Jerzy Trela nie żyje. Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Miał 80 lat

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje. Wiadomość o śmierci wybitnego aktora potwierdził jego syn. W marcu artysta obchodził 80. urodziny.

Jerzy Trela nie żyje. Zmarł 15 maja 2022 roku. Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Tragiczną wiadomość potwierdził Gazecie Wyborczej syn artysty. Nie podano przyczyn śmierci. W marcu obchodził 80. urodziny.

Jerzy Trela nie żyje

Dziś, w wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor i rektor PWST w Krakowie. Zasłynął z wybitnych ról filmowych i teatralnych. Aktorstwo było jego największą pasją. Zagrał w życiu około 350 ról.

Być człowiekiem teatru – to było moje marzenie od pierwszych kroków, jakie postawiłem na scenie – mówił.

W życiu prywatnym wiele przeżył. Tragiczna śmierć ojca w młodym wieku, strata ukochanej żony, z którą przez wiele lat tworzył szczęśliwe małżeństwo i choroba nowotworowa, którą po długiej i wyczerpującej walce pokonał, jednak ta wróciła w 2017 roku.

Rok temu Anna Dymna, przyjaciółka aktora informowała:

Jurek jest bardzo chory i potrzebuje spokoju, by stoczyć tę trudną walkę. Kocham go, jest dla mnie mistrzem, bratem – powiedziała w rozmowie z tygodnikiem Dobry Tydzień.

Rodzinie i przyjaciołom artysty przesyłamy wyrazu współczucia. To niepowetowana strata dla polskiego teatru i filmu.

Kim był Jerzy Trela?

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach. To popularny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który miał okazję zagrać w wielu popularnych produkcjach. Widzowie mogą kojarzyć go z takich formatów, jak Stawka większa niż życie, Kocie ślady, Janosik, Królowa Bona, Człowiek z żelaza czy Znachor. Pełnił również funkcję profesora i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także był posłem na Sejm PRL IX kadencji.

Trela był niezwykle utalentowanym człowiekiem. Najpierw ukończył liceum plastyczne w Krakowie, a następnie podjął studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, które ukończył w 1969 roku. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru oraz współzałożycielem Krakowskiego Teatru Scena STU. Na swoim koncie ma liczne odznaczenia i nagrody, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.


Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Jerzy Trela nie żyje

Komentarze

 • Gość pisze:

  Wspaniały aktor, wspaniały człowiek. A następców tego formatu BRAK!

 • Gośćninia pisze:

  Wybitni aktorzy, tak szybko odchodzą… wielka strata w kulturze

 • Piotrek pisze:

  Zawsze był taki spokojny w wypowiedziach talent miał do Aktorstwa wielki role które grał miło się oglądało głos też miał nie samowity smutne to jest że tacy wybitni Aktorzy odchodzą na wieczny sen spoczywaj w spokoju wielbiciele kina Polskiego zawsze będę pamiętać pokój jego duszy

 • Gość pisze:

  Wspaniały aktor i mądry szlachetny. Niech Dobry Bóg przyjmie Jego do Swojej Chwały. Odszedł do Ojczyzny Niebieskiej na wieki. Amen

 • Gość pisze:

  Wielka strata ,niech spoczywa w. spokoju

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×