Jacek Kurski z COVID poleciał na Eurowizję Junior? TVP komentuje. MSWiA odpowiada oświadczeniem

Jacek Kurski

Jacek Kurski

Jacek Kurski złamał zasady rządowe? Według Onetu, Prezes TVP poleciał do Francji na Eurowizję Junior, mimo że miał pozytywny wynik testu na COVID-19. Pojawiło się oficjalnie oświadczenie w sprawie. Wydały je TVP, a następnie MSWiA.

Prezes TVP Jacek Kurski był obecny na Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Serwis Onet poinformował dziś, że dziennikarz 12 grudnia zgłosił się do szpitala jako osoba, która przebywała w otoczeniu chorego na COVID-19. Mężczyzna został skierowany na test, który został zrobiony dwa dni później. Już po kilku godzinach otrzymał wynik. Był on pozytywny, a to oznacza, że Kurski powinien poddać się izolacji domowej.

We wspomnianym artykule zarzucono prezesowi TVP, że złamał zasady, które opublikowane są na stronie rządowej:

Jeżeli stwierdzono u ciebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, to możesz zarażać, nawet jeśli nie masz żadnych objawów choroby, dlatego bezwzględnie pozostań w domu. Od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, podlegasz obowiązkowej izolacji w warunkach domowych (chyba że zostałeś skierowany do odbywania izolacji w izolatorium lub w ramach hospitalizacji.

Jacek Kurski z COVID-19 poleciał na Eurowizję Junior?

Informacja wywołała ferment w mediach. Kilka godzin po publikacji TVP wydała oświadczenie, w którym określiła tekst Onetu jako „skandaliczny i oszczerczy”. Zapewniono, że Kurski do Francji poleciał jako ozdrowieniec. Poniżej pełny komunikat, jaki opublikowano w Centrum informacji stacji:

W związku ze skandaliczną i oszczerczą publikacją niemieckiego portalu dla Polaków Onet.pl, powielaną bezkrytycznie przez inne portale, Telewizja Polska oświadcza, że w dniu 14.12. 2021 r. po przejściu infekcji SARS-COv-2 oraz w wyniku przeprowadzenia badań i obowiązujących procedur medycznych, prezes Jacek Kurski uzyskał status ozdrowieńca.

Diagnozę i stan faktyczny potwierdza oficjalne stanowisko Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, w którym stosowne badania i procedury były przeprowadzone.

W związku z naruszeniem danych osobowych, tj. na podstawie art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych oraz bezprawnym uzyskaniem informacji (Art. 267 KK) lub ujawnieniem informacji (Art. 266 par. 1 KK) bezzwłocznie zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury.

W związku z zaistniałą sytuacją CSK MSWiA, za zgodą Jacka Kurskiego i TVP, wystosowało odpowiednie oświadczenie. Potwierdzono w nim, że dziennikarz rzeczywiście był poddany testom, a w chwili wylotu do Paryża miał już paszport ozdrowieńca:

W dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA rzeczywiście zostało wykonane badanie metodą rtPCR z oceną cykli detekcji  próbki pobranej od Pana Jacka Kurskiego. Badanie to zostało wykonane po okresie aktywnej fazy choroby w celu potwierdzenia statusu ozdrowieńca tzn. czy wydalane jeszcze RNA wirusa (fragmenty łańcucha RNA) jest czy też nie jest patogenne (zaraźliwe). Interpretacja wyniku badania RT-PCR o treści „wykryto RNA wirusa SARS – CoV-2”  wskazuje na późny okres po infekcji COVID-19, tj. wykrycie genomu wirusa pomiędzy 30 a 35 cyklem badania. Powyższe miało korelację z obrazem klinicznym oraz wywiadem  jak i również ujemnymi wynikami testów antygenowych przeprowadzonych u Pana Jacka Kurskiego. Z uwagi na fakt, że całość obrazu klinicznego Pacjenta wskazywała na okres ozdrowieńczy COVID-19, w dniu 15 grudnia 2021 r. CSK MSWiA zwrócił się do PSSE w Warszawie z wnioskiem o zakończenie okresu izolacji Pacjenta z uwagi na uznanie go za ozdrowieńca, co nastąpiło w dniu 15 grudnia 2021 r.

W dalszej części poinformowano, że badanie, które zostało przeprowadzone 14 grudnia, nie jest podstawą do twierdzenia, że Kurski 19 grudnia wciąż był osobą zakażoną.


Jacek Kurski - Wiosenna ramówka TVP 2021

Jacek Kurski - Wiosenna ramówka TVP 2021

Jacek Kurski - Gwiazdy upamiętniają 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego

Jacek Kurski - Gwiazdy upamiętniają 100. rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego

Jacek Kurski - Jesienna ramówka TVP 2021

Jacek Kurski - Jesienna ramówka TVP 2021

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×