Szukaj

Gwiazdy ostro o sytuacji w Trójce. Monika Janowska nie przebierała w słowach. Zmiażdżyła nawet gwiazdy TVP

Monika Janowska

Monika Janowska

Sytuacja w radiowej Trójce jest najgorętszym tematem weekendu. Na temat usunięcia z listy przebojów piosenki Kazika i posunięć władz rozgłośni z oburzeniem zareagowali polscy artyści, którzy oświadczają, że nie chcą aby program 3PR grał ich utwory. W związku ze skandalem stację radiową opuścił legendarny gospodarz Listy Przebojów Marek Niedźwiecki. Wypowiada się Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło czy Monika Zamachowska. W słowach nie przebierała też Monika Janowska - dostało się nawet gwiazdom TVP.

Kilka dni temu głośno było o odejściu z Trójki Wojciecha Manna, który po wielu latach współpracy z rozgłośnią odszedł w atmosferze skandalu, w akcie solidarności dla zwolnionej koleżanki, Anny Gacek.

Postanowiłem, że to ja podejmę tę decyzję, a nie ktoś za mnie – powiedział wtedy.

Ktoś, kto ma władzę, ale nie ma wyczucia i nie rozumie radia, zakazał Ani występów na antenie Programu Trzeciego. Postanowiliśmy poczekać, aż ktoś położy kres destrukcji Polskiego Radia – tłumaczył wtedy swoją decyzję dziennikarz.

Nie minęło wiele czasu, a rozgłośnią wstrząsnęła nowa afera, która tym razem odbiła się jeszcze większym echem.

Co się wydarzyło w Trójce?

Piątkowe notowanie Listy Przebojów Trójki wygrała piosenka Kazika Staszewskiego Twój ból lepszy jest niż mój. Słowa piosenki nazwiązują do wizyty na Cmentarzu Powązkowskim Jarosława Kaczyńskiego w rocznicę katastrofy smoleńskiej – podczas gdy dla innych cmentarze pozostawały zamknięte. Notowanie władze stacji unieważniły, tłumacząc decyzję złamaniem regulaminu i wprowadzeniem do głosowania piosenki spoza listy, zarzucając manipulację przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co miało w ostateczności zafałszować wynik końcowy. Oświadczenie w tej sprawie wydał Tomasz Kowalczeski, dyrektor-redaktor naczelny Programu 3 Polskiego Radia, który napisał:

Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze.

Decyzja wywołała ogromne poruszenie i nie pozostała bez echa. Po raz pierwszy doszło do takiego incydentu w historii listy przebojów. Fani rozgłośni publicznie zarzucali redakcji cenzurę. Szybko też sprawę zaczęły komentować osoby związane z show-biznesem.

Oburzenie wyrażali kolejni artyści, a także pracownicy Trójki, którzy ogłaszali natychmiastowe zakończenie współpracy z cenzurującymi władzami Polskiego Radia. Najpierw odszedł gospodarz Listy Przebojów Marek Niedźwiecki, następnie Hirek Wrona i Marcin Kydryński. Zaczęły się także pojawiać komunikaty gwiazd muzyki, które nie życzą sobie aby och utwory grano w legendarnej rozgłośni.

Gwiazdy protestują przeciw cenzurze w Trójce

Jeszcze przed odejściami dziennikarzy z Trójki z prośbą do redakcji Programu III Polskiego Radia o rezygnację z grania jego utworów zwrócił się Dawid Podsiadło:

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury.
Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trojki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny.

Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki – oświadczył.

Krótkie wideo nagrał Muniek Staszczyk. Oświadczył, że w ramach solidarności z Kazikiem i byłymi dziennikarzami Trójki nie życzy sobie puszczania jego utworów na antenie:

W wyrazie solidarności z moim przyjacielem Kazikiem, Markiem Niedźwieckim i innymi pracownikami Trójki protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju. Dlatego też proszę o nieprezentowanie moich utworów na antenie Polskiego Radia do odwołania.

