Szukaj

Polacy walczą z koronawirusem 5 razy szybciej. Na czym polega nowa metoda wykrywania wirusa?

Obecnie w Polsce trwa pandemia koronawirusa, w związku z czym Polscy naukowcy wytrwale pracują, nad przeprowadzaniem jak największej ilości testów. Okazuje się, że poznali oni nową metodę, która pozwoli na wykonanie 5-krotnie więcej badań w tym samym czasie.
Koronawirus

Koronawirus

Pandemia koronawirusa rozszalała się na dobre. Cały świat został dotknięty jej skutkami. Obecnie liczba zachorowań w Polsce wynosi 5341 w tym 164 zgony. Nie wygląda na to, aby cokolwiek miało się polepszyć. W całej tej chorobie najważniejsza jest jej wykrywalność. Chorych diagnozuje się za pomocą testów. Niestety obecnie ich ilość jest zdecydowanie za mała. Według najnowszych doniesień znaleziono sposób na to, aby ją zwiększyć.

Nowa metoda wykonywania testów przyśpiesza je 5-krotnie

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu to kolejne laboratorium, które dołączyło do grupy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy, by przyspieszyć prace oraz dodatkowo obniżyć koszty badań, sięgnęli po aparaturę, która zautomatyzowała cały proces.

Testy wykrywające obecność koronawirusa są w Polsce przeprowadzane zazwyczaj za pomocą „reakcji PCR w czasie rzeczywistym„. Ta powszechna metoda została zastosowana także w innych regionach na świecie. Jednak przy jej wykonywaniu angażuje się zdecydowaną większość pracowników, którzy muszą posiadać na sobie specjalistyczną odzież ochronną oraz inne środki ochrony. To sprawia, że badania są niezwykle kosztowne i zajmują bardzo dużo czasu. Co więcej, na całym świecie brakuje odpowiednich środków ochronnych, ten problem dotyczy również niestety Polski, co zauważył także prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Adam Konka w rozmowie z PAP.

Rewolucja w wykonywaniu testów na koronawirusa

Nowa metoda zastosowana przez specjalistów z Kardio-Med Silesia, pozwala pracownikowi w rekordowym czasie przeprowadzić, aż 16 izolacji dla 16 pacjentów. Ten czas to zaledwie 45 minut! Dodatkowo drugi laborant może prowadzić w tym samym czasie ręczną izolację w innych próbkach.

Obrazowo mówiąc, sam automat wykonuje pracę pięciu osób – powiedziała Martyna Fronczek, biotechnolog z Kardio-Med Silesia w rozmowie z PAP.

Sprzęt, dzięki któremu możliwe są badania, został ufundowany m.in. przez Polską Grupę Górniczą. Do pomocy dla laboratorium w Zabrzu przyłączyły się także służby kryzysowe wojewody śląskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Dzięki temu udało się w ciągu ostatnich 24 godzin przebadać 415 próbek.


Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Chris Cuomo – zdjęcie płuc zaatakowanych koronawirusem

Chris Cuomo – zdjęcie płuc zaatakowanych koronawirusem

Koronawirus

Koronawirus

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×