Szwecja wprowadziła genialny plan pozbawiony blokad na walkę z koronawirusem. WHO stawia ją za wzór

Koronawirus - popularna sieciówka

Koronawirus - popularna sieciówka

Szwecja w bardzo kontrowersyjny sposób podjęła walkę z pandemią koronawirusa. Kraj nie zdecydował się nałożenie obostrzeń dotyczących kontaktów międzyludzkich. WHO postanowiło postawić ich za wzór. Czy słusznie?

Koronawirus zdezorganizował życie na całym świecie. Szerząca się pandemia zmusiła rządy większości krajów do wprowadzenia restrykcyjnych obostrzeń. Na obywateli nałożono wiele ograniczeń. Zamknięto galerie handlowe i miejsca rozrywki. Zakazana została wszelkiego rodzaju rekreacja. Ludzie całkowicie zrezygnowali z życia towarzyskiego i poddali się kwarantannie w swoich domach.

Zachowanie dystansu społecznego uznano za podstawę walki z wirusem. W większości krajów zamknięte zostały granice, a swobodne poruszanie się po ulicach zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Podobnie jest w Polsce, gdzie wprowadzono szereg różnych restrykcji. Wszystkie te działania mają na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Koronawirus: Jak Szwedzi walczą z pandemią?

Jednym z krajów, który walkę z rozprzestrzeniającą się pandemią podjął w inny niż reszta świata sposób, jest Szwecja. Rząd tego kraju nie zdecydował się na drastyczne kroki i nakładanie na swoich obywateli licznych ograniczeń. Wszystko zostało poddane pod rozsądek mieszkańców. Państwo nie ograniczyło odgórnie swobód obywateli, a jako strategię przyjęło rozsyłanie instrukcji dotyczących wzmożonej higieny osobistej oraz zaleceń do zachowania dystansu społecznego.

Wśród ogólnoświatowej opinii publicznej jest to bardzo kontrowersyjny sposób walki z pandemią. Eksperci WHO natomiast zaczęli stawiać Skandynawów za wzór do naśladowania. Na temat tej sytuacji wypowiedział się Główny Ekspert WHO do spraw kryzysowych – dr Mike Ryan.

Istnieje przekonanie, że Szwecja nie wprowadziła środków kontroli i po prostu pozwoliła na rozprzestrzenianie się choroby. Nic nie może być dalsze od prawdy. […] Jeśli mamy osiągnąć nową normę, Szwecja stanowi model, jak wrócić do społeczeństwa, w którym nie ma blokad – mówi Mike Ryan.

Rządzący zawierzyli wszystko samodyscyplinie swoich obywateli. Należy jednak podkreślić także, że kraj ten dysponuje ogromnym zapleczem medycznym i w przypadku większej liczby zachorowań jest w stanie zapewnić swoim obywatelom opiekę medyczną na wysokim poziomie. W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, to prawie 1/4 ludności Polski.

Z opinią WHO nie zgadza się jednak wielu specjalistów, którzy uważają taką strategię za lekkomyślność i narażanie życia obywateli, oraz przyzwolenie na rozprzestrzenianie się zarazy wśród społeczeństwa. 2300 specjalistów z całego świata postanowiło wystosować oficjalny list do rządu Szwecji z prośbą i przemyślenie swojej strategii, która może za jakiś czas doprowadzić do wielkiego chaosu na świecie.

Do 5 maja w Szwecji liczba zakażonych przekroczyła 22700, w tym 1543 to przypadki śmiertelne.


Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus zakupy

Koronawirus zakupy

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×