Szukaj

Królowa Elżbieta II szykuje się do abdykacji. Znamy dokładną datę

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II abdykuje? Królewski biograf pokusił się o podanie dokładnej daty, kiedy miałoby to nastąpić.

Królowa Elżbieta II zasiada na brytyjskim tronie od 1952 roku i jest najdłużej panującym monarchą w historii królestwa. Skończyła 94 lata i od dawna w kuluarach mówi się, że powinna abdykować. Zresztą takie informacje co jakiś czas pojawiają się w bulwarówkach. Tym razem jednak wypowiedział się ekspert od rodziny królewskiej. Według niego wkrótce nastąpi dzień, w którym córka Jerzego VI ustąpi.

Kiedy królowa Elżbieta II abdykuje?

Robert Jobson, wieloletni biograf rodziny królewskiej i prawdziwy specjalista w tej dziedzinie, udzielił wywiadu True Royalty TV, w którym twierdzi, że pandemia koronawirusa doprowadzi do końca rządów Elżbiety II.

Królowa w kwietniu 2021 roku skończy 95. lat i to ma być dzień, kiedy ogłosi rezygnację z tronu. Zadaniem eksperta wcale nie chce tego robić, ale zdaje sobie sprawę, że nie może w obecnej sytuacji przeciągać abdykacji. Biograf stwierdził, że książę Karol prawdopodobnie nie zastąpi matki na tronie.

Wierzę, że po 95. urodzinach odda władanie. Myślę, że ona tego nie chce, ale patrząc na to realistycznie, to dojdzie do momentu, w którym przekaże wszystkie swoje obowiązki Karolowi i będzie musiała spojrzeć mu w twarz. I co powie? Że nie będzie królem?

Już od długiego czasu pojawiają się spekulacje, że Karol nie zostanie koronowany. Według brytyjskiego prawa na temat sukcesji nie podlega dyskusji to, że to on jest pierwszym w kolei następcą tronu, ale pojawiły się sugestie, że może zrezygnuje na rzecz syna, Williama, który cieszy się wielkim szacunkiem Brytyjczyków i ma szansę odświeżyć wizerunek monarchii. Zresztą także księżna Diana nie widziała go w roli władcy, czemu dała wyraz w wywiadzie dla Panoramy BBC.

Zawsze kłóciłam się z nim, kiedy rozmawialiśmy na ten temat, ponieważ bycie księciem Walii jest wymagającą rolą, a co dopiero królem całego narodu – wymownie przyznała Diana, dodając: – Bycie księciem Walii daje teraz więcej wolności, a bycie królem byłoby trochę bardziej duszące. A ponieważ znam go, pomyślałbym, że najwyższa władza, jak ją nazywam, przyniosłaby mu ogromne ograniczenia i nie wiem, czy potrafiłby się do nich dostosować.

Przypomnijmy. Elżbieta II przejęła władzę po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI w 1952 roku. Władca nie doczekał się męskiego potomka, więc tron odziedziczyła jego starcza córka. Razem z mężem, księciem Filipem doczekała się czworga dzieci, a książę Karol od lat czeka, aby zająć jej miejsce na tronie. Sam skończył już 70 lat, a kiedy zaraził się koronawirusem, Brytyjczycy drżeli o jego życie.

Dlaczego królowa niechętnie myśli o abdykacji? Mimo sędziwego wieku jest w bardzo dobrej formie. Ciągle aktywna, widywana jest na spacerach, a nawet podczas jazdy konnej. Tylko pozazdrościć witalności.


Królowa Elżbieta II pasowała na rycerza kapitana Thomasa Moora

Królowa Elżbieta II pasowała na rycerza kapitana Thomasa Moora

Królowa Elżbieta II pasowała na rycerza kapitana Thomasa Moora

Królowa Elżbieta II pasowała na rycerza kapitana Thomasa Moora

Książę Filip z królową Elżbietą II

Książę Filip z królową Elżbietą II

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×