Jerzy Pilch nie żyje. Polski pisarz przegrał walkę z chorobą

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje. Pisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike odszedł w wieku 68 lat. Jako pierwsza o jego śmierci poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jerzy Pilch, wybitny polski pisarz, laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej Nike, zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. Miał 68 lat. Jako pierwsza o jego śmierci poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch zmarł nagle. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem.

Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać – potwierdziła w rozmowie z Gazetą Wyborczą jego żona, Kinga.

W 2012 r. pisarz publicznie powiedział, że cierpi na chorobę Parkinsona. W 2019 r. z Warszawy przeniósł się do Kielc. Jeździł już wtedy na wózku inwalidzkim. W związku z informacją o chorobie i jej ogromnym wpływie na jego życie, Jerzy Pilch poruszał tematy degeneracji umysłu i ciała w Drugim dzienniku, publikowanym na bieżąco w Tygodniku Powszechnym, a później wydanym w formie książki.

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Kim był Jerzy Pilch?

Pilch urodził w 1952 r. w Wiśle. Na swoim koncie ma mnóstwo publikacji, od felietonów, przez powieści i dramaty, aż do scenariuszy filmowych. Zagrał również w filmach, między innymi we Wtorku, Witolda Adamka, gdzie spotkał na planie między innymi Małgorzatę Kożuchowską czy Kingę Preis.

Był pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach Polityki pod koniec 2003. Nosił on nazwę Pisz do Pilcha, a jego owocem jest antologia Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy wydana w 2005 roku.

Jerzy Pilch był też autorem scenariusza filmu Pod mocnym aniołem, który powstał na podstawie jego powieści,  za którą otrzymał Literacką Nagrodę Nike w 2001 r.

 


Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×