Szukaj

Dramatyczna historia Joanny Mazur chwyta za serce bardziej od jej fatalnych warunków mieszkaniowych!

Joanna Mazur dlaczego nie widzi

Joanna Mazur dlaczego nie widzi

Joanna Mazur ma za sobą walkę z chorobą

Joanna Mazur od 7 roku życia zaczęła tracić wzrok, historia jej choroby to istny dramat. Jak sportsmenka radziła sobie z niepełnosprawnością?

W ostatnim odcinku Tańca z gwiazdami, przed występem niewidomej Joanny Mazur z Janem Klimentem, telewizja Polsat pokazała film, w którym zaprezentowano warunki w jakich mieszka mistrzyni świata. Okazało się, że 29-latka mieszka w ciasnym pokoju w internacie, musi korzystać z toalety na korytarzu. Po tym materiale wybuchła prawdziwa burza medialna. Internauci wyrazili ogromne niedowierzanie zaistniała sytuacją.

Jak Joanna Mazur straciła wzrok?

Od tego czasu fani Tańca z gwiazdami dokładniej zainteresowali się życiem Joanny. Efekty tej analizy są przygniatające. Joanna Mazur już jako 7-letnia dziewczynka zaczęła tracić wzrok. Usłyszała wówczas zwalającą z nóg diagnozę – ma rzadką wadę genetyczną, która w szybkim tempie sprawiła postępującą ślepotę, która stałą się tematem żartów niektórych jej znajomych:

W wieku 12-13 lat przestałam sobie dawać radę w szkole. Nie było przystosowanych książek, a wstydziłam się korzystać z lupy. Wiadomo, dzieci potrafią być okrutne. W moim przypadku były aż za bardzo. Dogryzały mi, dokuczały, podstawiały nogi, szydziły – wyjawiła w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”.

Tracąca wzrok Joasia chodziła do szkoły dla niedowidzących i niewidomych w Krakowie. Następnie ukończyła studia pedagogiczne ze specjalizacją rehabilitacji ruchowej. Joanna dzielnie walczyła z chorobą, mając nadzieję, że może w USA lekarze znajdą lekarstwo na jej przypadłość. Niestety Amerykanie byli bezsilni:

Lekarze rozmawiali po angielsku. Nie wiedzieli, że znam język, więc nie owijali niczego w bawełnę. Usłyszałam, że ukryta dystrofia plamki jest chorobą postępującą i nie można jej leczyć. To było bolesne – wyznała Joanna w kolejnym wywiadzie z „Dziennikiem Polskim”.

Niepełnosprawność zmotywowała Joannę do uprawiania sportu, zatem ambitna biegaczka od kilku lat startuje w zawodach paraolimpijskich zdobywając złote medale. Podczas Mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech w 2016 roku Joanna wraz ze swoim przewodnikiem zdobyła złoty medal w biegu na 200 metrów i sięgnęła po srebro na dystansie 100 metrów. W 2017 roku zdobyła kolejne złoto podczas biegu na 1500 metrów, srebro na 800 metrów i brąz na 400 metrów.

Zbiórka dla Joanny Mazur

Nic więc dziwnego, że po dramatycznym materiale wyemitowanym w Polsacie, internauci natychmiast uruchomili zbiórkę pieniędzy dla Joanny. Na dzień dzisiejszy zebrano już ponad 250 tysięcy złotych.

Na apel odpowiedział także Polski Komitet Paraolimpijski, który w swoim oświadczeniu zapewnia, że Joanna Mazur otrzymuje wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 65 tysięcy rocznie. Ta kwota nie zwala jednak z nóg, po za tym jest nieporównywalnie mała z kwotami które otrzymują zdrowi sportowcy. Na to oświadczenie natychmiast odpowiedziała Rada Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych.

Apelujemy o równe szanse dla wszystkich. Szum medialny wokół jednostek nie może być powodem ich zwiększonego finansowania przez organy państwowe. Od lat jako sportowcy niepełnosprawni walczymy o wyrównywanie naszych szans. Kolejny raz podkreślamy, że jako sportowcy, chcemy być traktowani na równych zasadach, w sposób umożliwiający uprawianie wybranych przez nas dyscyplin sportowych i zdobywania kolejnych medali.

Na szczęście są jeszcze w Polsce ludzie, którym los Joanny Mazur nie jest obojętny.

Zobacz: Joanna Mazur za chwilę kupi sobie nowe mieszkanie! Oto, ile już zebrano dla niewidomej mistrzyni świata! Kwota poraża!

Zobacz: Wielkie poruszenie w sieci po ostatnim odcinku “Tańca z gwiazdami”! Internauci zbierają pieniądze dla niewidomej Joanny Mazur! Zgromadzona kwota już robi wielkie wrażenie!

Zobacz: Joanna Mazur żyje w skandalicznych warunkach. Roztrzęsiona gwiazda nie kryje żalu: “To był bardzo trudny tydzień” [WIDEO]


Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Joanna Mazur i Jan Kliment – Taniec z gwiazdami 9, 5 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×