Smutne ostatnie słowa Jana Pawła II. Ukrywano je aż do dzisiaj

Jan Paweł II ostatnie słowa przed śmiercią

Jan Paweł II ostatnie słowa przed śmiercią

Jakie były ostatnie słowa Jana Pawła II?

Śmierć Jana Pawła II jest jednym z największych wydarzeń XXI wieku. Odejście papieża Polaka poruszyło miliony wiernych. Przypomnijmy, że Karol Wojtyła został zwierzchnikiem kościoła w wieku 58 lat i przez kolejne 27 piastował swoje stanowisko w Watykanie. Wielu wyznawców uważa, że forma papieża pogorszyła się po głośnym zamachu, którego dokonał turecki terrorysta Ali Ağca.

Jan Paweł II zjednał sobie sympatię nie tylko wśród katolików, ale również wśród wyznawców innych religii. Swoją postawą imponował wielu osobom niewierzącym. Na początku kwietnia 2005 roku cały świat z niepokojem komentował doniesienia z Watykanu o coraz gorszej formie jednego z najsłynniejszych na świecie Polaków.

Papież został poddany tracheotomii [zabieg rozcięcia tchawicy podczas którego do dróg oddechowych wprowadza się rurkę i tą drogą prowadzi się wentylację płuc], dzięki której jego problemy z oddychaniem miały się poprawić. W opinii wielu lekarzy i ekspertów w dziedzinie medycyny, decyzja o hospitalizacji Karola Wojtyły nie była najlepsza. Jakby tego było mało, po niemalże 13 latach wyciekły do mediów słowa, które Jan Paweł II napisał na kartce po zabiegu, tuż przed śmiercią:

Co wy mi zrobiliście?! Ale… Totus Tuus – napisał.

Papież nigdy nie ukrywał, że był przeciwny sztucznemu przedłużaniu życia. Jego ostatnie słowa tylko to potwierdzają, o czym zresztą wspomina portal Pikio:

„Totus Tuus” było bowiem dewizą pontyfikatu Karola Wojtyły. Jest to zwrot do Maryi i oznacza „Cały Twój”. Nikt nie był jednak w stanie zapomnieć jednak pierwszych słów napisanych na kartce. Dobitnie pokazały, że papież był przeciwny sztucznemu podtrzymywaniu życia.

Przypomnijmy, że Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37.

Fakty, których nie znacie. Dolores O’Riordan oczarowała księżną Dianę, uwielbiał ją też Jan Paweł II. Znamy kulisy jej przyjaźni z legendami

Maja Frykowska po latach rozprawiła się z Wojciechem Cejrowskim. Klasa!

Nietypowa prośba Melanii Trump podczas pierwszej audiencji u papieża Franciszka


Papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II, 1978 rok

Papież Jan Paweł II, 1978 rok

Karol Wojtyła, Jan Paweł II

Karol Wojtyła, Jan Paweł II

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×