Grób księżnej Diany jest zaniedbany i budzi mnóstwo kontrowersji. Fakty i mity na temat pochówku Lady Di

Kontrowersje wokół grobu księżnej Diany

Księżna Diana nazywana była Królową Ludzkich serc. Kochali ja ludzie na całym świecie. Kiedy zginęła w wypadku wszyscy przeżyli szok. Jak wygląda jej grób w dniu 60. urodzin? Wiadomości jakie mamy nie są zbyt optymistyczne.

Diana Frances Spencer, księżna Diana – zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Samochód, w którym jechała uderzył w 13 filar tunelu Alma – uciekał przed goniącymi ją paparazzi. Siedzący po lewej stronie pojazdu, kierowca Henri Paul i Dodi Al-Fayed – kochanek księżnej zginęli na miejscu. Królowa ludzkich serc została ranna i przewieziona do szpitala. Tam zmarła o 4.00 nad ranem.

Obok tragicznej śmierci księżnej Diany nikt nigdy nie przejdzie obojętnie. Data 31 sierpnia 1997 roku już na zawsze pozostanie w pamięci całego świata. Czas jakby na chwilę zatrzymał się, a następnego dnia wszystkie okładki dzienników informowały o tym tragicznym wydarzeniu.

Do dziś nie cichną kontrowersje związane z jej śmiercią. Niektóre źródła twierdzą, że była to zaplanowana akcja, a za wszystkim stoi rodzina królewska, która chciała się pozbyć Diany, bo ta przynosiła im wstyd pokazując się z nowymi partnerami. To raczej teoria spiskowa. Tym doniesieniom dwór kategorycznie zaprzeczał.

Zobacz: Niesamowite zdjęcie – Diana na chrzcie księżniczki Charlotte!

Gdzie jest pochowana i dlaczego grób księżnej Diany jest zaniedbany?

Najważniejsza informacja na temat grobu księżnej Diany miała wyjść od jej brata – Earla Spencera:

Diana nie jest pochowana na terenie posiadłości swojej rodziny jak zawsze było mówione. Rodzina królewska chciała uniknąć sprofanowania grobu przez niektórych wielbicieli Diany i ukryła ciało w innym miejscu niż wszyscy myślą. (…) Komunikat dla ludzi był taki, że Diana spoczywa w rodzinnym grobie w Althorp Park, gdzie trzeba było zapłacić koło 20 dolarów, żeby oddać hołd księżnej.

Tak naprawdę ciało Diany spoczywa w kościele  St. Mary’s Church w Great Brington, obok urny z prochami ojca. Jest zabezpieczone przed jakimkolwiek wandalizmem przez metalowy, dwumetrowy płot i kilka czujników ruchu.

Pomnik oraz trumna ze szczątkami księżnej znajdują się na niewielkiej wyspie otoczonej jeziorem. Miejsce pochówku nie zostało wybrane przypadkowo – wyspa była w dzieciństwie ulubionym miejscem zabaw Diany. Obecnie posiadłość należy do jej brata Charlesa i jest otwarta dla zwiedzających.

Ogromnym zaskoczeniem było zdjęcie nagrobka księżnej, które pojawiło się w mediach. Wygadał on na zaniedbany i opuszczony. Autorem fotografii, która obiegła świat, był prywatny kucharz Diany, Darren McGrady. Uważa on, że księżna nie zasługuje na takie traktowanie po śmierci:

Zawsze mówiłem, że Diana powinna być pochowana w Great Brington, obok ojca, którego kochała i 19 pokoleń rodu Spencerów.

Grób księżnej Diany

Zdjęcie nagrobka szybko obiegło świat i spowodowało lawinę komentarzy. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik posiadłości Althorp:

Na terenie parku jest 14 pamiątkowych kamieni, które mimo starań, w naturalny sposób wrastają w krajobraz. Wyspa zaś, na której położona jest kolumna i grób Diany porośnięta jest starymi drzewami, które zapewniają prywatność grobu. Ich gałęzie zasłaniające kolumnę i opadłe liście są jednak sukcesywnie usuwane. – zdradził.

Opinia publiczna uważa, że rodzina królewska, a zwłaszcza królowa Elżbieta II, powinna bardziej zatroszczyć się o grób zmarłej Diany.

Zobacz: Archie Harrison z Meghan Markle i księciem Harrym przy grobie Diany. Widok rozczuli Brytyjczyków

Jaka była księżna Diana?

Księżną kochał cały świat, a prasa śledziła każdy jej ruch. Największe zainteresowanie wzbudzała po tym jak rozwiodła się z Księciem Karolem.

Brukowce doszukiwały się nowych kochanków księżnej, a paparazzi czyhali na kompromitujące ją zdjęcia. Mimo to Diana wciąż była najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej. Słynęła z działalności dobroczynnej i charytatywnej, założyła fundację, która wspierała rodziny po starcie najbliższych.

Zapamiętamy ją z nienagannego stylu i zamiłowania do mody. Zdobiła okładki największych magazynów świata, była brana za przykład i chwalona za doskonałe wyczucie gustu.

Księżna Diana w filmach, książkach, teatrze

Historia Diany z pewnością nie zakończyła się w chwili jej śmierci. Trwa do dziś. Wszystko za sprawą kolejnych książek o niej, biografii, tajemnic, które wychodzą na jaw, filmów i sztuk teatralnych.

Reżyser Jon Conway zrobił sztukę na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie śledztwa, wywiadu z lokajem Paulem Burrellem oraz kochankiem księżnej, Jamesem Hewittem. 

Na półkach księgarni na całym świecie pojawiło się mnóstwo tytułów: Diana. W pogoni za miłością, Diana. Moja historia. Pojawiły się także kontrowersyjne druki jak np. Diana – pilnie strzeżony sekret.

W tym roku minęły 23 lata od tej tragicznej śmierci.

Zobacz: „To było za dużo dla jednej osoby”. Bolesne wspomnienia księżnej Diany


Księżna Diana - grób

Księżna Diana - kwiaty na jej grobie

Księżna Diana miała zostać zamordowana?

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×