Gwiazdy protestują: „ZostajeMY w Unii”. Kinga Rusin, Maciej Dowbor, Joanna Koroniewska, Magdalena Różczka

Gwiazdy protestują

Gwiazdy protestują

W niedzielne popołudnie rozpoczął się ogólnopolski protest ZostajeMY w Unii, który jest reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Unii Europejskiej. Pojawiły się też gwiazdy.

Niedziela 10 października minęła pod znakiem protestów. W całej Polsce ludzie wyszli na ulice przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Na ulice w ponad 100 miastach Polski wyszli obywatele, którzy nie zgadzają się z tym, co orzekł TK Julii Przyłębskiej. Wśród uczestników strajku ZostajeMY w Unii pojawiły się gwiazdy. Wiele z nich podzieliło się na Instagramie zdjęciami z manifestacji albo wsparło protest wpisem w social mediach.

Gwiazdy protestują: ZostajeMY w Unii. Kinga Rusin, Joanna Koroniewska…

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się w czwartek sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącą zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał tego dnia w wyroku, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

Decyzja nie spodobała się znacznej części społeczeństwa. Zorganizowano protesty, na których pojawiły się gwiazdy. Nie mogło zabraknąć Kingi Rusin, która specjalnie wróciła do Polski.

Do zobaczenia dziś o 18:00 na NA PLACU ZAMKOWYM. Jesteśmy Polakami i Europejczykami- nie ma w tym sprzeczności.

Konstytucja i Traktaty Europejskie były i są ze sobą zgodne, a Unijny Trybunał walczy o nasze prawa obywatelskie, w tym prawo do niezależnych sądów.

PiSowi to przeszkadza – pisała na Instagramie, zachęcając do udziału w proteście.

Później relacjonowała przebieg wydarzeń na Placu Zamkowym. Na ulice wyszedł też Maciej Zakościelny, który podzielił się zdjęciem.

#zostajemyweuropie

Wyraz niezadowolenia wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego okazały też inne znane z mediów osoby. Albo pojawiły się na protestach, albo wsparły je odpowiednimi publikacjami: Andrzej Chyra, Magdalena Różczka, Maja Ostaszewska, Kasia Tusk, Jessica Mercedes, Agnieszka Dygant, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Matylda Damięcka, Joanna Koroniewska, Maciej Dowbor, Magda Mołek.

Zajrzyjcie do naszej galerii.


Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Kinga Rusin - ZostajeMY w Unii

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×