Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. To on stworzył muzykę do kultowych filmów i seriali

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, legendarny kompozytor, twórca muzyki do kultowych filmów i seriali. Swoją twórczością zilustrował dzieła takie jak m.in. Janosik oraz Czterdziestolatek. Niedawno świętował 93. urodziny.

Świat polskiej muzyki pogrążył się w żałobie. Zmarł legendarny kompozytor, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, który stworzył muzykę do kultowych filmów i seriali. Jego zmysł artystyczny mogli docenić widzowie produkcji takich jak m.in. Czterdziestolatek, Janosik oraz Alternatywny 4. Niedawno odebrał Orła 2021 za osiągnięcia życia.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz nie żyje. Zmarł legendarny kompozytor

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w kwietniu świętował 93. urodziny. Informację o jego śmierci przekazali organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na Facebooku opublikowali jedno ze zdjęć artysty. W opisie przypomnieli jego zawodowe osiągnięcia i podkreślili, że jego muzyka pozostanie nieśmiertelna:

Ten legendarny saksofonista i pionier polskiego jazzu, założyciel zespołu Melomanii, skomponował muzykę do słynnych filmów i seriali telewizyjnych takich jak „Poszukiwany, poszukiwana”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Janosik” czy „Podróż za jeden uśmiech”. Miesiąc temu został uhonorowany nagrodą Orła za Osiągnięcia życia, a w 2018 roku na naszym festiwalu zorganizowaliśmy wieczór koncertowy „Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala” poświęcony tej wybitnej postaci.Będziemy tęsknić, Jego muzyka pozostanie z nami na zawsze.

Z żalem informujemy, że odszedł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.Ten legendarny saksofonista i pionier polskiego jazzu,…

Posted by Festiwal Polskich Filmów Fabularnych on Saturday, July 31, 2021

Jazz Forum przekazało, że Jerzy Duduś Matuszkiewicz zmarł w sobotę, 31 lipca, w swoim domu w Warszawie. Tego dnia towarzyszył przy nim Piotr Cholewiński, który był jego opiekunem:

Legendarny saksofonista, pionier polskiego jazzu, słynny kompozytor muzyki filmowej, zmarł dzisiaj, w sobotę 31 lipca 2021 roku, w swoim domu w Warszawie o godz. 12.39 – poinformował opiekun „Dudusia” Piotr Cholewiński, który był przy Nim w godzinę śmierci.

Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz!Legendarny saksofonista, pionier polskiego jazzu, słynny kompozytor muzyki…

Posted by JAZZ FORUM on Saturday, July 31, 2021

Wybitnego muzyka pożegnał m.in. Rafał Trzaskowski, który udostępnił wspominkowy wpis w social mediach. Podzielił się z internautami swoimi refleksjami:

Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej — zawsze uśmiechniętej Grażynki. Życzliwy i prostolinijny, uczył nas jeździć na nartach starym dostojnym stylem. Autorytet pokoleń muzyków, pionier polskiego jazzu, którym zaczął się parać tuż po wojnie, saksofonista, ale nade wszystko kompozytor muzyki filmowej — i to jakiej! […] Czasem mam wrażenie, że prawie wszystkie znane nam filmowe szlagiery napisał właśnie On. Strasznie nam Ciebie Dudusiu będzie brakować.

Właśnie się dowiedziałem, że odszedł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej -…

Posted by Rafał Trzaskowski on Saturday, July 31, 2021

Przyczyny śmierci muzyka nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Kim był Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz?

Jerzy Matuszkiewicz, znany pod pseudonimem Duduś, urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Przez szesnaście lat mieszkał we Lwowie, potem wrócił do Jasła. Pierwsze kroki w muzyce stawiał w Krakowie, dokąd przeprowadził się tuż po wojnie. W latach 60. zaczął tworzyć muzykę do filmów i seriali, a jego kariera nabrała rozpędu.

Matuszkiewicz swoją twórczością zilustrował filmy i seriale takie jak m.in. Wojna domowa, Stawka większa niż życie, Jak rozpętałem drugą wojną światową, Nie lubię poniedziałków, Janosik, Czterdziestolatek oraz Syzyfowe prace.


Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje

Komentarze

  • Mirka pisze:

    Nam na zawsze pozostaje muzyka p.Matuszkiewicz z fantastycznych serialii które kochamy.Żegnaj mistrzu😪😪😪

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×