znaleźli się na trybunach.

To już tradycja, że monarchini przybywa na te szczególne dla Szkotów zawody, gdzie siłacze sprawdzają się w kilku dyscyplinach siłowych. Na Netflixie pojawił się film dokumentalny, na którym można zobaczyć, na czym zawody polegają, jak bardzo są zakorzenione w tradycji oraz dlaczego są takie ważne. W drugim odcinku serii pojawia się wspomniany już Łukasz Wenta, który trenuje razem z najlepszymi, a potem pokonuje ich na oczach Elżbiety II, księcia Karola i księżnej Camilli.

Kim jest Łukasz Wenta?

Łukasz Wenta to polski lekkoatleta, kulomiot i dyskobol. Był zawodnikiem Lechii Gdańsk. Lekkoatletami byli także jego ojciec, Edmund Wenta i brat, Sebastian Wenta. Olimpijką w wioślarstwie z kolei jego matka, Barbara Wenta.

Na mistrzostwach Polski seniorów na otwartym stadionie Wenta zdobył dwa brązowe medale w pchnięciu kulą: w 1998 i 2001. Również w halowych mistrzostwach Polski seniorów wywalczył dwa brązowe medale w pchnięciu kulą: w 1999 i 2002.

Reprezentował Polskę na mistrzostwach świata juniorów w 1998, gdzie zajął 7. miejsce w pchnięciu kulą oraz młodzieżowych mistrzostwach Europy w 2001, gdzie w pchnięciu kulą zajął 6. miejsce.

Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej startował z sukcesami w zawodach w Szkocji Highland Games.