Królowa Elżbieta II ma polskie korzenie. Zaskakujące z kim jest spokrewniona

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II ma bardzo ciekawe drzewo genealogiczne. Najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii ma też polskich przodków. Z kim jest spokrewniona?

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. Wśród obecnych głów państwa jest także tą, która najdłużej piastuje ten urząd. Przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Królową została w młodym wieku – w momencie, gdy jej ojciec Jerzy VI w 1952 roku zmarł, przegrywając z chorobą. W momencie koronacji, czyli 2 czerwca 1953 roku, miała zaledwie 27 lat. Od tamtej pory jej życiu przygląda się z zaciekawieniem nie tylko cała Wielka Brytania, ale także wielu ludzi z całego świata.

Członkowie brytyjskiej monarchii już dawno zyskali status porównywalny z największymi gwiazdami show-biznesu. Ich życie prywatne i służba na dworze są brane pod lupę tabloidów i opinii publicznej, a każdy kolejne posunięcie skrzętnie analizowane. O tym, że ich życie nie jest usłane różami, przekonaliśmy się już wielokrotnie. Ostatnio sporo sekretów z królewskiego dworu ujawnili książę Harry i jego żona Meghan, którzy ponad rok temu zrezygnowali ze swoich funkcji i postanowili zamieszkać z dziećmi w USA. Wywiad, którego udzielili Oprah Winfrey, wzbudził mieszane emocje.

Królowa Elżbieta II ma polskie korzenie

Brytyjska rodzina królewska wzbudza ogromne zainteresowanie. Ich życie śledzą fani z całego świata. Ku ich uciesze o każdym istotnym wydarzeniu powiadamiają oni w oficjalnych komunikatach. Tak jest podczas zaręczyn, ślubów czy narodzin kolejnych potomków. Losy rodziny Windsorów chętnie śledzą także Polacy. Rodzime media poświęcają Królowej Elżbiecie II i jej bliskim sporo uwagi. Według ostatnich doniesień okazuje się, że nie bez powodu. Monarchini ma bowiem polskie korzenie.

Portal historia.org.pl odkrył, że matka księcia Karola i babka Williama i Harry’ego jest spokrewniona z polskim królem Kaźmierzem Jagiellończykiem. To dzięki pochodzeniu jej ojca – króla Jerzego VI:

Jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka- czytamy na portalu.

Chociaż drzewo genealogiczne królowej Elżbiety II jest długie i skomplikowane, to rzeczywiście nie da się ukryć, że jest ona potomkiem panującej w Polsce dynastii Jagiellonów, której przedstawiciele rządzili w Polsce w latach 1386–1572.


Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2003 roku

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2003 roku

Książę Filip i królowa Elżbieta II

Książę Filip i królowa Elżbieta II

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×