Szukaj

Brat Agaty Dudy wskazał idealnego kandydata na prezydenta. To nie jest jego szwagier

Agata Duda, Jakub Kornhauser

Agata Duda, Jakub Kornhauser

Agata Duda od lat publicznie nie wypowiada się na temat swojej rodziny. Niewiele osób wie, że Pierwsza Dama ma brata, z którym nie utrzymuje kontaktu. Kim jest Jakub Kornhauser i czym się zajmuje?

W każdej rodzinie bywają niesnaski, a niektóre z nich potrafią trwać latami. Agata Duda dokłada wszelkich starań, aby zachować rodzinne sekrety w tajemnicy. Ogromne zainteresowanie wzbudziła książka, którą napisał ojciec Pierwszej Damy. Julian Kornhauser jest jednym z najwybitniejszych poetów tzw. Nowej Fali. W 1995 roku wydał biografię Dom, sen i gry dziecięce. Opowieść Sentymentalna, która traktowana jest jako źródło wiedzy na temat rodu Kornhauserów.

Agata DudaJakub Kornhauser od lat są zwaśnieni. Rodzeństwo poróżniło odmienne podejście do religii oraz inne poglądy polityczne. W wywiadzie udzielonym dla Onet Kultura, brat Pierwszej Damy zdradził, jakiego prezydenta powinna mieć Polska:

Bardzo bym sobie życzył, żeby prezydentem został kiedyś poeta, tak jak to było w Czechach, kiedy Václav Havel pełnił tę funkcję. To przecież był poeta konkretny — eksperymentalny.

Kim jest Jakub Kornhauser? Czym się zajmuje?

Jakub Kornhauser urodził się w 1984 roku w Krakowie. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych i obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest naukowcem, literaturoznawcą, teoretykiem oraz historykiem literatury. Pracuje jako edytor, tłumacz oraz poeta. W trakcie wywiadu udzielonego dla Onetu zdradził, że obrał podobną ścieżkę kariery, jak ojciec:

 Jestem też naukowcem, etatowym pracownikiem uniwersytetu. Twórczością literacką zajmuję się w wolnym czasie. Nie traktuję jej jako przedsięwzięcia, które ma mi przynieść zysk — raczej jako sposób na spełnianie potrzeb intelektualno-duchowych.

Jakub w 2014 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tamtej pory jest nauczycielem akademickim Instytutu Filologii Romańskiej UJ i współpracownikiem Wydziału Polonistyki UJ. Już w trakcie studiów opublikował kilka poematów pisanych prozą, które zostały opublikowane na łamach takich pism, jak: Twórczość, Odra oraz Dekada Literacka. Stworzył również kilka tomików poetyckich: Niebezpieczny paragrafNiejasne Istnienia oraz Drożdżownia. Za ostatni otrzymał w 2016 roku Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Jakub Kornhauser bardzo lubi wycieczki rowerowe. Pasję tę zaszczepił u niego ojciec, który często zabierał go na wyprawy po Krakowie. Oprócz tego stara się żyć skromnie:

Jestem człowiekiem analogowym, całkowicie odseparowanym od wielu rzeczy, które się dzieją w internecie. Nie mam kont na portalach społecznościowych. Mój laptop przypomina maszynę do pisania, nie mam smartfona, tylko starą Nokię.

Jak zdradził Super Express, już wkrótce Jakub obejmie pieczę nad grupą młodych prozaików, którym będzie udzielał rad, niezbędnych do tworzenia wielkich dzieł literackich.


Jakub Kornhauser

Jakub Kornhauser

Andrzej Duda i Agata Duda w młodości

Andrzej Duda i Agata Duda w młodości

Andrzej Duda i Agata Duda w młodości

Andrzej Duda i Agata Duda w młodości

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×