Godziny dla seniorów – rząd wprowadził pilną zmianę. Obowiązuje już od jutra

Godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów po 20 kwietnia. Rząd wprowadził zmianę, która jest ukłonem w stronę handlowców i klientów przed 65. rokiem życia. Co zmieni się od najbliższego poniedziałku?

Od 1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa zaczęły obowiązywać rozmaite ograniczenia dotyczące handlu. W sklepach mogło przebywać jednocześnie do trzech osób na kasę. Punkty handlowe musiały udostępnić wszystkim klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

Wprowadzono też ograniczenia dotyczące targowisk na wolnym powietrzu, gdzie mogło przebywać trzy osoby na jeden stragan lub stoisko. W weekendy zamknięto wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Jednak sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie pozostały otwarte. Do tej pory w trosce o zdrowie seniorów w godzinach 10.00-12.00 wszystkie punkty były czynne tylko dla osób starszych, powyżej 65. roku życia.

Zobacz także: Znaleziono lek na koronawirusa. Kiedy trafi do obiegu?

Godziny dla seniorów. Zmiany od 20 kwietnia

W związku na dezorganizację pracy branża sklepowa zaapelowała do rządu o zmianę czasu na zakupy dla seniorów. Handlowcy stwierdzili, że sam pomysł nie jest zły, ale wytypowane godziny ich zdaniem nie sprawdzają się i powodują chaos.

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu dodał, że rozwiązanie rządowe jest niepraktyczne i powoduje konflikty wśród klientów, jak i samych seniorów. Sam stwierdził, że lepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie w sklepach priorytetu dla seniorów.

Handlowcy zaapelowali o to, aby godziny dla seniorów obowiązywały od pierwszych godzin otwarcia sklepu.

Rozwiązanie takie daje pełne bezpieczeństwo dla osób starszych, bez konieczności wypraszania pozostałych klientów przebywających w sklepie przed godziną 10.00, i nie dezorganizuje pracy sklepu – tłumaczy Renata Juszkiewicz, Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podobne stanowisko zaprezentował prezes Żabki – Tomasz Suchański, który zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie dla seniorów dwóch pierwszych godzin po otwarciu sklepów:

Mogą powiedzieć tak: dla nas by było lepiej, gdyby godziny dla seniorów nie były między 10 a 12, a były dwiema pierwszymi godzinami funkcjonowania sklepu. Rząd wybrał dwie godziny między 10 – 12 to nie pozostaje nam nic innego oprócz dostosowania się, to nie jest czas na dyskusje. Wtedy na ulicach jest wiele osób młodych, które chcą wejść do sklepu. Z naszych obserwacji wynika, że osoby starsze wolą godziny poranne. Ale badań nie mamy.

Jeszcze nie wiadomo czy apel przyniesie skutek. Wiadomo jednak, że od 20 kwietnia, godziny dla seniorów w lokalach usługowych będą obowiązywać jedynie od poniedziałku do piątku.

Plusem zmian jest fakt, że od poniedziałku nie będzie już zakazu wstępu do lasów i parków. Jednak wciąż będzie zamknięta infrastruktura towarzysząca – m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi.

Zobacz także: W jakiej temperaturze ginie koronawirus? Fakty i mity


Koronawirus - maseczki. Czy są skuteczne?

Koronawirus - maseczki. Czy są skuteczne?

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×