Szukaj

Europejskie Oscary rozdane! Polacy rozgromili cały festiwal! Nie tylko “Zimna wojna” triumfowała! [WIDEO]

Paweł Pawlikowski, Zimna, EFA 2018

EFA 2018: Ile Europejskich Oscarów dostała Zimna wojna?

Europejskie Nagrody Filmowe EFA 2018 – nazywane “europejskimi Oscarami” – zostały rozdane. Statuetki otrzymali Polacy, wśród nich Joanna Kulig i Paweł Pawlikowski. Triumfował także Damian Nenow za Najlepszą Produkcję Animowaną – Jeszcze dzień życia.

Joanna Kulig nagrodzona europejskim Oscarem

15 grudnia odbyła się 31. ceremonię rozdania Europejskich Nagród Filmowych EFA. Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej została ustanowiona w 1988 roku. Zgodnie z założeniami jej twórców ma stanowić odpowiednik dla amerykańskich Oscarów. Zatem jest główną nagrodą filmową zjednoczonej Europy.

Galę otworzyła Agnieszka Holland, która wygłosiła piękne przemówienie:

Witamy na rozdaniu 31. Europejskich Nagród Filmowych. Dzisiaj celebrujemy nasze różnice, jednoczymy się w naszej różnorodności. Europa nie jest jednym głosem, a chórem różnych głosów, dzisiejsi prowadzący pochodzą z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z centrum Europy – powiedziała polska reżyserka.

Polski film Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna otrzymał nominację w kategorii Europejski Film. Nominowani zostali także: Joanna Kulig w kategorii Europejska Aktorka, Tomasz Kot w kategorii Europejski Aktor oraz Paweł Pawlikowski w kategoriach Europejski Reżyser i Europejski Scenarzysta.

  • Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy montaż otrzymał Jarosław Kamiński za film Zimna wojna.
  • Europejską Aktorką 2018 została Joanna Kulig
  • Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy scenariusz otrzymał Paweł Pawlikowski za Zimną wojnę.

Joanna Kulig jest obecnie w ostatnim okresie swojej ciąży i przebywa w Los Angeles, zatem nie była obecna na gali w Sewilli. Mimo to szczęśliwa aktorka wkleiła na swoim Instagramie filmik, na którym widać jej niesamowitą reakcję po ogłoszeniu werdyktu i przyznaniu jej nagrody dla Najlepszej aktorki. Tak wzruszającej sceny dawno nie widzieliśmy. Coś pięknego.

Jeszcze dzień życia – polska produkcja z nagrodą EFA 2018

Warto zaznaczyć, że “europejskiego Oscara” w kategorii najlepsza animacja otrzymała koprodukcja Jeszcze dzień życia Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

Honorowe nagrody w tym roku otrzymali brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy Ralph Flennes, znany między innymi z dramatu Angielski pacjent oraz hiszpańska aktorka Carmen Maura, jedna z gwiazd filmów Almodovara.

Ogromne gratulacje dla Joanny Kulig oraz twórców Zimnej wojny.

Sroga Anna Wintour zachwycona Joanną Kulig! Polka została gwiazdą amerykańskiego „Vogue’a”!

WOW! Joanna Kulig pochwaliła się zdjęciem z największą gwiazdą Hollywood! Fani pieją z zachwytu: „Coś niesamowitego!”

Joanna Kulig i Brad Pitt razem bawią się na imprezie! Ciążowy brzuch aktorki skupił uwagę całego Hollywood!


Joanna Kulig ma szansę na międzynarodową popularność?

×