Szukaj

Szwecja wprowadziła genialny plan pozbawiony blokad na walkę z koronawirusem. WHO stawia ją za wzór

Szwecja w bardzo kontrowersyjny sposób podjęła walkę z pandemią koronawirusa. Kraj nie zdecydował się nałożenie obostrzeń dotyczących kontaktów międzyludzkich. WHO postanowiło postawić ich za wzór. Czy słusznie?
Koronawirus - popularna sieciówka

Koronawirus - popularna sieciówka

Koronawirus zdezorganizował życie na całym świecie. Szerząca się pandemia zmusiła rządy większości krajów do wprowadzenia restrykcyjnych obostrzeń. Na obywateli nałożono wiele ograniczeń. Zamknięto galerie handlowe i miejsca rozrywki. Zakazana została wszelkiego rodzaju rekreacja. Ludzie całkowicie zrezygnowali z życia towarzyskiego i poddali się kwarantannie w swoich domach.

Zachowanie dystansu społecznego uznano za podstawę walki z wirusem. W większości krajów zamknięte zostały granice, a swobodne poruszanie się po ulicach zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Podobnie jest w Polsce, gdzie wprowadzono szereg różnych restrykcji. Wszystkie te działania mają na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Koronawirus: Jak Szwedzi walczą z pandemią?

Jednym z krajów, który walkę z rozprzestrzeniającą się pandemią podjął w inny niż reszta świata sposób, jest Szwecja. Rząd tego kraju nie zdecydował się na drastyczne kroki i nakładanie na swoich obywateli licznych ograniczeń. Wszystko zostało poddane pod rozsądek mieszkańców. Państwo nie ograniczyło odgórnie swobód obywateli, a jako strategię przyjęło rozsyłanie instrukcji dotyczących wzmożonej higieny osobistej oraz zaleceń do zachowania dystansu społecznego.

Wśród ogólnoświatowej opinii publicznej jest to bardzo kontrowersyjny sposób walki z pandemią. Eksperci WHO natomiast zaczęli stawiać Skandynawów za wzór do naśladowania. Na temat tej sytuacji wypowiedział się Główny Ekspert WHO do spraw kryzysowych – dr Mike Ryan.

Istnieje przekonanie, że Szwecja nie wprowadziła środków kontroli i po prostu pozwoliła na rozprzestrzenianie się choroby. Nic nie może być dalsze od prawdy. […] Jeśli mamy osiągnąć nową normę, Szwecja stanowi model, jak wrócić do społeczeństwa, w którym nie ma blokad – mówi Mike Ryan.

Rządzący zawierzyli wszystko samodyscyplinie swoich obywateli. Należy jednak podkreślić także, że kraj ten dysponuje ogromnym zapleczem medycznym i w przypadku większej liczby zachorowań jest w stanie zapewnić swoim obywatelom opiekę medyczną na wysokim poziomie. W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, to prawie 1/4 ludności Polski.

Z opinią WHO nie zgadza się jednak wielu specjalistów, którzy uważają taką strategię za lekkomyślność i narażanie życia obywateli, oraz przyzwolenie na rozprzestrzenianie się zarazy wśród społeczeństwa. 2300 specjalistów z całego świata postanowiło wystosować oficjalny list do rządu Szwecji z prośbą i przemyślenie swojej strategii, która może za jakiś czas doprowadzić do wielkiego chaosu na świecie.

Do 5 maja w Szwecji liczba zakażonych przekroczyła 22700, w tym 1543 to przypadki śmiertelne.


Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus zakupy

Koronawirus zakupy

Dodaj komentarz

 • Gofring cala pisze:

  Juz bylo haslo robta co chceta i co wyszlo?!A Szwecja chce sie pozbyc ludzi wiekowych,bo nie istneje tam pokoleniowa rodzina.

 • Gosc, Danuta Isanska från Göteborg pisze:

  Z dniem dzisiejszym w Szwecji jest zarazonych ponad 23 tys. a zmarlo 2850 osob! Ta szwedzka metode
  to mozna dyskutowac i jesli chodzi o jakosc medyczna tez! Osoby
  zarazone w wieku 80-89 nie otrzymuja pomocy medycznej bo moze beda potrzebne
  miejsca dla mlodszych pacjentow. Duze braki srodkow medycznych. Model szwedzki nie polecam????????????

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×