Karol i Camilla zakończyli żałobę. Piękny gest wobec Elżbiety, na który zdobyli się z tej okazji, wzruszył tysiące osób

Król Karol III i królowa Camilla ogłosili koniec żałoby

Król Karol III i królowa Camilla ogłosili koniec żałoby

Król Karol III i królowa Camilla ogłosili koniec żałoby po królowej Elżbiecie II. Zrobili to w piękny sposób. Brytyjczycy długo na to czekali. 

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września. Jej Królewska Mość miała 96 lata. Władzę po niej przejął od razu jej najstarszy syn, książę Karol, który odtąd jest tytułowany jako Karol III. Jeszcze przed pogrzebem matki wygłosił przemowę, w której zobowiązał się do przestrzegania praw konstytucyjnych i dbania o obywateli Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów.

Mówię do was dzisiaj z głębokim smutkiem. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii – lub na całym świecie – postaram się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Uroczyście przyrzekam przestrzegać zasad konstytucyjnych w sercu naszego narodu. Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę nowe obowiązki. To także czas zmian dla mojej rodzin – obwieścił świeżo upieczony monarcha.

73-latek następnie przewodził uroczystościami pogrzebowymi Elżbiety. W ostatnim pożegnaniu jego poprzedniczki uczestniczyli nie tylko członkowie dynastii Windsorów, ale również zaprzyjaźnieni przywódcy z niemal całego świata, w tym Joe BidenEmmanuel MacronJustin Trudeau, Frank-Walter Steinmeier, Andrzej Duda.

Moja żona i ja byliśmy głęboko poruszeni wieloma kondolencjami i wsparciem, które otrzymaliśmy z tego kraju i z całego świata. W Londynie, Edynburgu, Hillsborough i Cardiff byliśmy w niezmierzony sposób poruszeni tymi wszystkimi, którzy zadali sobie trud, aby przyjść i złożyć wyrazy szacunku dla trwającej przez całe życie służby mojej drogiej matki, zmarłej królowej –  Karol oświadczył przed pogrzebem.

Król Karol III i królowa Camilla ogłosili koniec żałoby

We wtorek, 27 września, royalsi oficjalnie poinformowali o zakończeniu żałoby poprzez oficjalne konto na Twitterze.

Skończył się okres królewskiej żałoby po śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety – napisano w oświadczeniu.

Jednocześnie zadeklarowano, że na profilu rodziny na TT wciąż będą się pojawiały informacje dotyczące Elżbiety, ale oczywiście również Karola, Camilli i pozostałych członków dynastii Windsorów. Wpis urozmaiciło zdjęcie zmarłej królowej, które wykonano w czasach jej młodości. To piękny ukłon krewnych wobec nestorki rodu.

Myślicie, że Karol III odnajdzie się w roli głowy państwa?


Królowa Elżbieta II w młodości

Królowa Elżbieta II w młodości

król Karol, królowa Camilla, książę Harry - pogrzeb królowej Elżbiety II

król Karol, królowa Camilla, książę Harry - pogrzeb królowej Elżbiety II

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

Komentarze

 • Gość pisze:

  Czas skończyć z monarchią!!!!! Dla mnie to zwykli, żyjący na cudzy koszt ludzie, prowadzący chulaszczy tryb życia.

 • Gość pisze:

  Szczerze? On się nie nadaje, tak zwyczajnie i po ludzku. Nigdy nie będzie w stanie dorównać matce, bo nie ma takich możliwości. Tron powinien objąć Wiliam, on jest jedyną nadzieją na kontynuację tego przedsięwzięcia 😉

 • Gość pisze:

  brzydka ona brzydki on a taka piękna miłość

  • Gość pisze:

   No nie wiem….Co jest dla Ciebie pięknem????wnioskuję że sam/a/ jesteś jakimś wyjątkowym cudem??? Współczuję!

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×