Szukaj

Rząd znosi kwarantannę przy przekroczeniu granic. Jest jedno „ale”

Koronawirus

Koronawirus

Rząd zapowiedział zniesienie kolejnej, uciążliwej zwłaszcza dla przekraczających granice. Będzie dużo łatwiej, jest tylko jedno ale. Jakie warunki trzeba spełnić?

Koronawirus w Polsce wykryto na początku marca. Od tego momentu liczba osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2 rośnie z każdym dniem. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że wirusa wykryto już u kilkunastu tysięcy osób. Wśród nich niemal tysiąc to ofiary śmiertelne.

Żeby wygrać walkę ze śmiertelnym zagrożeniem, rząd wprowadził liczne restrykcje. Odwołano imprezy masowe, jest zakaz zgromadzeń. Nieczynne były galerie handlowe i punkty usługowe. Trzeba się poruszać w maskach ochronnych. Zamknięto granice. Podróżujący muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Od 18 maja zaczął się kolejny etap odmrażania gospodarki i niektóre zakazy zostały zniesione. Dzisiaj Polsat News poinformował o znacznej uldze dla przekraczających granice. Są jednak pewne ograniczenia.

Rząd luzuje kolejne restrykcje. Jakie?

Polsat przekazał informację, którą wielu Polaków przyjmie z zadowoleniem. Szef MSWiA podpisał rozporządzenie, które ułatwi funkcjonowanie kilku konkretnym grupom. Zniesienie zakazu umożliwi większą swobodę w przemieszczaniu się, co znacznie ułatwi życie między innymi kierowcom zawodowym i studentom.

Zmiana rozszerza kategorie podróżujących uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o:

  • Kierowców wykonujących transport międzynarodowy, podróżujących tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku).
  • Uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci.

Jak widać, ułatwienie nie jest dla wszystkich, ale wymienionym grupom z pewnością ułatwi funkcjonowanie.

Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia) – cytuje Polsat News.


Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Rząd znosi godziny dla seniorów

Koronawirus w Polsce. Rząd znosi godziny dla seniorów

Koronawirus w Polsce. Co ze ślubami? Czy mogą się odbywać?

Koronawirus w Polsce. Co ze ślubami? Czy mogą się odbywać?

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×