W wyrazie solidarności z moim przyjacielem Kazikiem, Markiem Niedźwieckim i innymi pracownikami Trójki protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju. Dlatego też proszę o nieprezentowanie moich utworów na antenie Polskiego Radia do odwołania. Muniek Staszczyk 17.05.2020 r.

Opublikowany przez T.Love/Muniek Niedziela, 17 maja 2020

Komentarz pozostawiła także Katarzyna Nosowska, która napisała:

Czy byliście kiedyś z wizytą, w miejscowości, która latem tętni życiem – po sezonie? Jest opustoszała, cicha, tylko wiatr bawi się, rozdmuchując kupki rudych liści, tańczy z foliową torebką na ścieżce prowadzącej do zabitej deskami lodziarni… To miejsce, w którym każdy zakątek przetrzymuje wspomnienia z lata – burą jesienią – tylko zasmuca… Radiowa Trójka jest dla mnie teraz jak ten kurort po sezonie… Niech nasze piosenki zabrzmią w niej, dopiero gdy znów przyjdzie lato.

View this post on Instagram

????????????????????????☔️☔️☔️

A post shared by Nosowska (@nosowska.official) on

Monika Zamachowska, była prowadząca Pytanie na śniadanie dla TVP2, napisała na swoim Facebooku:

W politykę się nie bawię, bo od tego wątroba gnije, jak mawiał Jurek Iwaszkiewicz. Ale dzisiaj coś napiszę politycznie. Nie będę zadziorna, ani agresywna. Parę lat w pisowskiej telewizji odsłużyłam, myśląc, że może wystarczy robić swoje, bez deklaracji. Nie wystarczyło. A teraz słucham ostatniej „Siesty” Marcina Kydryńskiego w Trójce i jest mi cholernie przykro. Tak, wiem, co powiedzą ci z Was, którzy uważają, że Polska sprzed PiS była w szponach jakiś krwiożerczych elit, które nie otwierały się na nowe: tym państwu już dziękujemy. Ale po pierwsze to nieprawda, że media były zamknięte na nowych, dobrych, pracowitych ludzi z talentem, bo tych zawsze było mało, a po drugie, to nie usprawiedliwia całkowitego rozmontowania mediów publicznych, zniszczenia przez lata wypracowanego know-how i pozbycia się wielu całkowicie apolitycznych fachowców, którzy po prostu nie wytrzymali ciśnienia. A najgorsze jest to, że ja tych wszystkich ludzi zarządzających dzisiaj w TVP i Polskim Radiu znam. Nie wszyscy są idiotami, nie wszyscy są podli. A jednak zachowują się strasznie. Co poszło nie tak? Nie wstyd Wam?

Najostrzej jednak zareagowała Monika Janowska, żona Roberta Janowskiego, przez lata prowadzącego program „Jaka to melodia” w TVP. Jej słowa są brutalne i godzą nawet w gwiazdy TVP. Padły nazwiska, a jej zarzuty były mocno spersonalizowane.

