Szukaj

„Załamanie przyszło tydzień temu”. Bliska przyjaciółka o ostatnich chwilach życia Kory

Kora ostatnie chwile życia

Kora ostatnie chwile życia

Jak wyglądały ostatnie chwile życia Kory?

Kora nie żyje. Artystka przegrała walkę z rakiem, zmarła w sobotę o 5:30 w swoim domu na Roztoczu. Jedną z osób, które towarzyszyły Oldze Jackowskiej w ostatnich dniach przed śmiercią była jej bliska przyjaciółka Magdalena Środa.

Słynna feministka na antenie radia TOK FM opowiedziała o tym, jak wyglądały ostatnie chwile życia Kory:

Odeszła w domu, wśród przyjaciół, zwierząt, spokojnie. Załamanie przyszło tydzień temu. Potem to już wszystko się stało. (…) Kamil powiedział: „umarła demokracja, umarła Kora”.

Profesor Środa przy okazji wyraziła swój ogromny podziw dla artystki, którą szanowała z powodów politycznych i etycznych:

To była absolutnie niezwykła osoba. Jeżeli możemy mówić że w jakiś sposób kultura dawała nadzieję naszemu krajowi, to takie osoby jak Kaczmarski czy Kora rzeczywiście nie tylko tworzyły kulturę, ale i miały ważny etos polityczny. Była wielka, wspaniała, samodzielnie myśląca, niezwykła. Energia nie opuściła jej prawie do samego końca. Do końca była świadoma tego, co się dzieje, również w kraju.

Przypomnijmy, że Kora w wywiadzie udzielonym w lutym 2017 roku dla Newsweeka z żalem odniosła się do obecnej sytuacji politycznej w kraju:

Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia. To wszystko, w co wierzyłam i na co pracowałam; Kaczyński to psuj. Wielki narodowy psuj. Mówimy, że jest inteligentny, że czyta książki. No może i czyta, ale inteligentny człowiek nie niszczy dobra i piękna. Nie hołduje brzydocie.

Kora zmarła w wieku 67 lat po pięcioletniej walce z rakiem.

Kora znalazła swój azyl w bajkowej krainie. Tak wyglądał jej dom na Roztoczu

Dwa małżeństwa i dwóch synów. Jak wyglądało prywatne życie Kory?

„Ból mnie zginał do ziemi”. Kora zmagała się z potworną chorobą. O swojej walce opowiedziała w jednym z ostatnich wywiadów

Ostatnie słowa Kory przed śmiercią. Była pełna żalu


Kora w krótkich włosach

Kora w krótkich włosach

Kora w 2000 roku

Kora w 2000 roku

Kora - stare zdjęcia

Kora - stare zdjęcia

Dodaj komentarz

Polecane dla Ciebie

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×