Szukaj

Olga Tokarczuk za Nobla dostanie astronomiczną kwotę. Ile wpłynie na jej konto? Dwa lata temu podniesiono stawkę

Olga Tokarczuk ile zarobi za Nobla

Olga Tokarczuk ile zarobi za Nobla

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Z tym ogromnym zaszczytem idzie w parze niezła gratyfikacja. Dwa lata temu jeszcze podniesiono stawkę. Zobacz, jaka sumka wpłynie na konto pisarki.

Olga Tokarczuk – polska pisarka, która na swoim koncie zgromadziła wiele nagród i wyróżnień – została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Ten niesamowity sukces łączy się także z gratyfikacją finansową. Jak kwota wpłynie na konto Tokarczuk?

Zobacz: Nie wierzymy, że to prawda. Minister kultury nie zna twórczości Olgi Tokarczuk. Mistrzowską ripostę Macieja Stuhra zapamięta na długo

Olga Tokarczuk – ile zarobi na Nagrodzie Nobla?

Osoby, które otrzymują Nagrodę Nobla, otrzymują również nagrodę finansową. Obecnie stawka wynosi 9 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 940 tysięcy euro, co daje około 4 miliony złotych.

Kwota ta wzrosła dwa lata temu. Wtedy było to 8 milionów koron (ok. 833 tys. euro), co dawało ok. 3,5 miliona złotych.

Kwota, jaką wypłacano laureatom Nagrody Nobla przez wiele lat była zdecydowanie wyższa. Jeszcze do 2011 roku Nagroda Nobla wynosiła 10 mln koron. Wtedy podjęto decyzję o obniżeniu jej wartości o 20 procent. Tłumaczono, że kryzys finansowy w Europie niekorzystnie wpłynął na fundusze, z których wypłacane są nagrody.

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku dochodowego od Nobla

Polskie prawo mówi o tym, że trzeba zapłacić podatek od dochodów. Olga Tokarczuk nie będzie musiała tego robi. Taka jest decyzja ministra finansów, Jerzego Kwiecińskiego. Szef resortu pogratulował też pisarce wielkiego sukcesu.

Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie – napisał na Twitterze. Olga Tokarczuk otrzyma więc całą kwotę.

Każdy z laureatów Nagrody Nobla oprócz pieniędzy otrzymuje także złoty medal oraz ręcznie zdobiony dyplom.

Konto naszej pisarki pokaźnie się wzbogaci, sumy o których mówimy, że są astronomiczne, ale związane jest to z niesamowitym prestiżem Nagrody Nobla.

Zobacz: Nie żyje Toni Morrison. Zmarła legendarna pisarka i laureatka Nagrody Nobla

Jak Akademia uzasadniła nagrodę dla Olgi Tokarczuk?

Akademia Szwedzka uzasadniła nagrodę dla Polki pisząc, że otrzymuje ją za: „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do elitarnego grona Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla.

Kto czyta książki Olgi Tokarczuk?

Olga Tokarczuk jest zaangażowana w sprawy społeczne, to feministka i ekolożka, bierze udział w marszach równości, upomina się o prawa zwierząt.

Okazuje się, że do czytania jej książek, w 2016 roku w jednym z wywiadów przyznał się Jarosław Kaczyński:

W tej chwili Państwa zaskoczę – „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba „Czarodziejska Góra”. Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza – nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny – lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał – powiedział prezes PiS-u zapytany o aktualną lekturę.

Jest popularna wśród polskich gwiazd, gratulacje złożyły jej już między innymi: Kinga Rusin i Kasia Nosowska.

Zobacz: Olga Tokarczuk dostała Nobla! Historyczny sukces Polki! Dołączyła do grona najwybitniejszych

 


Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×