Słowo na niedzielę – to, co dzisiaj czuję, w obcym języku nazywa się ładnie ,,mixed feelings”. W naszym, ojczystym to tak na zmianę ,,wk***” i ,,duma”
,, Nerw” na to, co dzieje się w #Trujce, ale zaraz duma, że jest, u niektórych, coś takiego jak honor i lojalność (poprzedni post) – ,,COŚ” NAJWAŻNIEJSZE
Takie bardzo współczesne #MUREM za…
A #TVP ? Co z tym? Przecież to NASZA telewizja, informacyjna, opiniotwórcza…Taka ,,trójka” na wizji, można by rzec! Czy nikt nie widzi, że i tego już nie ma? Wykosili wspaniałych dziennikarzy jak drzewa w Puszczy, a znane ,,GWIAZDKI”, owszem, MUREM, ale pod ścianką K***WIZJI na wiosennej ramówce ‼️
Czy WAM nie wstyd?
Marzena Rogalska Tomasz Kammel, Marcelina Zawadzka, Tomasz Wolny, Aleksander Sikora – OLEK , Tamara Gonzalez Perea, Małgorzata Tomaszewska- czy nie wstyd WAM? WASI wspaniali koledzy, kiedyś z tej samej redakcji, są wyrzucani za ,,niepoprawność” niczym Kazik Kult za ,,swój ból” , a Wy ochoczo, ,,uprawiacie” ogródki na wiosnę, nucąc przy tym ,,jak do tego doszło, nie wiem” ?
Nie jest WAM, k*** WSTYD?
NORBI official – rozumiem reklamę ,,teniej odzieży”, ale, żeby z siebie zrobić ,,lumpex”? Nie WSTYD CI?
Rafał Brzozowski – tutaj nie powiem za wiele, bo od zapachu wazeliny mam odruch wymiotny – wszyscy bowiem pamiętamy Brzozę i Sikorę jaki mieli ,,wślizg” w KURZY kuper ( #RAFAŁBRZOZOWSKI #ALEKSANDERSIKORA) Dla formalności jednak zapytam: Nie wyczuwacie smrodu?
Anna Popek- BEZWSTYDNA ulubienica, spuszczona i wpuszczona w kanał! Warto było?
Maciej Kurzajewski – wyleciał Twój redakcyjny kolega a TY co? W dalszym ciągu uważasz, że wygrałeś marzenia?
Ida Nowakowska Herndon, Izabella Krzan Beata Chmielowska-Olech – straciłyście TWARZ, a ładne byłyście, takie zagraniczne
I wielu, wielu innych- jeśli KOGOŚ pominęłam- nie przepraszam! Mieli fart po prostu
#HONOR , #LOJALNOŚĆ – to wszystko poszło w PIS***
Marionetki, pacynki, sprzedawczyki- CZY NIE JEST WAM WSTYD‼️
Oto ONI- BEZCENNE TWARZE, które zastąpiły ,,ZDRADZIECKIE MO***”

Mateusz Morawiecki komentuje sprawę Trójki

Temat afery w radiowej Trójce podjął też premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że cała ta sytuacja to temat zastępczy.

Cały świat walczy z niespotykanym zagrożeniem, jakie niesie koronawirus. Ludzie tracą pracę, zdrowie i życie, światowa gospodarka zwalnia w tempie, jakiego nikt od dziesięcioleci nie widział. Pomimo dramatu, z jakim świat musi się mierzyć, wciąż i wciąż pojawiają się tak zwane „tematy zastępcze”, przez które niekiedy umyka nam sedno – napisał na Facebooku.

Następnie wyjaśnił, co jest dla niego tym sednem, które umyka wszystkim skupionym na Trójce.

A dla mnie sednem publicystycznej gorączki i manipulacji ostatnich godzin nie jest żaden utwór muzyczny. Sednem jest to, jak państwo polskie, jego przedstawiciele bez względu na barwy polityczne, wreszcie my wszyscy jako Wspólnota, odnosimy się do wydarzeń w życiu naszej zbiorowości przełomowych – pisze dalej premier.

Swoje zdanie na temat wydarzeń, do których doszło, na Twitterze wyraziła także minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Wystosowała list do Krzysztofa Czabańskiego, Przewodniczącego Mediów Narodowych, w którym przedstawiła stanowisko w tej sprawie. Opublikowała go do wglądu.

Usunięcie piosenki Kazika z LP
@RadiowaTrojka
jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek – napisała.

Kazik Staszewski komentuje aferę w Trójce

Sam zainteresowany także wypowiedział się na temat zaistniałej wokół jego utworu sytuacji.

Wspólnie z Wojtkiem (Wojciechem Jabłońskim), z którym zrobiliśmy ten kawałek, Piotrem Wieteską – moim managerem i SP Records ustaliliśmy, że nie komentuję tego teraz. Pogadamy o tym przy okazji wywiadu o płycie po 27 maja – osiwadczył artysta w rozmowie z Onetem.


Skandal w Trójce

Skandal w Trójce

Hirek Wrona i Marek Niedźwiedzki odeszli z Trójki

Hirek Wrona i Marek Niedźwiedzki odeszli z Trójki

Kasia Nosowska protestuje w sprawie Trójki

Kasia Nosowska protestuje w sprawie Trójki

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×