Szukaj

Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczeniu się. Za złamanie grożą srogie kary

Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus w Polsce: Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził kolejne obostrzenia. Jakie? Jakie kary grożą za złamanie nowych zaleceń?

Koronawirus w Polsce pojawił się na początku marca. Wówczas wykryto go u tzw. pacjenta zero i od tego momentu rozprzestrzenił się na cały kraj. Dotarł do każdego województwa. Ministerstwo Zdrowia podało, że w piątek liczba osób zakażonych wyniosła 799, wśród nich 9 osób to ofiary śmiertelne.

Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Rząd Mateusza Morawieckiego od kilku tygodni wprowadza obostrzenia, które mają zmniejszyć ryzyko kolejnych zachorowań. Na początku odwołano imprezy masowe i koncerty, później zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, następnie zamknięto restauracje i puby. Okazuje się, że to nie koniec zmian.

We wtorek, 24 marca ogłoszono kolejne obostrzenia, które obowiązywać będą do 11 kwietnia. Wprowadzono zakaz wychodzenia z domu, który obowiązuje od dziś. Od zakazu można odstąpić jedynie w kilku przypadkach:

Wszystkie sprawy, poza wyjściem do sklepu, do apteki, poza wyjściem z psem na spacer – powinniśmy je odłożyć – apelował Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zmiany dotyczą także komunikacji publicznej. Od teraz można zajmować tylko połowę miejsc siedzących. Dodatkowo ograniczono zgromadzenia do absolutnego minimum. Więcej niż dwie osoby nie powinny się przemieszczać.

W uroczystościach oraz obrzędach religijnych może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. złotych. W działaniach weryfikacyjnych policji pomoże wojsko. Obostrzenia nie dotyczą jednak dojazdu do pracy, wolontariatu, a także opieki nad bliskimi osobami.

Zobacz także: Joanna Przetakiewicz pomaga Polakom przetrwać epidemię koronawirusa. O jej inicjatywie będzie głośno latami


Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×