Wracają koncerty! Na jakich zasadach będą się odbywać? Rząd wprowadził szereg zmian

Koncerty

Koncerty

Branża muzyczna coraz głośniej domagała się przywrócenia koncertów. Rząd w końcu zdecydował się odmrozić częściowo niektóre imprezy. Jakie zasady będą obowiązywały organizatorów, publiczność i artystów?

Pandemia pokrzyżowała plany ludzi na całym świecie. Jednak o ile większość z nas wróciła już do pracy, o tyle muzycy wciąż nie mogli zacząć grać i zarabiać pieniędzy. W branży wrzało. Artyści nie rozumieli, dlaczego mogą odbywać się  imprezy sportowe na stadionach czy wieloosobowe wesela, a koncerty nie.

Kilka dni temu na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się niebieski happening z udziałem gwiazd, które apelowały do rządu o jasne wytyczne dotyczące imprez masowych. W centrum Warszawy pojawili się m.in.: Kayah, Patrycja Markowska, Pectus, Krzysztof Zalewski, Dawid Kwiatkowski, Majka Jeżowska, Anna Karwan i Daria Zawiałow.

Przedstawiciele branży muzycznej pytali:

Dlaczego nie ma dla nas jasnych przepisów oraz harmonogramu powrotu do pracy?

Dlaczego Rząd nie podejmuje dialogu z nami, profesjonalistami z branży wydarzeń artystycznych, by wspólnie określić warunki sanitarne, dzięki którym koncerty i widowiska muzyczne mogłyby być znowu organizowane

Dlaczego Rząd odebrał nam wszelkie możliwości zarobkowania i nie daje możliwości powrotu do pracy, nakładając nierealne, odbiegające od rozwiązań w innych branżach wymogi?

Koncerty w obiektach sportowych

W końcu dziś nadeszła odpowiedź. Koncerty wrócą do dużych hal widowiskowych oraz na stadiony. To wszystko już od 17 lipca.

14 500 osób może wziąć udział w wydarzeniach na Stadionie Narodowym w Warszawie, 13 500 – na Stadionie Śląskim w Chorzowie, po ok. 5000 osób w Ergo Arenie i Atlas Arenie, ponad 2500 uczestników może się pojawić w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni – czytamy na stronie Rady Ministrów.

Obiekty sportowe będą mogły udostępniać 25 procent miejsc na widowni – uczestnicy zajmą co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie. Jeśli nie będzie wyznaczonych miejsc na widowni, należy zachować odległość dwa metry pomiędzy widzami. Nos i usta nadal należy zakrywać.

Koncerty w klubach

Kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe będą mogły udostępniać do 50% miejsc na sali – rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”).  Maseczka nadal obowiązkowa.

Koncerty plenerowe

17 lipca wejdą także nowe przepisy, które będą dotyczyć wydarzeń na świeżym powietrzu. Uczestnicy imprez plenerowych będą musieli mieć dla siebie zapewnioną przestrzeń pięciu metrów kwadratowych. Odległość od innych uczestników imprezy powinna wynosić dwa metry.  Teren wydarzenia będzie musiał być oddzielony od osób postronnych. Nadal zostanie zachowana konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że uda się zachować odległość nie mniejszą niż 2 m od innych osób.

Obowiązek zachowywania dystansu nie będzie dotyczył osób z dzieckiem poniżej 13. roku życia; opiekunów, którzy towarzyszą osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Myślicie, że te przepisy uspokoją artystów? Czy sprawdzą się w praktyce? Czy znów będziemy mogli zobaczyć na żywo swoje ulubione gwiazdy?


Strachy na lachy przerywają nagle swój koncert

Strachy na lachy przerywają nagle swój koncert

Roksana Węgiel rozpoczęła trasę koncertową

Roksana Węgiel rozpoczęła trasę koncertową

Robert Lewandowski zorganizował koncert dla Iwony Lewandowskiej

Robert Lewandowski zorganizował koncert dla Iwony Lewandowskiej

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×