Nie żyje legenda polskiego kina. Stworzył największe filmowe hity

Jerzy Wójcik nie żyje

Jerzy Wójcik nie żyje

Jerzy Wójcik nie żyje

Jerzy Wójcik nie żyje. Zmarł wybitny polski operator filmowy. Filmowiec pracował z najwybitniejszymi reżyserami w kraju.

3 kwietnia w wieku 88 lat zmarł Jerzy Wójcik, światowej klasy operator filmowy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina lat 50. i 60.

Wójcik był autorem zdjęć do wybitnych filmów Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza i Jerzego Kawalerowicza. O śmierci operatora poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej:

Kolejna wielka strata dla polskiego kina. W nocy, 3 kwietnia, w wieku 88 lat zmarł Jerzy Wójcik, wybitny operator polskiej szkoły filmowej. Autor zdjęć do najważniejszych i najwybitniejszych polskich filmów lat 50. i 60. Jeden z pierwszych absolwentów @szkolafilmowawlodzi. Twórca zdjęć m.in. do filmów Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza, Jerzego Kawalerowicza. W grudniu 2018 roku Szkoła Filmowa w Łodzi przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa.

Kim był Jerzy Wójcik?

Karierę zawodową rozpoczął w 1956 roku na planie filmu Kanał w reżyserii Andrzeja Wajdy i Koniec nocy w reżyserii Juliana Dziedziny, Pawła Komorowskiego i Walentyny Uszyckiej, Wójcik pracował jako operator kamery pod kierunkiem Jerzego Lipmana. Jerzy Wójcik pracował również przy realizacji takich filmów, jak Popiół i diament w reżyserii Andrzeja Wajdy, Faraon, Matka Joanna od Aniołów, Westerplatte czy Potop.

Jego dorobek operatorski dopełniają filmy jugosłowiańskie oraz realizacje dla Teatru Telewizji. Był również profesorem zwyczajnym sztuki filmowej i wieloletnim wykładowcą łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej imienia Leona Schillera. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Był również laureatem ważnych polskich nagród za twórczość filmową, między innymi Orła za osiągnięcia życia (2009), Platynowych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni (2012), Nagrody Specjalnej PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej (2013) oraz Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018).

Nie żyje ceniona dziennikarka TVP. Cała Warszawa w żałobie

Tragiczna śmierć 33-letniej megagwiazdy rapu. Odeszła legenda

Nie żyje 35-letnia gwiazda rocka. Przegrała walkę z nowotworem


Jerzy Wójcik nie żyje

Jerzy Wójcik nie żyje

Jerzy Wójcik zmarł w 2019 roku

Jerzy Wójcik zmarł w 2019 roku

Zmarł polski operator filmowy Jerzy Wójcik

Zmarł polski operator filmowy Jerzy Wójcik

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×