Szukaj

Eksperci ostrzegają przed piciem alkoholu w czasie pandemii. Co wykazały badania?

Koronawirus a alkohol

Koronawirus a alkohol

Jak alkohol wpływa na walkę koronawirusem? Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zabrać głos w ważnej dla wielu sprawie. Od początku ogłoszenia pandemii zauważono znaczny wzrost spożycia alkoholu wśród społeczeństwa.

Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo – na COVID-19 zmarło już ponad 318 osób. Żeby zminimalizować ryzyko zachorowań, wprowadzono liczne obostrzenia. Odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, przedszkola, restauracje. Od 16 kwietnia wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych. Podobne obostrzenia obowiązują w większości krajów na świecie. Wprowadzono zakaz przemieszczania się bez uzasadnionej przyczyny. Przymusowa rezygnacja z rekreacji poza domem sprawiła, że ludzie zaczęli organizować sobie najróżniejsze rozrywki w domowym zaciszu. Od początku ogłoszenia światowej pandemii zauważono znaczny wzrost spożycia alkoholu.

Koronawirus a alkohol. Czy warto pić w czasie pandemii?

Stanowisko w sprawie spożywania większej ilości alkoholu podczas szalejącej pandemii postanowiła zająć Światowa Organizacja Zdrowia. W opublikowanym przez siebie raporcie poruszyła kwestie wpływu alkoholu na zarażenie się koronawirusem i późniejszą ewentualną walkę z chorobą.

Naukowcy z WHO nie mają złudzeń co do tego, że alkohol nie pomaga w walce z COVID-19. Wręcz przeciwnie – im więcej alkoholu wypijemy, tym większa szansa na złapanie szalejącego wirusa. Spożywanie procentów znacznie obniża odporność organizmu, co ułatwia śmiertelnemu wirusowi drogę do zarażenia. Organizacja powołała się również na wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku, które jednoznacznie wskazują, że osoby spożywające alkohol są obarczone zdecydowanie większym ryzykiem uszkodzenia płuc.

Jak wiadomo, zarażenie koronawirusem w wielu przypadkach wiąże się z zapaleniem płuc i znacznymi problemami z oddychaniem. Osoby w zaawansowanym stanie choroby wymagają podłączenia do respiratora. Alkohol zatem nie jest w tym przypadku najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą.

Koronawirus: jak alkohol i izolacja wpływają na ludzi?

Światowa Organizacja Zdrowia poruszyła również wpływ alkoholu na osoby, które borykały się z problemami psychicznymi czy wcześniejszym uzależnieniem. Przymusowa kwarantanna dla wielu ludzi jest znacznym obciążeniem psychicznym, aby złagodzić narastające napięcia, ludzie często sięgają po alkohol. WHO alarmuje, że traktowanie trunku jako środka odprężającego bardzo często prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale nawet do agresji czy przemocy domowej.


Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus rozprzestrzenia się z każdym dniem

Koronawirus - ceny rękawiczek ostro poszły do góry

Koronawirus - ceny rękawiczek ostro poszły do góry

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×