Duchowny wysłuchał królowej Elżbiety II na łożu śmierci. Oto jej ostatnie słowa

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września, a pogrzeb monarchini odbył się 11 dni później. Duchowny wyjawił, jakie były jej ostatnie słowa przed śmiercią. Co powiedziała?

Królowa Elżbieta II przez 70 lat panowała na tronie Wielkiej Brytanii. Koronę przejęła po swoim zmarłym ojcu Jerzym VI, gdy miała zaledwie 26 lat. Ten przegrał walkę z nowotworem, a wiadomość o śmierci ojca spadła na nią w czasie zagranicznej podróży. Od tamtej pory nieprzerwanie pracowała na rzecz monarchii. Poddani błyskawicznie ją pokochali.

Doczekała się czworga dzieci, a w czerwcu świętowała platynowy jubileusz panowania. Od 8 września królem jest najstarszy syn monarchini – Karol. Właśnie tego dnia około godziny 19.30 czasu polskiego poinformowano, że 96-letnia królowa nie żyje. Wielka Brytania i fani rodziny królewskiej z całego świata pogrążyli się w żałobie.

Chociaż podeszły wiek wskazywał już na to, że seniorka rodu może odejść, to jednak cieszyła się dobrym zdrowiem, a smutna informacja była sporym zaskoczeniem. Zaledwie dwa dni przed śmiercią przyjęła ona bowiem w swojej rezydencji w Balmoral nową premier Liz Truss i mianowała ją na stanowisko.

Ostatnie słowa królowej Elżbiety II. Co powiedziała przed śmiercią?

Pogrzeb królowej odbył się 19 września. Niespełna dwa tygodnie po śmierci ostatecznie pożegnała ją rodzina, a także głowy państw z całego niemal świata. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą.

W ostatnich tygodniach życia królowa do minimum ograniczyła swoją pracę na rzecz monarchii, chociaż cały czas wypełniała najważniejsze obowiązki. W tym czasie wyjechała też do Szkocji, do prywatnej rezydencji w Balmoral. Tam też odwiedził ją zaprzyjaźniony duchowny Rev Dr Iain Greenshields, który towarzyszył jej w ostatnich chwilach. Wiadomość o pogarszającym się zdrowiu 96-latki była dla niego sporym szokiem.

Ta wiadomość była dla mnie wielkim szokiem, kiedy usłyszałem, że jest bardzo chora, bo była w rewelacyjnej formie przez cały ostatni weekend – powiedział w rozmowie z telewizją ABC.

Mężczyzna przyznał, że nawet na chwilę przed śmiercią miała sprawny umysł i doskonałą pamięć. Mówiła o czasach dzieciństwa i wspominała swoje ukochane konie.

Ona była życiem i duszą wszystkich rzeczy. Mówiła mi w bardzo osobisty sposób o czasach, gdy była dzieckiem, o swoich koniach z przeszłości, pamiętała imiona tych, które miała nawet 40 lat temu, podobnie jak miejsca i imiona ludzi.

Zdradził również, jak brzmiały ostatnie wypowiedziane przez nią słowa:

Powiedziała mi, że niczego nie żałuje – wyznał.

Pogrzeb królowej Elżbiety II miał charakter państwowy i był transmitowany przez telewizje z całego świata. Szacuje się, że obejrzała go ponad połowa populacji, czy 4,1 mld osób.


królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

Król Karol, Królowa Camilla, książę Harry, Meghan Markle - Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Król Karol, Królowa Camilla, książę Harry, Meghan Markle - Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Komentarze

 • Kejra pisze:

  Mona babcia tez miala swietna pamiec co do rzeczy z dziecinstwa. Czlowieka, ktory odchodzi cofa sie do dziecinstwa, Bo to jego poczatek I komfort

 • Gość pisze:

  No tak napewno tak powiedziała przed śmiercią.Czy ktoś w to wierzy?

 • Gość pisze:

  majac 96 lat i swoje zeby to dopiero wyczyn

  • Gość pisze:

   Bo myla zeby pasta colgate

  • Gość pisze:

   No, niekoniecznie tak jest, chociaż część na pewno ma własnych. Górne się trochę różnią od tych z młodości, ale wszelkie braki, protezy czy koronki, ma bardzo dobrze i naturalnie zrobione. Faktem jednak jest to, że Anglicy zazwyczaj mają mocne zęby i dość dobre włosy, ale za to słaba skórę i bardzo szybko i brzydko się starzeją.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×