Koronawirus w powietrzu. Jak długo się utrzymuje? WHO przekazała sensacyjne wyniki badań

Koronawirus – badanie naukowców

Koronawirus – badanie naukowców

Każdy chce ustrzec się przed zarażeniem koronawirusem. Wokół możliwości przenoszenia się śmiertelnego wirusa narosło już wiele mitów. Co dnia pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Na co uważać podczas jazdy windą? WHO przeprowadziło doświadczenia. Oto wyniki.

Koronawirus od 11 marca jest klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia. Sytuacja na całym świecie jest niezwykle poważna. Nie ma już kraju, w którym nie odnotowano osób zarażonych. Najwięcej zakażonych SARS-CoV-2 mieszka w Chinach, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Nikt nie był przygotowany na tak poważną skalę problemu. Codziennie na całym świecie dziesiątki tysięcy ludzi przegrywają walką ze śmiertelnym wirusem z Wuhan. Według najnowszych danych zmarło już prawie 76 tysięcy chorych.

Koronawirus w Polsce

W Polsce również drastycznie wzrasta liczba osób chorych (4532), a co za tym idzie również ofiar śmiertelnych (111). Jest też w całej tej sytuacji światełko w tunelu, ponieważ 162 osobom w kraju udało się wygrać walkę z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił powagę sytuacji, wprowadzając w całym kraju stan epidemiczny. Podjęto decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli. Działalność wstrzymały galerie handlowe i centra rozrywki. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. Wyłączone z użytkowania pozostają miejsca użyteczności publicznej, takie jak: place zabaw, parki, plaże, a nawet lasy. Wprowadzono obostrzenia dotyczące przemieszczania się, a dzieci i młodzież do 18 roku życia nie może opuszczać domu bez opiekuna. Wszystkie te działania mają na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus w powietrzu. Jak długo się utrzymuje?

Na temat możliwości przenoszenia koronawirusa powstało wiele mitów. Plotkowało się, że zwierzęta domowe są nosicielami COVID-19. W efekcie ludzie zaczęli pozbywać się swoich pupili w obawie przed zarażeniem. Ostatecznie wiadomość szybko została zdementowana.

Potwierdzone przez naukowców jest, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Bezpośrednio możemy zarazić się poprzez styczność z osobą zarażoną, gdy zakażone krople dostaną się do naszego nosa, ust lub oczu. Wirus przez kilka godzin, a w niektórych przypadkach nawet dni, utrzymuje się na przedmiotach, które zostały zanieczyszczone przez nosiciela SARS-CoV-2. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie minimum dwumetrowych odległości od innych oraz dbanie o higienę rąk.

Koonawirus nie rozprzestrzenia się jako aerozol (stan, w którym cząsteczki stałe utrzymują się w gazie dzięki siłom fizycznym i chemicznym). WHO poinformowało o doświadczeniu, które zostało zorganizowane w warunkach laboratoryjnych. Na początku pojawiła się informacja o tym, że koronawirus utrzymuje się w powietrzu do 3 godzin. Gdyby cząsteczki koronawirusa obecne w kroplach śluzu czy śliny mogły unosić się w powietrzu tak długo jak wirus odry, to każdy wchodzący w taką chorobotwórczą chmurę np. w windzie mógłby zostać zakażony.

Doświadczenie powtórzono i zweryfikowano poprzedni wynik. Eksperyment przeprowadzono przy pomocy aerozoli, które nie odzwierciedlają realnej siły kichnięcia i kaszlu.

W pokoju pacjenta, który wykazywał najwięcej objawów, cząstki wirusa były obecne w przewodach wentylacyjnych i na wielu powierzchniach, ale wszystkie próbki powietrza były ujemne.

Ten eksperyment nie odzwierciedla sytuacji w prawdziwym świecie, a zatem nie oferuje żadnych dowodów na przenoszenie w powietrzu – wyjaśniła Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie.

Czy można jeździć windą w czasie koronawirusa?

Wielu internautów zastanawia się, czy można jeździć windą w czasie koronawirusa. Co na to naukowcy? Powietrze w windach nam nie zagraża. Wirus może się jednak znajdować np. na przyciskach i innych powierzchniach. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność i po wyjściu natychmiast dokładnie zdezynfekować ręce.


Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Anna I Robert Lewandowscy

Anna I Robert Lewandowscy w maseczkach

Koronawirus wpływa na giełdę

Italy, Milan, february 24, 2020 : Far eastern tourist in Duomo square taking pics at the Cathedral while covering their mouth and nose as prevention from corona virus desease Photo © Marco Vacca/Sintesi

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×