Szukaj

Noszenie rękawiczek ochronnych nie ma sensu? Słowa eksperta dają do myślenia

Czy noszenie rękawiczek ochronnych nie ma sensu? Jak poprawnie zdejmować je, by nie przenieść koronawirusa? Ekspert tłumaczy, co i jak.
Jak nosić rękawiczki ochronne?

Jak nosić rękawiczki ochronne?

Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Rząd co kilka dni wydaje nowe obostrzenia dla obywateli. Dotyczącą one przede wszystkim ograniczeń w życiu codziennym. Zamknięte zostały centra handlowe, szkoły, ośrodki kultury, obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, a młodzież do 18 roku życia nie może przemieszczać się po ulicach bez opiekuna. Nowe zasady zostały wprowadzone również w sklepach spożywczych. Na ich terenie nie może znajdować się więcej niż 3 klientów przypadających na jedną kasę. W godzinach 10-12 zakupy mogą robić jedynie osoby powyżej 65 roku życia.

Zobacz także: Biedronka zmienia godziny pracy w okresie świątecznym

Zakupy w rękawiczkach: czy są bezpieczne?

Rząd od 1 kwietnia wprowadził  nowe wytyczne dotyczące robienia zakupów. Klienci muszą poruszać się w rękawiczkach. Obowiązek zaopatrzenia w jednorazowe rękawiczki dla klientów spoczywa na sklepach. Nie musi to być jednak produkt medyczny, wystarczą tak zwane zrywki. Każdy market powinien umieścić je tuż przed wejściem do sklepu.

Co ciekawe jeszcze dzień wcześniej noszenie jednorazowych rękawiczek nie było zalecane przez Rząd. Na Facebooku Ministerstwa Zdrowia dzień po dniu pojawiły się sprzeczne grafiki z informacjami dla obywateli.

➡️ Wychodząc na zakupy pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych:✅ do sklepu idź pieszo lub jedź samochodem????/???? ✅…

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Poniedziałek, 30 marca 2020

W związku z niejasną sytuacją w kwestii noszenia jednorazowych rękawiczek portal monet.pl o komentarz poprosił dr. Pawła Grzesiowskiego, immunologa i specjalistę ds. zakażeń. Komentarz lekarza daje dużo do myślenia.

Trudno komentować same wytyczne, bo nie ja jestem ich autorem i nie znam ich uzasadnienia. Natomiast, w ujęciu racjonalnym, rękawiczki są potrzebne w kontakcie ze sprzętami zanieczyszczonymi materiałem biologicznym pochodzącym od chorych. Mają chronić naszą skórę wtedy, kiedy jest ryzyko kontaktu ze skażonymi przedmiotami. Nie wiem dlaczego uznano, że każdy sklep jest takim miejscem.Rękawiczki z pewnością są potrzebne choćby w szpitalu, jednak w przestrzeni niemedycznej chodzenie w rękawiczkach uważam za dość ryzykowne i to z kilku powodów.

Jak poprawnie zdejmować rękawiczki ochronne?

Jako jeden z powodów dr Grzesiowski podaje zbyt długie noszenie rękawiczek, co sprzyja rozwojowi bakterii w obszarze skóry. Poza tym – takie rękawiczki nie przepuszczają powietrza, co powoduje szybkie wyniszczenie skóry na dłoniach. Nieumiejętne zakładanie i zdejmowanie rękawiczek może spowodować przeniesienie się bakterii bezpośrednio na skórę i inne przedmioty.

Absolutnie tak, podczas zdejmowania rękawiczek istnieje ryzyko skażenia rąk. Dlatego bardzo ważne jest, by pozbywać się ich w prawidłowy sposób. Przede wszystkim powinno zakładać się je na zdezynfekowane czy umyte ręce. A zdejmujemy je chwytając od wewnątrz przy nadgarstku, podobnie jak przy zdejmowaniu zegarka. Zdejmujemy rękawiczki nie dotykając ich zewnętrznej powierzchni, która może być skażona. Tylko wtedy to ma sens, kiedy nie dotyka się gołą dłonią tej części rękawiczki, która miała być powierzchnią ochronną – wyjaśnia dr Grzesiowski.

Według eksperta lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązkowej dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu, ponieważ to ona tak naprawdę jest w stanie zabić wirusa.

Najważniejsza jest higiena rąk, bo mycie i dezynfekcja usuwają aktywnie wirusa. Szczerze mówiąc, wolałbym wprowadzić obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem i przy wyjściu ze sklepu, niż ten, dotyczący noszenia rękawiczek – mówi dr Paweł Grzesiowski.


Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×